جمعه 26 سپتامبر 2008 11:09
امام خميني(ره): روز قدس؛ روز اسلام و تعيين سرنوشت ملل مستضعف و روز فرياد است.

به مناسبت روز جهانى قدس امام خميني(ره): روز قدس؛ روز اسلام و تعيين سرنوشت ملل مستضعف و روز فرياد است. حضرت امام خميني(ره) روز قدس را روز اسلام و رسول اكرم(ص)، روز حيات اسلام و اظهار وجود مسليمن، روز جهانى مقابله با مستكبرين‏‏، روز مستضعفين‏، روز تعيين سرنوشت ملل مستضعف‏، روز فرياد و لعنِ مرگ‏آور […]

به مناسبت روز جهانى قدس

امام خميني(ره): روز قدس؛ روز اسلام و تعيين سرنوشت ملل مستضعف و روز فرياد است.

حضرت امام خميني(ره) روز قدس را روز اسلام و رسول اكرم(ص)، روز حيات اسلام و اظهار وجود مسليمن، روز جهانى مقابله با مستكبرين‏‏، روز مستضعفين‏، روز تعيين سرنوشت ملل مستضعف‏، روز فرياد و لعنِ مرگ‏آور مي دانستند.

متن برخي فرمايشات بنيانگذار جمهوري اسلامي به شرح ذيل است:
روز قدس؛ همبستگى بين‏المللى مسلمانان‏
من در طى ساليان دراز، خطر اسرائيل غاصب را گوشزد مسلمين نمودم. من از عموم مسلمانان جهان و دولتهاى اسلامى مى‏خواهم كه براى كوتاه‏كردن دست اين غاصب و پشتيبانان آن به هم بپيوندند و جميع مسلمانان جهان را دعوت مى‏كنم آخرين جمعه ماه مبارك رمضان را كه از ايام قدر است و مى‏تواند تعيين‏كننده سرنوشت مردم فلسطين نيز باشد، به عنوان روز قدس انتخاب و طى مراسمى، همبستگى بين‏المللى مسلمانان را در حمايت از حقوق قانونى مردم مسلمان اعلام نمايند.(1)
امام مسلمين توجه بكنند، روز قدس روزى است كه بايد تمام ملت‏هاى اسلام با هم توجه بكنند و اين روز را زنده نگه دارند. اگر يك هياهويى از تمام ملت‏هاى مسلمين بلند بشود، روز جمعه آخر ماه مبارك كه روز قدس است، همه ملت‏ها قيام بكنند، اين مقدمه مى‏شود براى اين‏كه ان شاء الله جلوى اين مفسدين را بگيريم و كلك اين‏ها از بلاد اسلام كنده بشود. ما سست مى‏گيريم، مسلمان‏ها سست مى‏گيرند، ملت‏ها بيطرف مى‏مانند. شما مطمئن باشيد كه اگر سست بگيريد، اين‏ها تا فرات خواهند (رفت). شما بايد در مقابل اين‏ها محكم بايستيد.(2)
روز قدس؛ روز اسلام و رسول اكرم(ص)
من روز قدس را روز اسلام و روز رسول اكرم(ص) مى‏دانم و روزى است كه ما بايد تمام قواى خودمان را مجهز كنيم و مسلمين از آن انزوا خارج شوند و با تمام قدرت و قوت در مقابل اجانب بايستند و ما در مقابل اجانب، با تمام قوا ايستاده‏ايم و اجازه نخواهيم داد كسان ديگر در مملكت ما دخالت كنند و مسلمين نبايد اجازه بدهند كه كسان ديگر در ممالكشان دخالت كنند. در روز قدس، ملتها بايد به حكومت‏هايى كه خائن هستند، هشدار دهند.(3)

روز قدس؛ روز حيات اسلام و اظهار وجود مسليمن‏
روز قدس روز اسلام است، روزى است كه اسلام را بايد احيا كرد و قوانين اسلام در ممالك اسلامى اجرا شود، روز قدس روز حيات اسلام است.(4)
روز قدس، يك روز اسلامى است و يك بسيج عمومى اسلامى،(5) روزى است كه بايد جامعه مسلمين، همه، اظهار وجود كنند،(6) روزى است كه بايد بيرق جمهورى اسلامى در سراسر كشورها برافراشته شود.
دولت‏هاى عالم بدانند كه اسلام شكست‏بردار نيست، اسلام و تعاليم قرآن بر همه ممالك بايد غلبه كند، دين بايد دين الهى باشد، اسلام دين خدا است و اسلام بايد در همه اقطار پيشروى
كند. روز قدس، اعلام يك چنين مطلبى است، اعلام به اين است كه مسلمين به پيش! براى پيشرفت در همه اقطار عالم.(7)
روز قدس؛ روز جهانى مقابله با مستكبرين‏
روز قدس فقط روز فلسطين نيست،(8) روز قدس يك روز جهانى است، روزى نيست كه فقط اختصاص به قدس داشته باشد؛ روز مقابله مستضعفين با مستكبرين است؛ روز مقابله ملت‏هايى است كه در زير فشار ظلم آمريكا و غير آمريكا بودند، در مقابل ابرقدرت‏ها است، روزى است كه بايد مستضعفين مجهز بشوند در مقابل مستكبرين و دماغ مستكبرين را به خاك بمالند. روز قدس، روز مقابله مستضعفين با مستكبرين است.(9)
مسأله قدس، يك مسأله شخصى و مخصوص به يك كشور يا مخصوص به مسلمين جهان در عصر حاضر نيست، بلكه حادثه‏اى است براى موحدين جهان و مومنان گذشته و حال و آينده، از روزى كه مسجدالاقصى پى‏ريزى شد تا آنگاه كه اين سياره در نظام هستى در گردش است.(10)

