پنج‌شنبه 29 ژانویه 2009 12:14
تقدير از سمير قنطار در دانشگاه تهران
سمير قنطار قديمي‌ترين زنداني دربند اسرائيل است كه شنبه هفته آينده در دانشگاه تهران از وي تقدير مي‌شود.
مهدي مقام‌فر مسئول بسيج دانشجويي دانشگاه تهران و علوم پزشكي تهران در گفتگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس، با اعلام اين خبر گفت: اين مراسم از ساعت 14 روز شنبه در تالار شيخ انصاري دانشكده حقوق و علوم سياسي آغاز خواهد شد.
به گفته وي، از حسين شريعتمداري نماينده ولي فقيه در مؤسسه فرهنگي كيهان براي سخنراني در اين همايش دعوت به عمل آمده است.
سمير قنطار در سال 1962 در شهرستان «عيبه» لبنان در خانواده‌اي از طايفه دروز متولد شد.
وي در سال 1987 در حملات اوليه اسرائيل به لبنان در حالي‌ كه 16 سال بيش‌تر نداشت در جبهه‌هاي جنگ عليه نيروهاي اشغالگر در جنوب لبنان شركت كرد و 31 ژانويه 1987، وي و دو نفر از همرزمانش در جبهه آزاديبخش فلسطين هنگامي كه سعي مي‌كردند از مرز بيسان، مرز اردن با فلسطين اشغالي با هدف ربودن اتوبوس اسرائيلي مستقر بين بيسان و طبريا بگذرند، توسط دستگاه‌هاي امنيني و اطلاعاتي اردن بازداشت شدند و 11 ماه را در زندان اردن گذراندند.
بنابراين گزارش، در 23 آوريل 1979، سمير قنطار به عنوان فرمانده عمليات به همراه 3 نفر از همرزمانش در جبهه آزادي‌بخش فلسطين دست به عملياتي زدند كه هدف از انجام آن عمليات، رسيدن به شهرك يهودي‌نشين نهاريا و گروگان گرفتن چند تن از ارتش اسرائيل و تبادل آن‌ها با بازداشت شدگان لبناني در زندان‌هاي اسرائيل بود. نكته قابل توجه اين عمليات، گذشتن از 6 دسته كشتي جنگي اسرائيلي و پنهان كردن قايق بادي از چشم رادارها و نگهبان‌هاي ساحل بود.
پس از اين عمليات، گروه به فرماندهي قنطار به سمت خيابان «جابوتيسكي» در نهايا رسيد و پس از گذشتن از ايست بازرسي، شهرك قادر به ربودن دانشمند هسته‌اي اسرائيل «داني هاران» و دختر 4 ساله‌اش «عينات هاران» شدند.
براساس اين گزارش، در 28 ژانويه 1980 دادگاه مركزي اسرائيل در تل‌آويو، سمير قنطار را به 5 بار حبس ابد و 47 سال زندان محكوم كردم. آن‌ها او را مسئول كشتار 5 اسرائيلي‌ و مجروح ساختن چند تن ديگر مي‌دانستند.
بنابراين گزارش، 16 جولاي 2008 طي عمليات تبادل اسرا بين رژيم صهيونيستي و حزب‌الله با ميانجيگري آلمان، سمير قنطار و چهار تن از مبارزان مقاومت اسلامي در جنگ 33 روزه سال 2006 كه با پيروزي استراتژيك مقاومت اسلامي لبنان به پايان رسيد، به اسارت گرفته شده بودند، آزاد شدند. در اين عمليات همچنين اجساد 199 شهيد لبناني فلسطيني و عرب در مقابل 2 جنازه اسير اسرائيلي كه در عمليات «الوعد لصادق» 12 جولاي 2006 به اسارت گرفته شده بودند، تحويل حزب‌الله داده شدند.
کاروان طریق القدس

آرشیو