یکشنبه 01 فوریه 2009 05:23
انقلاب ايران دموكراسي در چارچوب اسلامي را تحقق بخشيد

مدير اجرايي بنياد اسلامي لستر در انگليس گفت: انقلاب اسلامي ايران اميد از دست رفته مردم مبني بر تأسيس كشوري بر اساس دموكراسي و چارچوب اسلامي را تحقق بخشيد.

“محمد ارشاد باكي “، مدير اجرايي بنياد اسلامي لستر كه بنيادي آموزشي، تحقيقاتي و انتشاراتي واقع در ميانه شرقي انگليس است كه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري فارس در لندن به تشريح ديدگاه‌هاي خود درباه انقلاب اسلامي ايران و جايگاه آن در نظام بين الملل پرداخت.
وي گفت: انقلاب اسلامي آنچه را كه بسياري از مردم اميد به تحقق يافتن آن را از دست داده بودند يعني ايجاد يك دموكراسي بر مبناي چارچوب اسلامي را محقق كرد.
مدير اجرايي بنياد اسلامي لستر درباره تحولات ناشي از انقلاب اسلامي ايران در سطوح منطقه‌اي و بين‌المللي ابراز عقيده كرد: تحقق اين موضوع كه در نتيجه شكل‌گيري انقلاب اسلامي ايران، كشوري دموكراتيك اما برپايه چارچوب اسلامي برپا شد خود يك نمونه خوبي است كه نشان داد چگونه يك كشور مي‌تواند هم بر مبناي خطوط الهي و هم بر اساس اجازه داشتن مردم در شركت كردن در اداره امور، گردانده شود.
وي تصريح كرد: از آنجايي كه انقلاب اسلامي ايران يك حكومت جمهوري اسلامي را در ايران برقرار كرد، براي مسلمانان ياد آور اين نكته است كه برقراري چنين حكومتي امكان پذير است بنابراين، مي‌توان اينگونه گفت كه انقلاب اسلامي ايران به منزله يك ترغيب براي مسلمانان بود يعني بدين معنا كه به مسلمانان اين را نشان داد كه امكان برقراري چنين كشوري امكان پذير است زيرا افراد بسياري بودند كه اميد به حقيقت پيوستن چنين چيزي يعني اداره امور يك كشور بر اساس اصول اسلامي و حضور دمكراتيك مردم، را از دست داده بودند.
مدير بنياد اسلامي لستر در پاسخ به اين پرسش كه به عقيده وي تأثير انقلاب اسلامي ايران در حيطه فرهنگي چه بوده است، گفت: انقلاب اسلامي ايران تلاش كرده است تا نقشي را در ايجاد يك آگاهي ايفا كند و جنبه مثبت كمك و همكاري‌اي را كه اسلام و مسلمانان مي‌توانند از خود نشان دهند به نمايش بگذارد و اين كار را با موفقيت انجام داده است، انقلاب اسلامي ايران تلاش كرده است تا يك آگاهي را در ميان مسلماناني كه از صدمه ناشي از نبود چنين آگاهي‌اي با خبر نبودند، پديد آورد.
محمد ارشاد باكي در پاسخ به اين پرسش كه مهمترين پيام انقلاب اسلامي چه بوده است، تأكيد كرد: پيام انقلاب اسلامي ايران در ارتباط با چارچوب اسلامي بوده است و انقلاب اسلامي ايران در واقع به مانند الگويي خود را نشان داده است بدين معنا كه نشان داده است تحقق چنين چيزي براي مردم امكان پذير است و انقلاب اسلامي ايران مردم را ترغيب كرده است تا در راستاي اسلام زندگي كنند.
وي در تشريح ديگر پيام ها و دستاوردهاي انقلاب اسلامي ايران گفت: انقلاب اسلامي ايران قادر بوده است تا در ميان مسلمانان يك اتحاد را به وجود آورد و تلاش كرده است تا مسلمانان را به يكديگر نزديك تر كند، اين موضوع واضح است كه انقلاب اسلامي ايران برغم تمامي اختلافات تاريخي كه بين مسلمانان وجود دارد تلاش كرده است تا اينچنين عمل كند و مسلمانان را به يكديگر نزديك تر كند، انقلاب اسلامي ايران تلاش كرده است تا چنين تغييري را به وجود آورد و مسلمانان را به يكديگر نزديك تر كند.
وي در ادامه خاطر نشان كرد: انقلاب اسلامي ايران تلاش كرده تا شكاف بين جوامع مسلمان را از ميان بردارد اما بايد به اين نكته توجه كرد كه فقط 30 سال است كه از عمر انقلاب اسلامي ايران مي گذرد و اين در حالي است كه تاريخ مسلمانان بيش از يك هزار و 400 سال قدمت دارد و اين موضوع روشن است كه غلبه بر اختلافاتي كه بين جوامع مسلمان وجود دارد به سال هاي بيشتري نياز دارد و تلاش انقلاب اسلامي ايران در نزديك تر كردن مسلمانان به يكديگر تلاش خوبي بوده است و ايران همچنان در تلاش براي به تحقق رساندن چنين كاري است.
محمد ارشاد باكي در پاسخ به اين پرسش كه انقلاب اسلامي ايران براي انتقال پيام هاي خود بهتر است چگونه عمل كند، گفت: انقلاب اسلامي ايران نياز دارد به اينكه به همين خط مشي كه در پيش گرفته است ادامه دهد اما نياز دارد به اينكه هوشياري بيشتري را در باره آنچه كه در اطراف مي گذرد و در باره تغيير و تحولاتي كه در اطراف و در سطح جهاني در حال رخ دادن هستند از خود نشان دهد، ما نياز داريم به اينكه مردم بيشتري را به سوي خود جلب كنيم و نه اينكه فقط يك پيام داشته باشيم.
مدير بنياد لستر در توضيح بيشتر آنچه كه بيان كرده بود، گفت: آنچه كه منظور من است اين است كه بايد بيشتر بر روي مشتركات تمركز شود و با تمركز بر روي مشتركات مي توان مسلمانان را به يكديگر نزديك تر كرد و ما مسلمانان به يكديگر نزديك تر مي شويم، انقلاب اسلامي ايران بايد تلاش كند تا مسلمانان را بر اساس نكات مشتركي كه بين مسلمانان وجود دارد متحد كند.
وي در پاسخ به اين سؤال كه بارزترين ويژگي شخصيت امام خميني ( ره)بنيانگذار انقلاب اسلامي ايران را چه ويژگي‌اي مي‌داند، گفت: نحوه رهبري بنيانگذار انقلاب اسلامي ايران بارزترين ويژگي شخصيتي وي بود و وي از يك بينش عظيم رهبري برخوردار بود.
محمد ارشاد باكي در پايان افزود: به عقيده من پيام مركزي امام خميني (ره) بر متحد كردن مسلمانان متمركز بود و پيام وي پيام خوبي بود .
بنياد اسلامي لستر در سال 1973 در شهر لستر در ميانه شرقي انگليس تأسيس شد و هدف اصلي آن، ايجاد ارتباط بين مسلمانان و غير مسلمانان و همچنين ارتقاء استانداردهاي انتشاراتي و تحقيقاتي دانشگاهي است.

کاروان طریق القدس

آرشیو