روز قدس؛ روز مستضعفين‏
مسلمانان جهان بايد روز قدس را روز همه مسلمين، بلكه مستضعفين بدانند و از آن نقطه حساس در مقابل مستكبرين و جهانخواران بايستند و تا رهايى مظلومان از زير ستم قدرتمندان، از پاى ننشينند و مستضعفان كه اكثريت قاطع جهان را تشكيل مى‏دهند، مطمئن باشند كه وعده حق تعالى نزديك است و ستاره نحس مستكبران رو به زوال و افول است.(11)

روز قدس؛ روز تعيين سرنوشت ملل مستضعف‏
روز قدس، روزى است كه بايد سرنوشت ملت‏هاى مستضعف معلوم شود. بايد ملت‏هاى مستضعف اعلام وجود كنند در مقابل مستكبرين، بايد همانطور كه ايران قيام كرد و دماغ مستكبرين را به خاك ماليد و خواهد ماليد، تمام ملت‏ها قيام كنند و اين جرثومه‏هاى فساد را به زباله‏دان‏ها بريزند. روز قدس، روزى است كه بايد همت كنيد و همت كنيم كه قدس را نجات بدهيم.(12)

روز قدس؛ روز فرياد و لعنِ مرگ‏آور
اگر در روز قدس تمام كشورهاى اسلامى، ملتها همه برخيزند و فرياد بزنند، نه براى قدسِ تنها، براى همه ممالك اسلامى، پيروز خواهند شد. مسلمين بايد فرياد بزنند، گمان نكنند كه فرياد و شعار فايده ندارد، خير، شعار فايده دارد؛ اگر همه فرياد بزنند.(13)
وقتى يك ميليارد جمعيت فرياد كرد، اسرائيل نمى‏تواند، از همان فريادش مى‏ترسد. اگر همه مسلمينى كه الان در دنيا هستند، همه در روز قدس از خانه بيرون بيايند، فرياد بكنند “مرگ بر آمريكا” و “مرگ بر اسرائيل”، همين قول براى آن‏ها مرگ مى‏آورد.(14)

روز قدس؛ روز دفن خائنان‏
اميد است با زنده نگه‏داشتن اين روز، بى‏تفاوتى‏ها زائل شود و غفلت‏ها مرتفع گردد و با قيام ملت‏هاى شريف، بعضى از سران خائن را كه به رغم مسلمانان و اسلام، دست در دست اسرائيل و چشم به فرمان آمريكا بر خلاف مصالح مسلمين، به زندگانى سياسى ننگين خود و به زندگى جنايتبار خويش ادامه مى‏دهند، از صحنه، خارج و در گورستان تاريخ مدفون نمايند.(15)

روز قدس؛ روز هشدار
روز قدس روزى است كه بايد به ابرقدرتها هشدار داد كه دست خود را از روى مستضعفين بر داريد و سرجاى خود بنشينيد. اسرائيل، دشمن بشريت كه هر روز غائله ايجاد مى‏كند بايد بداند كه ديگر اربابهاى او در دنيا رنگى ندارند و بايد انزوا اختيار كنند.(16)

بايد به اسلام رسول الله(ص) برگرديم‏
ما تا به اسلام برنگرديم، تا به اسلام رسول الله(ص) برنگرديم، مشكلاتمان سرجاى خودش هست، نه مى‏توانيم قضيه فلسطين را حلش كنيم و نه افغانستان را و نه ساير جاها را. ملت‏ها بايد برگردند به صدر اسلام، اگر حكومت‏ها هم با ملت‏ها برگشتند كه اشكالى نيست و اگر برنگشتند، ملت‏ها بايد حساب خودشان را از حكومت‏ها جدا كنند و با حكومت‏ها آن كنند كه ملت ايران با حكومت خودش كرد تا مشكلات حل بشود.(17)

