جمعه 26 سپتامبر 2008 11:13
همه جناح‌ها، مسئولان و اشخاص مراقب گفتار و رفتار خود باشند

رهبر معظم انقلاب اسلامي در نماز جمعه ماه مبارک رمضان امروز تهران: همه جناح‌ها، مسئولان و اشخاص مراقب گفتار و رفتار خود باشند   رهبر انقلاب اسلامي، از رواج اخلاق تخريب و بي انصافي در ميان نخبگان ابراز نگراني كردند و افزودند: همه جناح‌ها و مسئولان و اشخاص بايد مراقب گفتار و رفتار خود باشند. […]

رهبر معظم انقلاب اسلامي در نماز جمعه ماه مبارک رمضان امروز تهران:

همه جناح‌ها، مسئولان و اشخاص مراقب گفتار و رفتار خود باشند

  رهبر انقلاب اسلامي، از رواج اخلاق تخريب و بي انصافي در ميان نخبگان ابراز نگراني كردند و افزودند: همه جناح‌ها و مسئولان و اشخاص بايد مراقب گفتار و رفتار خود باشند.

 به نقل از پايگاه اطلاع‌رساني دفتر مقام معظم رهبري، ايشان افزودند: نخبگان و سياسيون بهتر است اين واقعيت را در نظر داشته باشند كه مردم نيز از اين اخلاق ناراضي هستند و به دور از حرفهاي مخرب، آگاهانه تصميم مي گيرند.
نماز جمعه تهران در آستانه ليالي پربركت قدر با شكوه معنوي فراوان، به امامت حضرت آيت الله خامنه اي رهبر انقلاب اسلامي و با حضور انبوه مؤمنان روزه دار در دانشگاه تهران و خيابان هاي اطراف برگزار شد.
حضرت آيت الله خامنه اي در خطبه هاي نماز، مسئله فلسطين را همچنان مسئله اصلي منطقه برشمردند و افزودند: ملت هوشيار و آگاه ايران امسال نيز در روز قدس به خيابانها مي آيد و همراه با ملتهاي مسلمان و آزاديخواه، از حقوق ملت مظلوم فلسطين دفاع مي كند.
ايشان شدت عمل رژيم غاصب را در قبال ملت فلسطين در غزه و كرانه باختري ناشي از ضعف‌هاي دروني صهيونيستها و نشانه شكست اين رژيم در مقابل مجاهدان لبناني و فلسطيني برشمردند و افزودند: حكومت حماس در غزه، حكومتي قانوني و مردمي است كه از طريق انتخابات روي كار آمده است اما مدعيان تمدن و دمكراسي، بي اعتنا به اين واقعيت، از جنايات و شدت عمل صهيونيستها حمايت مي كنند.
حضرت آيت الله خامنه اي روز قدس را فرصت مناسبي براي اعلام مواضع جهان اسلام در مقابل غاصبان قدس شريف دانستند و با اشاره به بصيرت امام خميني (ره) در اعلام روز جهاني قدس تأكيد كردند: به ياري پروردگار، همه مردم ايران و ملتهاي مسلمان در اين روز عظيم،‌ حق ملت فلسطين را ادا مي كنند ضمن اينكه دولتهاي اسلامي نيز بايد به وظيفه خود در كمك به دولت حماس و ملت فلسطين عمل كنند.
حضرت آيت الله خامنه اي، با اشاره به ليالي پربركت قدر، اميرالمومنين (ع) را برجسته ترين الگو و نمونه كامل فضائل و خصائص بندگان صالح دانستند و افزودند: يكي از كارهاي مستمر حضرت علي (ع) به ويژه در دوران حكومت، تربيت اخلاقي جامعه بود زيرا آن حضرت، اخلاقيات ناپسند را ريشه مشكلات و انحرافات جامعه مي دانستند.
ايشان با اشاره به كلام اميرالمومنين (ع) مبني بر اينكه دنياطلبي و دلبستگي به دنيا ريشه همه مشكلات و انحرافات جامعه است، خاطرنشان كردند: خداوند دنيا و طبيعت را با همه منابع سرشار آن، براي بهره برداري انسان و استفاده بيشتر بشر خلق كرده است و اگر ضوابط و قواعد الهي رعايت شود، اين دنيا ممدوح است.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: دنياي مذموم، يعني رعايت نكردن حدود الهي براي بهره مندي از مواهب طبيعي جهان، و طرفداران اين دنياي مذموم، تلاش خود را براي سهم خواهي بيشتر و دست اندازي به حقوق ديگران به كار مي گيرند و از هدف اصلي خلقت جهان غافل مي شوند.
