دوشنبه 06 اکتبر 2008 13:10
حبس و شلاق، اولین هدیه قوه قضائیه به منتقدان موسویان

حبس و شلاق، اولین هدیه قوه قضائیه به منتقدان موسویان شعبه 1083 دادگاه عمومي تهران، امير تفرشي مدير سايت «عدالتخانه» را به شش ماه حبس و20 ضربه شلاق محكوم كرد. جلسه‌ي رسيدگي به پرونده مدير سايت «عدالتخانه» به اتهام افترا و نشر اكاذيب، كه با شكايت حسين موسويان تشكيل شده بود، 29 تير ماه سال […]

حبس و شلاق، اولین هدیه قوه قضائیه به منتقدان موسویان

شعبه 1083 دادگاه عمومي تهران، امير تفرشي مدير سايت «عدالتخانه» را به شش ماه حبس و20 ضربه شلاق محكوم كرد.

جلسه‌ي رسيدگي به پرونده مدير سايت «عدالتخانه» به اتهام افترا و نشر اكاذيب، كه با شكايت حسين موسويان تشكيل شده بود، 29 تير ماه سال جاري در دادگاه عمومي تهران برگزار شده بود.

در اين جلسه، پس از تفهيم اتهام به امير تفرشي و ارايه دفاعيات وي، هوشنگ پوربابايي وكيل مدافع حسين موسويان به بيان دفاعيات خود از موكلش پرداخت و در نهايت قاضي حسينيان اقدام به صدور راي كرد.

«تحقيقات از موسويان به اتهام جاسوسي ادامه دارد»،«موسويان براي انگليسي‌ها كار مي‌كرد»، « آخوند انگليسي شاخ و دم ندارد»،« آب در لانه مورچگان» و «سايت وابسته به شيخ حسن و متهم جاسوس هسته‌يي» عناوين مطالب منتشر شده در سايت «عدالتخانه» بود كه مورد شكايت حسين موسويان قرار گرفته است.

در جلسه دادگاه، نماينده‌ي مدعي‌العموم پيشنهاد صلح و اخذ رضايت را مطرح كرده بود كه وكيل مدافع حسين موسويان گفته بود در صورتي رضايت خود را اعلام مي‌كنيم كه سايت مذكور اعلام كند كه مطالب منتشره نسبت به موكل كذب بوده است و عذرخواهي كند.

اما امير تفرشي، مدير سايت عدالتخانه شرط عذرخواهي از موسويان، را عذرخواهي وی در پيشگاه ملت از اتهام اثبات شده “قصد ارايه‌ي اسناد محرمانه به بيگانگان” عنوان کرده بود.

احمد توکلی مدیر سایت الف چندی پیش در نامه ای به موسویان از وی طلب حلالیت کرده بود که پیرو این نامه، وکیل موسویان اعلام کرد موکلش از شکایت های سایت الف رضایت خواهد داد.

وادار کردن رسانه ها به عذرخواهی از یک مجرم امنیتی و صدور احکام سنگین برای رسانه هایی که موسویان از آنها شکایت کرده است، در حالی از سوی قوه قضائیه با جدیت دنبال می شود که اگرچه متن نهايي حكم موسويان، هيچ گاه دراختيار افكار عمومي قرار نگرفت اما خبرگزاري فارس همان زمان در خبري نوشت:

«”اتهام حسين موسويان پس از طي مراحل بازپرسي و تكميل تحقيقات به استناد ماده 505 قانون مجازات اسلامي احراز شد.

پس از احراز اتهامات، اين پرونده با صدور كيفر خواست از سوي دادستان تهران به شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران ارجاع و رئيس دادگاه براي تاريخ 10/1/87 وقت رسيدگي تعيين كرد.

در اين تاريخ متهم(حسين موسويان) همراه وكلاي خود در شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران حاضر و تحت محاكمه قرار گرفت و به استناد ماده 505 قانون مجازات اسلامي به جرم اقدام عليه امنيت ملي كشور از طريق در اختيار گذاشتن اطلاعات سري پيرامون سياست خارجي و نگهداري اسناد و مدارك داراي طبقه‌بندي توسط دادستان عمومي و انقلاب محكوم شد.

از آنجايي كه موسويان براي اولين بار مرتكب جرم مي‌شد و جزو خانواده شهدا بود و در دستگاههاي اجرايي سوابق داشت، زندان وي را از تعزير به تعليق تبديل كرد.»

همچنین مدير سايت «عدالتخانه» در واكنش به انتشار خبر حكم محكوميت وي گفت: انتشار حكم قبل از قطعي شدن آن جرم است.
امير تفرشي مدير سايت «عدالتخانه» در گفت‌وگو با فارس در واكنش به انتشار خبر صدور حكم محكوميت وي به شش ماه حبس و 20 ضربه شلاق با ابراز بي‌اطلاعي كامل از اين مساله گفت: در تماسي كه با وكيل خود داشتم وي نيز از اين مساله ابراز بي‌اطلاعي كرد.

وي گفت: انتشار حكم قبل از قطعي شدن آن خلاف قانون است.

اميرمسعود مظاهري، وكيل تفرشي نيز با ابراز بي‌اطلاعي از صدور حكم موكل خود گفت: حكم اين دعوي از جمله احكامي است كه 20 روز پس از ابلاغ قابليت تجديدنظر خواهي را دارد و تا اين زمان قطعيت نخواهد يافت.

مظاهري تاكيد كرد كه به موجب قانون انتشار حكم قبل از قطعيت يافتن آن جرم بوده و قابليت پيگيري از طريق مراجع قضايي را دارد.

کاروان طریق القدس

آرشیو