حزب مستضعفين بايد به‏وجود آيد
من توصيه مى‏كنم به همه اقشار انسانى و به همه اقشار مسلمين و به همه اقشار عرب كه اگر بخواهند بر مشكلاتشان غلبه كنند، بايد تربيت اسلامى شوند، بايد روى نقشه اسلام حركت كنند و قرآن، هادى آن‏ها و امام آن‏ها باشد. اگر اينطور بشود، غلبه خواهند كرد بر همه امور.(18)
دُوَل عربى بايد با هم اجتماع كنند و اسرائيل را از زمين‏هاى خودشان برانند و دست مستعمرين را كوتاه كنند.(19) ما از جميع مستضعفين عالم دعوت مى‏كنيم كه با هم در حزب مستضعفين وارد شوند و مشكلات خودشان را دسته‏جمعى و با اراده مصمم عمومى رفع كنند و هر مساله‏اى كه در هر جا و در هر ملتى پيش مى‏آيد، به‏وسيله حزب مستضعفين رفع شود.
من اميدوارم كه اين امر، مقدمه باشد براى يك حزب مستضعفين بر تمام دنيا و اميدوارم كه يك حزب به اسم حزب مستضعفين در تمام دنيا به‏وجود بيايد و همه مستضعفين با هم در اين حزب شركت كنند و مشكلاتى كه سر راه مستضعفين است، از ميان بردارند و در مقابل مستكبرين و چپاولگران شرق و غرب قيام كنند و ديگر اجازه ندهند مستكبرين بر مستضعفين عالم ظلم كنند و نداى اسلام و وعده اسلام را كه حكومت مستضعفين بر مستكبرين است و وراثت ارض براى مستضعفين است، متحقق كنند.(20)

ملتها بايد قيام كنند
اگر بخواهيد قدس را نجات دهيد، اگر بخواهيد فلسطين و ساير ممالك عربى را نجات دهيد، ملت‏ها بايد قيام بكنند. بايد ملت‏ها اين‏كار را انجام دهند، ننشينند كه دولت‏ها بر اين مسائل وارد شوند، آن‏ها روى مسائلى كه براى خودشان صرف دارد، عمل مى‏كنند. ملت‏ها بايد قيام كنند و بايد رمز را بفهمند كه رمز پيروزى اين است كه شهادت را آرزو كنند و براى حيات مادى، دنيايى و حيوانى، ارزشى قائل نباشند. اين رمز است كه ملت‏ها را مى‏تواند پيش ببرد، اين رمزى است كه قرآن آورده است و ملت‏هاى عرب را در صورتى كه در كمال ضعف بودند، بر دولت‏هاى بزرگ سلطه داد. بايد تابع قرآن شد، بايد انسان قرآنى ايجاد كرد. ملت‏ها بايد صورت قرآن بشوند تا بتوانند (مسائل را) پيش ببرند. اگر بخواهند خودشان با دسته‏بندى‏هاى سياسى، با اجتماعات عادى، با جمعيت‏هاى صورى پيش ببرند، تا آخر هم (پيش) نخواهند برد. بايد همه مجتمع بشوند و يك انسان الهى بشوند، يك انسانى بشوند كه براى خدا جهاد بكنند.(21)
همه بايد متحد شوند و متحدا در مقابل اين جمعيت متجاوز بايستند و عمل كنند و دست غاصب او را قطع كنند. اصولا اين تكليف همه مسلمين است كه قدس را آزاد كنند و شر اين جرثومه فساد را از سر بلاد اسلامى قطع كنند.(22)

مسلمين بايد توى دهن اسرائيل بزنند
قدس متعلق به مسلمين است و بايد به آنان برگردد.(23) قدس مال همه مسلمانان است.(24) ما اسرائيل را محكوم مى‏كنيم. اسرائيل غاصب (است) و به‏طور غصب آمده است و قدس بايد نجات پيدا بكند.(25)
اسرائيل مفسدى است كه فلسطينيان مظلوم را بدين روز انداخته و به كشورهاى منطقه تعدى و تجاوز نموده است.(26) مسلمين بايد توى دهن اين‏ها بزنند و اگر مجتمع بشوند، خواهند زد.(27)
1) صحيفه نور، ج 8، ص 229
2) صحيفه نور، ج 12، ص 275
3) صحيفه نور، ج 8، ص 233
4) صحيفه نور، ج 8، ص 233
5) صحيفه نور، ج 8، ص 250
6) صحيفه نور، ج 8، ص 232
7) صحيفه نور، ج 8، ص 233
8) صحيفه نور، ج 8، ص 233
9) صحيفه نور، ج 8، ص 232
10) صحيفه نور، ج 16، ص 128
11) صحيفه نور، ج 15، ص 75
12) صحيفه نور، ج 8، ص 232
13) صحيفه نور، ج 12، ص 282
14) صحيفه نور، ج 12، ص 276
15) صحيفه نور، ج 15، ص 74
16) صحيفه نور، ج 8، ص 232
17) صحيفه نور، ج 12، ص 282
18) صحيفه نور، ج 5، ص 263
19) صحيفه نور، ج 5، ص 242
20) صحيفه نور، ج 8، ص 250
21) صحيفه نور، ج 5، ص 263
22) صحيفه نور، ج 4، ص 31
23) صحيفه نور، ج 3، ص 238
24) صحيفه نور، ج 10، ص 5
25) صحيفه نور، ج 5، ص 242
26) صحيفه نور، ج 19، ص 48
27) صحيفه نور، ج 18، ص 69

کاروان طریق القدس

آرشیو