شنبه 07 فوریه 2009 09:24
هاآرتص: اسرائيل نتوانست آزادي شاليت را با باز شدن گذرگاه‌ها مرتبط كند

روزنامه صهيونيستي هاآرتص نوشت: كفيل نخست‌وزيري اسرائيل تحت فشار حماس مساله باز شدن كامل گذرگاه‌ها با آزادي شاليت را منتفي كرده و اكنون در مساله تبادل اسرا چانه‌زني مي‌كند.

به گزارش فارس، روزنامه صهيونيستي هاآرتص ديروز نوشت: منابع اسرائيلي و فلسطيني اعلام كردند كه مذاكرات بين اسرائيل، مصر و حماس با پيشرفت قابل ملاحظه‌اي درباره آتش‌بس همراه بوده است.
اين روزنامه به نقل از منابع غير رسمي آورده است كه سخن از بازشدن همه گذرگاه‌ها بين نوار غزه و اسرائيل و بين غزه و مصر است و انتظار مي‌رود كه با حضور نيروهاي امنيتي تشكيلات خودگردان در مرز رفح مستقر شوند و درباره آتش‌بس به مدت يك سال و نيم توافق حاصل شود اما امكان تمديد آن تا 18 ماه بعد وجود داشته باشد.
هاآرتص همچنين آورده است كه “ايهود اولمرت “،‌كفيل نخست‌وزير اسرايئل طي هفته‌هاي اخير تلاش زيادي را براي دستيابي به توافق با حماس درباره آزادي “گلعاد شاليت ” در قبال آزادي اسراي فلسطيني به عمل آورده است.
اين روزنامه به نقل از اولمرت در گفت‌وگوهاي پشت درهاي بسته وي با مقامات صهيونيستي آورده است كه وي بر آزادي شاليت تا قبل از پايان دوره رياست خود اصرار دارد.
“عاموس گلعاد “، رئيس بخش امنيتي سياسي وزارت جنگ رژيم صهيونيستي نيز پنجشنبه گذشته پس از انجام مذاكرات با مقامات بلندپايه سرويس امنيتي مصر قاهره را در حالي ترك كرد كه پيش‌نويسي از توافقنامه بين طرفين با خود به تل‌آويو برد.
‌هيأت اعزامي جنبش مقاومت اسلامي فلسطين به مصر براي مذاكره درباره آتش‌بس نيز پنجشنبه گذشته بدون دستيابي به توافق نهايي قاهره را ترك كردند.
“فوزي برهوم “،‌سخنگوي حماس اظهار داشت: آنچه كه حماس از پيشنهادات رژيم صهيونيستي از طريق ميانجيگر مصري دريافت كرده اين است كه پرونده “گلعاد شاليت “، نظامي صهيونيست را با باز شدن گذرگاه و رفع محاصره مرتبط مي‌كند اما اين امر در نزد حماس مردود است.
وي افزود: هنوز جزئيات اداره كردن گذرگاه‌ها و امور فني مربوط به آن باقي مانده كه نياز به بررسي دارد و حماس هنوز به تضمين‌هايي دست نيافته كه توافقات حاصله را تثبيت بخشد.
برهوم تاكيد كرد: توضيحاتي را به طرف مصري ابلاغ كرده‌ايم كه قرار است آنها را تا قبل از سرگيري گفت‌وگوها در يكشنبه آينده به اطلاع طرف اسرائيلي برساند.
سخنگوي حماس گفت: مصر براي گرفتن پاسخ از طرف اسرائيلي وقت مي‌خواهد و حماس نيز توافقات حاصله بين رهبران خود در غزه و دمشق را جمع‌آوري كرده و سپس با بازگشت به قاهره آنها را ارائه مي‌دهد.
وي درباره موافقت رژيم صهيونيستي با معاده سال 2005 درباره اداره گذرگاه رفح گفت اين مسائل هنوز تحت بررسي قرار دارد.
از سوي ديگر “عاموس گلعاد ” به دنبال اينكه هيأت حماس قاهره را ترك كردند وارد اين شهر شده تا به شروط حماس درباره آتش‌بس پاسخ دهد.
از سوي ديگر “صلاح البروديل “، يك مقام حماس در گفت‌وگو با تلويزيون مصر گفت: اسرائيل به دنبال اين بود كه پس از دستيابي به آتش‌بس گذرگاه‌ها را بين 70 تا 80 درصد باز كرده و مابقي را تا زمان دستيابي به توافق درباره آزادي گلعاد شاليت به تاخير اندازد اما حماس زير بار نمي‌رفت.

کاروان طریق القدس

آرشیو