یکشنبه 01 ژوئن 2003 21:54
گزارشی از تریبون انجمن

امروز یک‌شنبه 11 خرداد تریبون انجمن در صحن دانشگاه برپا شد. موضوع این تریبون که درباره پولی شدن دانشگاه بود بلافاصله به مسائل سیاسی و جناحی منجر شد و تقریباً همه سخنرانان به جز یک نفر، سخنان خود را سیاسی کردند! به گزارش خبرنگاران [نشریۀ] دانشجو یکی از سخنرانان که متین مشکین نام داشت، آسمان […]

امروز یک‌شنبه 11 خرداد تریبون انجمن در صحن دانشگاه برپا شد. موضوع این تریبون که درباره پولی شدن دانشگاه بود بلافاصله به مسائل سیاسی و جناحی منجر شد و تقریباً همه سخنرانان به جز یک نفر، سخنان خود را سیاسی کردند!

به گزارش خبرنگاران [نشریۀ] دانشجو یکی از سخنرانان که متین مشکین نام داشت، آسمان و زمین را به هم بافت تا سخنان خود را به دستگیری گروهک‌های ملی‌گرا پیوند دهد. وی اظهار داشت که به خاطر دستگیری ملی‌گراها انقلاب از مسیری که رهبر فقید آن تعیین کرده بود خارج شده است. او یادآور شد که قرار بود در اول انقلاب حتی آب و برق نیز رایگان در اختیار مردم باشد، اما اشاره ای نکرد که دولت بازرگان خواستار پولی شدن ملزومات زندگی مردم شده بود. شخص مذکور نقش مهمی در تعطیل کردن کلاس‌ها و ایجاد آشوب‌های آذرماه در دانشگاه امیرکبیر بر عهده داشت.

مهدی حبیبی، مدیر مسئول نشریه توقیف شده «سحر» در سخنانی که گویا برایش دیکته شده بود اظهار داشت که دولت آقا محمد خان خاتمی (!) پنج برابر بودجه کشور را که به دانشگاه اختصاص می‌یابد، در اختیار حوزه‌های علمیه قرار می‌دهد! وی همچنین از کمک‌های مالی دولت آقای خاتمی به حزب الله لبنان به شدت انتقاد کرد. مهدی حبیبی ضمن انتقاد از برگزار کنندگان تریبون صنفی روز شنبه، فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه (نظیر جشنوارۀ مترسک) را مثبت ارزیابی و اسراف در این زمینه‌ها را رد کرد. وی خواست‌های صنفی و سیاسی دانشجویان را یکی دانست و از هاشم آغاجری حمایت نمود. وی در سرمقالۀ نشریۀ توقیف شده سحر، به بوش به خاطر تلاش برای ایجاد دموکراسی در عراق «دست مریزاد» گفته بود.

امید مهرگان مسئول کانون‌های هنری نیز در سخنانی از وضعیت دستشوئی‌های دانشکدۀ شیمی به شدت انتقاد کرد و خواستار دید سکولار در این زمینه شد! وی که با حالاتی ناموزون صحبت می‌کرد موجبات خندۀ حضار را فراهم آورده بود. وی همچنین جملۀ «دانشگاه امیرکبیر مادر دانشگاه‌های صنعتی کشور» را حرفی مزخرف خواند و در پایان گفت بر همه‌شان لعنت!

اَنَا ابنُ الخائن!

مهدی معین پسر دکتر معین (وزیر علوم) نیز از دانشگاه تهران به پلی‌تکنیک آمده بود تا حرف بزند. وی در آغاز گفت: من فرزند وزیر خائن دولت خائن خاتمی هستم!  وی گفت که اولین بار خبر پولی شدن دانشگاه را در روزنامۀ کیهان خوانده است و از آن‌جا که بسیج نیز علیه این قضیه موضع گرفته است، نشان دهنده این است که دست‌هایی در کار است که دانشجویان را از مسألۀ اصلی آنان یعنی 18 تیر ماه بازدارند. وی گفت عضو هیچ تشکلی نیست. حامد شجاعی (مجری تریبون) بلافاصله پس از سخنان وی، هر گونه ه‌مسویی با روزنامۀ کیهان را به شدت رد کرد و گفت که این حرکت دانشجویان هیچ ربطی به روزنامۀ «مزدور و خودفروختۀ» کیهان ندارد. مجری تریبون همراهی انجمنی‌ها با بسیج دانشجویی را در قضیۀ پولی کردن دانشگاه‌ها  یک امر صنفی دانست که همۀ تشکل‌ها و دانشجویان بر آن اتفاق نظر دارند، اما اظهار داشت که ما با بسیج دانشجویی اختلافات اساسی داریم. وی آقای خاتمی را فردی خواند که فقط لبخند زدن بلد است و چندین بار نیش و کنایه نثار رئیس جمهور منتخب مردم ایران کرد.

در این تریبون نیز همانند دیگر تریبون‌های غیرقانونی انجمن، به رئیس جمهور جسارت شد. در پایان این تریبون برگزار کنندگان برنامه به صورت غیرقانونی از حاضران خواستند که در دانشگاه راهپیمایی کنند.

کاروان طریق القدس

آرشیو