جمعه 03 اکتبر 2008 13:22
جنجال انتخاباتی یک فیلم موهن

توزیع گسترده یک فیلم توهین آمیز به اسلام در آمریکا موجب خشم مسلمانان و انتخاباتی دانستن این حرکت شده است. به گزارش شیعه نیوز، نسخه دی وی دی فیلم “عقده؛ جنگ اسلام تندرو با غرب” که در سال 2006 در آمریکا تولید شده است طی دو هفته گذشته در سطح وسیعی در برخی ایالتهای حساس […]

توزیع گسترده یک فیلم توهین آمیز به اسلام در آمریکا موجب خشم مسلمانان و انتخاباتی دانستن این حرکت شده است.

به گزارش شیعه نیوز، نسخه دی وی دی فیلم “عقده؛ جنگ اسلام تندرو با غرب” که در سال 2006 در آمریکا تولید شده است طی دو هفته گذشته در سطح وسیعی در برخی ایالتهای حساس انتخاباتی آمریکا توزیع گردیده است.

بنابراین گزارش در دو هفته گذشته تعداد 28 میلیون نسخه از این فیلم به طور رایگان از طریق پست و یا ضمیمه رایگان روزنامه ها در میان شهروندان این ایالتها توزیع گردیده اند. دو بنیاد «صندوق کلاریون» و «موهبت حقیقت خاورمیانه» متولیان اصلی این انتشار وسیع بوده اند. از جمله نشریاتی که این فیلم را برای خوانندگان خود ارسال نموده اند می توان به نیویورک تایمز، شارلوت آبزرور و نیوز و آبزرور اشاره نمود. برخی از این روزنامه ها در همین راستا دست به انتشار مقالات و نوشتارهای متعددی در مورد این فیلم نیز زده اند.

با توجه به زمان و مکان توزیع این فیلمها این تردید وجود دارد که بنیاد کلاریون این حرکت را برای تخریب اذهان مردم علیه مسلمانان و تبلیغ به نفع جان مک کین انجام داده است؛ چرا که ایالتهایی که این دی وی دی ها در آنها توزیع گردیده اند، ایالتهایی هستند که از لحاظ انتخاباتی رویکرد مشخصی ندارند و عرصه اصلی رقابتهای انتخاباتی آمریکا به شمار می آیند. دلیل دیگر این اتهام تلاشهای پیشین این بنیاد برای تبلیغات جان مک کین بوده است. اکنون با توجه به ممنوعیت تبلیغات اینچنینی در انتخابات آمریکا شکایتی علیه صندوق کلاریون به دادگاه ارائه شده است که در آن این اتهام مطرح گردیده است؛ البته این بنیاد مدعی شده است توزیع این فیلم با اهداف آموزشی صورت گرفته است.

اگر چه این فیلم در ابتدا اذعان می دارد اغلب مسلمانان طرفدار صلح و دوستی هستند، اما در طی فیلم مسلمانان تندرو با سران نازی مقایسه می شوند. علمای دینی آمریکا این توزیع گسترده را «غیرمسئولانه» دانسته اند، زیرا اگرچه این فیلم تمایز بین مسلمانان واقعی و تندرو را اذعان نموده است، اما این توزیع گسترده در ایالتهای حساس انتخاباتی و محتوای فیلم باعث گمراه شدن افکار عمومی خواهد شد.

اولین تبعات این اقدام، حمله به نمازگزاران در یکی از مساجد دایتون در ایالت اوهایو بوده است. روز جمعه گذشته افراد ناشناسی با حمله به مسجد شهر دایتون، در اتاق نگهداری کودکان گاز اشک آور انداخته و گریخته اند. این اقدام با اعتراض مسلمانان و سایر مردم روبرو شده است و برخی آنرا به طرفداران و عوامل تبلیغاتی ستاد جان مک کین نسبت می دهند.

فیلم عقده با بودجه ای 250 هزار دلاری در سال 2006 توسط وین کاپینگ ساخته شد و یکسال پیش، در سپتامبر 2007 اکران گردید. تاکنون بخشهایی از این فیلم در شبکه هایی چون سی ان ان و فاکس نیوز و همچنین در 30 دانشگاه اصلی آمریکا به نمایش درآمده است. در همان زمان نیز تبلیغات دانشگاه فلوریدا در زمان نمایش فیلم که حاوی این شعار بود که «اسلام تندرو میخواهد شما بمیرید» مورد اعتراض گسترده قرار گرفت و نهایتا رییس دانشکده مزبور مجبور به عذرخواهی شد.


 

کاروان طریق القدس

آرشیو