ايشان راز اصلي انحراف جوامع را دنياطلبي دانستند و خاطرنشان كردند: امروز به دليل آنكه برخي انسانهاي دنياطلب، زمام امور جهان را به دست گرفته اند، به حقوق انسانها ظلم مي شود، و دنياطلبان براي رسيدن به مقاصد خود به فتنه و جنگ، تبليغات دروغين، و سياست بازي هاي ناجوانمردانه روي مي آورند.
رهبر انقلاب اسلامي شرايط غبارآلود و مبهم را «شرايط فتنه» خواندند و افزودند: در چنين شرايطي كه به وسيله دنياطلبان به وجود مي آيد، برخي افراد بصيرت خود را از دست مي دهند و تعصب هاي جاهلي رشد مي كند و ممكن است برخي كه دنياطلب نيز نيستند در جهت دنياطلبان حركت كنند.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به روحيه زهد و تقواي حضرت علي (ع) در كنار تلاش ايشان براي آباداني دنيا خاطرنشان كردند: اميرمومنان همواره دنياطلبي و به دنبال جاه و مقام رفتن را مذموم مي دانستند و تنها راه علاج دلبستگي به دنيا را تقوا بيان مي كردند چرا كه در پرتو تقوا، خداوند متعال در دل و جان انسان جايگاهي پيدا مي كند كه همه چيز در نزد او كوچك مي شود.
رهبر انقلاب اسلامي، شبها و روزهاي ماه مبارك رمضان به ويژه شب هاي قدر را بهار “ذكر و خشوع” و فرصت گرانقدري براي بهره مندي از ادعيه شريفه اين ايام بر شمردند و تأكيد كردند: انس با خدا و ذكر و استغفار، تأثيرات معجزه آسايي بر دل انسان دارد كه از جمله آنها، كاهش دلبستگي به دنيا و توجه به عظمت پروردگار است.
رهبر انقلاب اسلامي با تبريك به نوجواناني كه امسال به سن تكليف رسيده اند و اولين بار روزه گرفته اند افزودند: تجربه رياضت شرعي روزه در نوجواني و جواني، تمرين كسب تقوا و امري بسيار ارزشمند و گرانقدر است. ايشان با اشاره به افزايش فضاي معنوي جامعه در ماه رمضان، جلسات قرآن، تأمل و تدبر در آيات اين كتاب الهي، كمك به مستمندان در هفته احسان و نيكوكاري و دادن افطاري به مردم را مايه صفا و صميميت بيشتر خواندند و خاطر نشان كردند: اينگونه كارها از جمله حقوق ماه رمضان است كه روز بروز بايد آنها را گسترش و عمق داد. حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به پايداري مستمر ملت ايران بر مباني و اصول انقلاب اسلامي افزودند: اين ملت در عين ايستادگي بر اصول، اهل علم و تحقيق و درك مقتضيات زمان است. ايشان با اشاره به حضور يكپارچه همه قشرهاي مردم در حماسه دفاع مقدس افزودند: ملت در دوران آباداني كشور و پيشرفت علمي نيز همينگونه در صحنه بوده است.
حضرت آيت الله خامنه اي استقامت مردم را در هنگام تشديد حملات سياسي تبليغاتي دشمنان يادآوري كردند و افزودند: هنگاميكه ايادي بيگانه ايجاد اختلاف را در دستور كار خود قرار داده بودند مردم فرياد وحدت سر مي‌دادند و وقتي دستگاههاي جاسوسي دشمن، سعي در ايجاد اغتشاش در برخي شهرها كردند همين مردم بودند كه در صف اول مقابله حضور داشتند. ايشان افزودند: وقتي دشمن تبليغات خود را درباره مسئله هسته اي تشديد كرد مردم انصافاً بهترين واكنش ها را نشان دادند كه اين هوشياري و استقامت و بصيرت قابل تجليل است.
