سه‌شنبه 27 ژانویه 2009 05:31
چامسكي : با آمدن اوباما چيزي عوض نمي شود

به گفته نوام چامسكي فيلسوف و نظريه پرداز يهودي آمريكا و از منتقدين سرسخت سياستهاي دولت آمريكا با آمدن اوباما چيزي تغيير نمي كند. چامسكي كه از مخالفين حمله نظامي آمريكا به كوزوو افغانستان و عراق بوده است از موضع گيري اوباما در قبال جنايات اسرائيل در غزه به شدت انتقاد كرد. نوام چامسكي در […]

به گفته نوام چامسكي فيلسوف و نظريه پرداز يهودي آمريكا و از منتقدين سرسخت سياستهاي دولت آمريكا با آمدن اوباما چيزي تغيير نمي كند. چامسكي كه از مخالفين حمله نظامي آمريكا به كوزوو افغانستان و عراق بوده است از موضع گيري اوباما در قبال جنايات اسرائيل در غزه به شدت انتقاد كرد.

نوام چامسكي در واكنش به اظهارات اوباما كه گفته است « مردم اسرائيل مانند ديگر مردم حق دارند از خود دفاع كنند » اظهار داشت : « خب ! اين درست ولي مردم مستعمراتي كه در سال 1776 بر اثر يورش و حمله سربازان آمريكا يي و انگليسي مورد تاخت وتازو غارت قرار گرفتند حق دفاع از خود را در مقابل ارتش وحشي جرج واشنگتن نداشته اند پس حق دفاع اين مردم در مستعمرات كجا رفت آمريكا مي گويد كه نخير آنها اين حق را ندارند و اين حق را فقط براي مردم اسرائيل محق مي داند به همين ترتيب حقي را براي مردم غزه و فلسطين نيزبراي دفاع در مقابل هجوم سربازان اسرائيلي قائل نيستند و اسرائيل و آمريكا مي گويند كه مردم غزه حق دفاع ندارند ولي اسرائيل حق دارد كه هر جنايتي را كه بخواهد انجام دهد و از خود دفاع كند. »
وي مي گويد : اسرائيل نه تنها به مردم تحت ستم در غزه تجاوز كرده است بلكه در كرانه باختري نيز به شدت آنها رامورد هجوم خود قرار داده است و به طور سيستماتيكي آنها رادر محاصره دارد و از دسترسي آنها به جهان آزاد ممانعت به عمل مي آورد. اسرائيل تمام اين جنايت ها رابه پشت گرمي آمريكا انجام مي دهد.
چامسكي مي افزايد : تمامي اين جنايت ها از نظر قوانين حقوق بشر بين المللي محكوم و قابل پيگرد است و اسرائيل هم اين را به خوبي مي داند ولي با اين حال اسرائيل بدون هيچ اعتراضي هر جنايتي را كه مي خواهد انجام مي دهد. اوباما هم مهر سكوت بر اين همه جنايت زده است و حتي در يك مورد مانند جنايات جنگي توسعه شهرنشيني اهانت به مقدسات و حمله به كرانه باختري يك كلمه هم ابراز نمي كند و اسرائيل هر كاري كه دلش مي خواهد انجام مي دهد.
چامسكي ادامه مي دهد : 33 سال پيش رئيس ستاد ارتش اسرائيل اعلام كرد : « به معناي واقعي هيچ فلسطيني تروريستي در اسرائيل وجود ندارد. وي ادامه داد سياست ما حمله به شهروندان است و شما به خوبي مي دانيد كه علت اين حملات ما نابودي روستاها و شهرهاست … كه بعدها نيز توسط مقامات ديگر تائيد شد و به گفته « آباابان » سياست مدارو مشاور كه داراي سمت هاي زيادي هم در كنست و دولت بن گورين در زمان هري ترومن داشته است اعلام مي كند كه حملات اسرائيل به شهروندان بدان علت است كه جلوي « حملات خصمانه » را بگيريم و از ايجاد مقاومت جلوگيري كنيم و اگر ما به اندازه كافي از آنها (فلسطينيان ) بكشيم آنها تحت فشار قرار خواهند گرفت و ساكت مي شوند و ما مي توانيم كاري را كه بايد انجام دهيم انجام دهيم . »
