یکشنبه 15 فوریه 2009 06:19
تغييرات گسترده در حكومت سعودي

 روزنامه القدس‌العربي با اشاره به انتقال ولي‌عهد سعودي به خارج از اين كشور براي درمان سرطان، نوشت: تغييرات گسترده‌اي كه پادشاه عربستان سعودي امروز دست به آن زد، از ديد ناظران بين‌المللي يك كودتا به شمار مي‌آيد. به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از رسانه‌هاي منطقه، ملك عبدالله بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان سعودي، تغييرات وسيعي […]

 روزنامه القدس‌العربي با اشاره به انتقال ولي‌عهد سعودي به خارج از اين كشور براي درمان سرطان، نوشت: تغييرات گسترده‌اي كه پادشاه عربستان سعودي امروز دست به آن زد، از ديد ناظران بين‌المللي يك كودتا به شمار مي‌آيد.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از رسانه‌هاي منطقه، ملك عبدالله بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان سعودي، تغييرات وسيعي را در چهار وزارتخانه و مناصب فرماندهي در قوه قضائيه و شوراي مشورتي عربستان ايجاد كرد.
بارزترين اين تغييرات، بازنگري در تشكيل هيئت بلندپايه متشكل از 21عضو است. اين تغييرات شامل وزير آموزش و پرورش است كه شاهزاده فيصل بن عبدالله بن محمد براي تصدي آن انتخاب شد و فيصل المعمر نيز معاون او خواهد بود.
براي نخستين بار نيز يك زن به عنوان معاون وزير آموزش و پرورش در امور زنان منصوب شد. در اين گزارش به هويت اين زن اشاره‌اي نشده است.
بنابر اين گزارش، عبدالله علي آل‌الشيخ از سمت وزارت دادگستري تغيير كرده و شيخ محمد العيسي به جاي وي تعيين شد.
عبدالعزيز الخوجه، سفير سعودي در لبنان نيز به عنوان وزير فرهنگ و اطلاع‌رساني اين كشور منصوب شد اما هنوز خبري درباره اينكه آيا وي از سمت ديپلماتيك خود كنار گرفته و يا اين تغيير، با حفظ سمت پيشين وي انجام شده، مخابره نشده است.
پادشاه عربستان همچنين “محمدالدوسري ” را به عنوان رئيس دادگاه عالي اين كشور تعيين كرد و عبدالله الربيعه نيز به عنوان وزير بهداشت برگزيده شد.
صالح بن حميد به عنوان رئيس شوراي عالي قضايي به جاي شيخ صالح اللحيدان برگزيده شد و همچنين شيخ عبدالله آل‌الشيخ به عنوان رئيس جديد شوراي مشورتي برگزيده شد.
اين تغييرات همچنين شامل تعيين شيخ عبدالعزيز الحمين به عنوان رئيس جديد هيئت امر به معروف و نهي از منكر به جاي شيخ ابراهيم بن عبدالله الغيث مي‌شود كه اين هيئت از مهم‌ترين نهادهاي حكومت سعودي به شمار مي‌آيد.
بر اساس اين گزارش، سرلشكر عبدالرحمان المرشد به عنوان فرمانده نيروهاي زميني اين كشور منصوب شد.

اين روزنامه چاپ لندن با اختصاص‌دادن عنوان نخست نسخه اينترنتي خود به اين خبر، نوشت: ملك عبدالله بن عبدالعزيز، پادشاه عربستان سعودي، تصميمي اتخاذ كرد كه بر اساس آن تعداد زيادي از وزيران بركنار شدند و رئيس شوراي عالي قضائي اين كشور نيز به همراه شش تن از بزرگترين مفتي‌هاي عضو هيئت حكومتي افتاي سعودي عزل شدند.
به نوشته اين روزنامه، اين تحولات از ديد ناظران بين‌المللي، يك كودتا عليه سازمان‌ها و نهادهاي حكومتي سعودي به شمار مي‌آيد كه ناشي از ناتواني اين دستگاه‌ها در اجراي وظايف خود است.
اين روزنامه مي‌افزايد: اين تغييرات، همزمان با تشديد بيماري سلطان بن عبدالعزيز، برادر پادشاه سعودي و ولي‌عهد وي انجام گرفت.
شاهزاده سلطان از سه ماه پيش براي درمان بيماري خود در اتريش، مغرب و آمريكا در رفت‌وآمد است.
القدس‌العربي در ادامه تصريح كرده است كه اين «كودتا»، شامل تعدادي از وزيران، مسؤولان نهادهاي نظامي و اقتصادي و انتصاب يك زن به عنوان معاون وزير براي نخستين بار در تاريخ حكومت آل سعود بر عربستان است.
پايگاه انتشار فيلم “يوتيوب ” نيز ديشب فيلمي از رقابت مقامات بلندپايه عربستان سعودي بر سر قدرت منتشر كرد كه در آن با اشاره به بيماري سرطان ولي‌عهد اين كشور، توطئه شاهزادگان سعودي عليه يكديگر براي تصاحب مناصب بلندپايه به تصوير كشيده شده است.
پايگاه خبري ايلاف نيز ديروز در خبري اعلام كرده بود كه حكومت سعودي از رؤساي تمامي رسانه‌هاي حكومتي خواسته است براي پوشش خبري مهم، فردا [امروز] در دفتر پادشاهي حضور به هم رسانند.
پايگاه خبري “راصد ” وابسته به شيعيان عربستان سعودي نيز درباره اين تحولات گسترده در حكومت سعودي نوشت: پرسشي كه اكنون پادشاهي سعودي با آن مواجه است اين است كه آيا اين تغييرات بي‌سابقه كه حتي گارد قديم سعودي به عنوان يكي از قدرتمندترين نهادهاي حكومتي را نيز در بر گرفته است، به درگيري بين قواي طرفين داخل حكومت خواهد انجاميد؟
سلطان بن عبدالعزيز، ولي عهد سعودي در سال 2005 ميلادي يك عمل جراحي سرطان را پشت سر گذاشت و در آوريل 2008 ميلادي براي انجام آزمايش‌هاي روتين به ژنو بازگشت.
اگر اين ولي‌عهد 85 ساله پيش از پادشاه 86 ساله اين كشور بميرد،‌ بايد ولي‌عهدي جديد، منصوب شود. تعيين ولي‌عهد از لحاظ رسمي بر عهده ملك عبدالله است اما ملك عبدالله در سال 2006 ميلادي، هيئتي جديد به نام «هيئت بيعت» متشكل از فرزندان و نوادگان ملك عبدالعزيز، مؤسس سلسله سعودي را را براي تعيين ولي‌عهد و رهبري ايجاد كرد.
اين هيئت، مجموعه‌اي بزرگتر از مجموعه هيئت مشاوران است كه پيش از اين ايجاد شده بود.

کاروان طریق القدس

آرشیو