رهبر انقلاب اسلامي تأكيد كردند: ملت عزيز ايران با همين ايستادگي و هوشياري، دهه چهارم انقلاب را به دهه پيشرفت و عدالت تبديل خواهد كرد كه در اينصورت ملت و كشور آسيب ناپذير خواهند شد.
حضرت آيت الله خامنه اي خاطر نشان كردند: البته كساني كه از اسلام و انقلاب سيلي خورده اند همچنان به دشمني ادامه ميدهند اما بايد آگاهانه و هوشيارانه بهترين راه را براي حفظ منافع ملي و مصالح عمومي انتخاب و در اين راه ايستادگي كرد.
رهبر انقلاب اسلامي وحدت كلمه آحاد مردم و نخبگان و مسئولان را از هر چيز ديگر لازمتر و واجب تر دانستند و افزودند: مردم بايد احساس آرامش و امنيت سياسي ـ رواني كنند اما دشمن سعي مي كند با ايجاد التهاب اين آرامش را بزدايد و متأسفانه برخي در داخل نيز نادانسته اين التهاب‌ها را افزايش مي دهند.
ايشان با اشاره به نارضايتي مردم از برخي گفتگوهاي بيجا و بي مورد در ميان نخبگان سياسي تأكيد كردند: بايد با هوشياري به اين مسائل كوچك و پوچ خاتمه داد.
حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره با اظهار نظر غلطي كه درباره مردم اسرائيل بيان شده، افزودند: ملت ايران با يهوديان، مسيحيان و اصحاب اديان هيچ مشكلي ندارد اما اينكه گفته شده ما با مردم اسرائيل مانند بقيه مردم جهان دوست هستيم حرف غلطي است چرا كه آنها در غصب زمين و اموال و موجودي ملت فلسطين شريك و عامل دست مقامات صهيونيست و غاصبان فلسطين هستند و اين موضع مستحكم، موضع رسمي نظام نيز به شمار مي رود.
ايشان عكس العمل‌هاي مستمر درباره اظهارنظر غلط درباره مردم اسرائيل را كاري بيهوده و التهاب آفرين خواندند و گفتند: اين حرف غلط تمام شده است و نبايد دنبال اينجور مسائل كوچك و پوچ را گرفت و آن را ادامه داد.
ايشان در ادامه تبيين نكاتي كه مي تواند موجب التهاب جامعه شود، برخي انتقادات از دولت را با نزديك شدن ايام انتخابات مرتبط دانستند و خاطر نشان كردند: البته مدت زيادي به انتخابات رياست جمهوري مانده است و مسائل لازم و مربوط به انتخابات را در هنگام مناسب با مردم در ميان خواهيم گذاشت اما در ميان مسائلي كه اين روزها در انتقاد از دولت بيان مي شود برخي بي انصافي ها ديده مي شود.
رهبر انقلاب اسلامي افزودند: هر كس حرفي و طرحي درباره آينده كشور و حل مسائلي همچون تورم و گراني دارد آنرا به ويژه در مجامع تخصصي بيان كند اما اين مسائل نبايد با تخريب مسئولان و دولت همراه شود همچون روند موجود در برخي كشورهاي غربي، به بهانه دمكراسي، موجب تضعيف و تخريب مسئولان شود. حضرت آيت الله خامنه اي نخبگان را به پرهيز كامل از بي انصافي در اظهار نظرها فراخواندند و تأكيد كردند: فضاي باز و آزادي‌هاي جاري، امكان اظهارنظر را درباره هر مسئله اي براي همه فراهم آورده است اما نبايد دچار بي انصافي شد و با هدف تخريب ديگران به اظهار نظر پرداخت.
رهبر انقلاب اسلامي، از رواج اخلاق تخريب و بي انصافي در ميان نخبگان ابراز نگراني كردند و افزودند: همه جناح‌ها و مسئولان و اشخاص بايد مراقب گفتار و رفتار خود باشند و نخبگان و سياسيون بهتر است اين واقعيت را در نظر داشته باشند كه مردم نيز از اين اخلاق ناراضي هستند و به دور از حرفهاي مخرب، آگاهانه تصميم مي گيرند.

کاروان طریق القدس

آرشیو