وي مي افزايد البته اوباما امروز از اين ادبيات استفاده نمي كند ولي كارهايي را كه انجام مي دهد مصداق و مبين همين معنا است . جالب به نظر مي رسد كه « آبا ابان » در جايي ديگر همين موضع كنوني را اوباما اتخاذ مي كند و مي گويد : « شما مي دانيد كه قلب هاي ما به علت دردها و آلام شهرندان فلسطيني چقدر در عذاب و غمناك است ولي ما چه مي توانيم بكنيم ولي مردم بايد متقاعد شوند و از هرگونه مخالفت و مخالفت براي خارج كردن ما از سرزمين و منابعشان محاق بدانند ولي چه مي توان كرد زيراما براي پيگيري چشم اندازهاي مستدل خود مجبوريم كه كمي باعث اذيت ديگران شويم ! » بله اين مطالب متعلق به 30 سال پيش است .
چامسكي مي گويد : بله اينها حرف هاي قشنگي است و اگر اوباما به اين حرف ها جامه عمل بپوشاند خوب است اما علائم زيادي موجود است كه اين حرف ها هيچ وقت جامه عمل نمي پوشد و من همين امروز از راديو شنيدم كه آمريكا براي جلوگيري از ورود سلاح به غزه بين اسرائيل و مصر حائل شود. اسرائيل مايل نيست كه جنگ را به پايان برساند و اعلام آتش بس كند بلكه به ناچار براي جلوگيري از شليك موشك هاي حماس تن به آتش بس داده است . اوباما از بازگشايي محاصره سخن مي گويد ولي به علت محاصره اشاره اي نمي كند و به علت تحميل اين محاصره اشاره اي نمي شود زيرا آمريكا سال هاست كه از اسرائيل براي مسدود كردن اين گذرگاه ها حمايت مي كند.
وي مي افزايد ليوني وزير امور خارجه اسرائيل پايان آتش بس را منوط به پس دادن اسراي اسرائيلي از سوي حماس اعلام كرده است ولي به هيچ و جه اشاره اي به آدم ربايي مردم فلسطين و گروگان گيري كشتي هاي ديگران نمي شود. در حقيقت يك روز قبل از اينكه سربازان اسرائيل در خطوط مرزي به اسارت در آيند اسرائيل وارد خاك غزه شده و 2 شهروند بي گناه را به اسارت مي برد كه تا مدت ها در زندان بسر مي برده اند.
اين استاد بازنشسته دپارتمان فلسفه و زبان شناسي موسسه تكنولوژي ماساچوست آمريكا مي افزايد : يكي از اصلي ترين نكاتي كه اوباما به آن اشاره مي كند اين است كه مردم اسرائيل بر اصول دموكراسي حق دفاع از خود را دارند ولي حمله اي از طرف ديگر انجام نشده است و اسرائيل هميشه در حملات و هجوم ها ي خود پيش دستي كرده است و فلسطينيان دفاع كرده اند.
اسرائيل پس از آتش بس يكطرفه اي كه خود اعلام كرده است اين مسئله را مي شكند و با حمله به خاك غزه يك بار ديگر تعداد زيادي را به خاك و خون مي كشد و به بهانه اينكه اين شهروندان نظامي بوده اند و با احداث تونل در خاك اسرائيل سعي در خرابكاري داشته اند حملات وحشينانه خود را توجيه مي كند.
چامسكي تاكيد مي كند در بمباران هاي اخير كه توسط سربازان اسرائيل انجام شده است زمان اين بمب باران را درست موقعي قرار داده اند كه كودكان در حال خارج شدن از مدرسه هايشان مي باشند و ازدحام مردم در خيابان ها معمولا بيشتر است كه البته در تمام جهان اين وقت يكي از زمان هايي است كه ازدحام جمعيت در سراسر شهرهاي جهان شلوغ است و در همان دقايق اوليه باعث كشته شدن صدها نفر شهروند بي گناه شدند. درست در همين حال اوباما به هيچ وجه براي جلوگيري از اين حملات اقدامي انجام نمي دهد.
به گفته چامسكي تظاهرات ضد اسرائيلي يكي از بي سابقه ترين تظاهراتي است كه عليه اسرائيل انجام گرفته است كه خواهان آتش بس شدند و اكثريت مردم آمريكا به نقشه صلح اتحاديه عربي معتقدند همان چيزي كه اوباما هرگز از آن اسمي نمي برد كه شايد بتواند حداقل كاري كه مي كند اين باشد كه مي تواند جلوي اين هجمه رابگيرد.

کاروان طریق القدس

آرشیو