دوشنبه 26 ژانویه 2009 14:28
كشور در بعد فرهنگي هنوز جاي كار دارد

رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) گفت: كشور در بعد فرهنگي و اعتقادي هنوز عقب است و جاي كار دارد. به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، آيت‌الله محمدتقي مصباح يزدي يكشنبه شب در جمع فرهنگيان در مشهد اظهار داشت: شك دارم كه در بعد فرهنگي و انسان‌سازي به اندازه انقلاب اسلامي رشد داشته […]

رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) گفت: كشور در بعد فرهنگي و اعتقادي هنوز عقب است و جاي كار دارد.

به گزارش خبرگزاري فارس از مشهد، آيت‌الله محمدتقي مصباح يزدي يكشنبه شب در جمع فرهنگيان در مشهد اظهار داشت: شك دارم كه در بعد فرهنگي و انسان‌سازي به اندازه انقلاب اسلامي رشد داشته باشيم.
وي خاطرنشان كرد: بعد از انقلاب در بعدهاي گوناگون از جمله علمي، سياسي و بين‌المللي داراي رشد بوده‌ايم و به پيشرفت‌هايي نائل شده‌ايم، ولي در بعد فرهنگي و انسان‌سازي اينگونه نبوده است.
عضو جامعه روحانيت مبارز خاطرنشان كرد: بايد مطالعات تخصصي و آسيب‌شناسي در اين زمينه انجام شود تا علت عقب‌ماندگي در اين موضوع را پيدا كنيم.
وي با بيان اينكه يكي از دلايل عقب‌ماندگي فرهنگي كوتاهي مسئولان فرهنگي كشور است، ادامه داد: اين مديران نيرو و توان خود را هرچند صرف كارهاي خوب و مناسب كرده‌اند، ولي توان و نيروي خود را به درستي در تمام ابعاد از جمله فرهنگي و انسان‌سازي و اعتقادي تقسيم نكرده‌اند.
وي افزود: مديران فرهنگي به آن بخشي كه به رشد معنويت اختصاص دارد، آن‌طور كه شايسته است نپرداخته‌اند و بها نداده‌اند.
عضو خبرگان رهبري اظهار داشت: فعاليت‌هاي سياسي سياست‌بازان نيز باعث شده تا تعدادي از فرهنگيان بازيچه آنان شده كه نتيجه آن، از دست دادن شغلشان بود.
مصباح يزدي با اشاره به زمينه رشد بعد معنوي در سال‌هاي اخير در كشور اظهار داشت: در حال حاضر احساس مي‌شود كه زمينه براي رشد، پيشرفت و احساس نياز به تقويت بعد انساني جامعه بيشتر شده است.
وي افزود: باتوجه به بيشتر شدن زمينه فعاليت‌هاي فرهنگي و معنوي و امكانات آن در كشور، بار فرهنگيان در اين زمينه سنگين‌تر شده و از اين رو كم‌كاري و عذري در اين‌باره قابل قبول نيست.
رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) با اشاره به كم‌كاري در كشور در پرداختن به مفاهيم قرآني گفت: معلمان و مسئولان فرهنگي كشور وظيفه دارند كه در درجه اول هرچه بيشتر در شناخت و فهم قرآن تلاش كنند، چرا كه نخستين سند شناخت اسلام، قرآن است.
وي با اشاره به نقش برجسته آموزش و پرورش در كشور اذعان داشت: مهم‌ترين وزارتخانه در دولت اسلامي آموزش و پرورش است و مهم‌ترين خدمت را فرهنگيان در دولت اسلامي انجام مي‌دهند، ضمن آنكه بيشترين خدمت را معلمان به انقلاب كردند.
مصباح يزدي افزود: اسلام با وجود داشتن چارجوب و اصولي همچون نماز، روزه و حج داراي لايه‌ها و طبقاتي و ظرفيت است كه بايد به آن توجه كرد.
وي افزود: دشمني دشمنان اسلام به دليل ظرفيت بالاي آن است، چرا كه در سايه اين ظرفيت است كه انسان‌ها مي‌توانند به درجات بالاي مادي و معنوي برسند.
رئيس موسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني (ره) خاطرنشان كرد: افرادي با حركت در مسير اسلام از نظر مادي به‌چنان عزتي در جهان رسيده‌اند كه توانسته‌اند دنيا را تحت شعاع خود قرار دهند و در بعد معنوي نيز آنان به چنان اوجي رسيده‌اند كه با هيچ ابزار علمي قابل اندازه‌گيري نيست، چرا كه اسلام داراي سعادت بي‌نهايت است.
وي با بيان اينكه خدا اسلام را فرستاده تا عينيت يابد، افزود: براي عينيت يافتن بايد در آن مسير حركت كنيم. چنانچه به قله نرسيديم به دامنه برسيم.
مصباح يزدي افزود: مسلما در جامعه اسلامي، اسلام احتياج به كشاورزي، صنعت و فناوري دارد. به‌عبارتي جامعه بايد در تمام ابعاد رشد كند و مردم مرفه زندگي كنند تا بتوانند به دنبال هدف اصلي زندگي، يعني رسيدن به خدا بروند.
مصباح يزدي با اشاره به تلاش 24 ساعته افراد براي سير كردن خود گفت: جامعه بايد طوري باشد كه اقتصاد و وضع كار مردم با چند ساعت كار مساعد شود تا آنان وقت كافي را براي رسيدن به هدف خود يعني انسانيت و رشد معنوي داشته باشند.

کاروان طریق القدس

آرشیو