چهارشنبه 18 فوریه 2009 06:03
واکنش شخصيت‌هاي سياسي به سياه نمايي عليه دولت

شخصيت‌هاي سياسي و فرهنگي کشور در واکنش به سخنان رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام عليه قوه مجريه،‌ خواستار آن شدند تا ارزيابي عملکرد دولت نهم به دور از شائبه‌هاي انتخاباتي و رقابت‌هاي جناحي انجام شود. اين شخصيت هاي در مصاحبه هاي و گفت و گوي هاي خود همچنين خواستار رعايت انصاف و […]

شخصيت‌هاي سياسي و فرهنگي کشور در واکنش به سخنان رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام عليه قوه مجريه،‌ خواستار آن شدند تا ارزيابي عملکرد دولت نهم به دور از شائبه‌هاي انتخاباتي و رقابت‌هاي جناحي انجام شود.

اين شخصيت هاي در مصاحبه هاي و گفت و گوي هاي خود همچنين خواستار رعايت انصاف و عدالت در رفتار و سخنان افراد شدند و گفتند:‌ نبايد رشد شتابان اقتصادي و سياسي کشور در عرصه هاي مختلف داخلي و خارجي را کوچک شمرد و واقعيت ها را انکار کرد.
“حسن روحاني” رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام در نخستين روز هفته جاري در حاشيه سمينار “تطبيق لايحه بودجه سال 88 کشور با سند چشم انداز و سياست هاي کلان برنامه چهارم توسعه” در جمع خبرنگاران گفت: دولت به برنامه چهارم توسعه که مبتني بر سند چشم انداز بود، بي توجهي کرده است.
ايرنا – خبرگزاري جمهوري اسلامي- واکنش ها به سخنان رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام را جمع بندي و در قالب يک گزارش منتشر مي کند.

** در نقد دولت جانب انصاف و عدالت رعايت شود
رييس مرکز سياسي حزب موتلفه اسلامي در واکنش به اين سخنان،‌ گفت: بهتر است در نقد دولت جانب انصاف و عدالت رعايت شود.
“محمد کاظم انبارلويي” با بيان اينکه “براي رشد و ارتقا جامعه بايد انصاف و عدالت را در نقدهايمان رعايت کنيم”،‌ گفت:‌ بر اساس آخرين نظرسنجي‌ها، احمدي نژاد محبوبترين چهره انتخابات آينده است.
وي اظهار داشت: او با کارنامه موفقي که داشته توانسته است رضايتمندي مردم را جلب کند.
سردبير روزنامه رسالت همچنين با اشاره به اينکه بر اساس شاخص توسعه انساني (HDI) کشور ايران امسال در ميان 179 کشور، توانسته رتبه 84 را کسب کند، تاکيد کرد: اين در حالي است که ايران در سال گذشته، در ميان 177 کشور، رتبه 94 را کسب کرده بود.
انبارلويي متذکر شد: اين رشد 10 پله‌اي نشان دهنده رشد توسعه انساني در ايران بر اساس فاکتورهايي چون درآمد سرانه، تغذيه، اميد به زندگي، نرخ با سوادي و بهداشت است که امروز شاهد آن هستيم.

** روحاني از عملکرد مثبت دولت نهم عصباني است
دبير کل جمعيت وفاداران انقلاب اسلامي نيز گفت: حسن روحاني از عملکرد مثبت دولت نهم عصباني است چرا که اين عملکرد مثبت، عملکرد منفي دولت قبل به ويژه شخص وي را هويداتر مي کند.
“حبيب الله بوربور” افزود: هر فرد منصفي که بخواهد به ارزيابي و بدون غرض عملکرد دولت نهم بپردازد، نتيجه مثبت را از آن دريافت خواهد کرد.
به گفته دبيرکل جمعيت وفاداران انقلاب اسلامي، موضع روحاني در زمان تصدي مسووليت شورايعالي امنيت ملي “انفعالي” بود.
وي اظهار داشت: عملکرد روحاني در زمان مسووليت در حوزه سياست خارجي اين گونه بود که از “ترس اعدام، خودکشي مي کرد”، و قبل از اينکه غربي ها ما را اجبار به تسليم در برابر خواسته هايشان کنند، تسليم مي‌شد.
بوربور تصريح کرد: حال چگونه ارزيابي آقاي روحاني از همه مسايل کنوني منفي است؟ بهتر است که وي ابتدا پاسخ دهنده اقدامات خود باشد، بعد در مورد عملکرد دولت قضاوت کند.

** واقعيت‌ها را انکار نکنيد
همچنين نايب رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت: انکار دستاوردها و اقدامات دولت نهم، انکار واقعيت ها است.
“حسين سبحاني نيا” با اشاره به اينکه دولت نهم در طول اين چهار سال اقدامات مثبتي را در جهت آباداني کشور انجام داده است، اظهار داشت: دولت نهم بسياري از اقدامات دولت هاي قبلي را به سرانجام رسانده و بسياري از اقدامات را پايه ريزي کرده است.
وي يادآور شد: بسياري از طرح هاي استاني دولت نهم انجام شده و بيشتر طرح ها عملياتي شده و در بسياري از زمينه ها پيشرفت صورت گرفته است.
نماينده مردم نيشابور در مجلس شوراي اسلامي افزود: با وجود محدوديت ها، دولت نهم در حوزه هاي صنعت و همچنين در بخش هاي روستايي، شهري و غيره پيشرفت هاي خوبي داشته است.
وي متذکر شد: اين درست نيست که دستاوردها و اقدامات و فعاليت هايي را که به عينه مي بينيم، انکار کنيم و دولت را تخريب کنيم.

** عصبانيت از دولت نهم را کنار بگذاريد
مدير مسوول روزنامه کيهان نيز گفت: به نظر مي‌رسد که صحبت‌هاي رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام براي بيان واقعيت نيست، بلکه نوعي سياه نمايي تبليغاتي عليه دولت نهم است.
“حسين شريعتمداري” افزود: اين گونه يکجانبه به قاضي رفتن براي شخصيتي چون آقاي روحاني که سابقه طولاني در مسووليت مديريت کشور داشته است، کار قابل قبولي نيست.
وي با اشاره به اينکه انتخابات رياست جمهوري نزديک است،‌ اظهار داشت: نگاه آقاي روحاني در عرصه انتخابات شناخته شده است.
شريعتمداري با بيان اينکه “خوب است آقاي روحاني براي چند لحظه عصبانيت خود را از دولت نهم که معلوم نيست به چه علت است، کنار بگذارد”، گفت: آنچه مسلم است، اين است که عصبانيت وي دليل منطقي ندارد.
مدير مسوول روزنامه کيهان تصريح کرد: بهتر است وي عصبانيت خود را کنار گذاشته و سپس به ماجرا نگاه کند، در اين صورت خواهيم ديد که نظرش با نظر اعلام شده، متفاوت است.
شريعتمداري ادامه داد: روحاني ادعايي کرده است، قاعده حقوقي و منطقي نيز اين است که مي گويند “البينه الي المدعي” که يک واحد شناخته شده در حقوق است، بنابراين کسي که ادعايي مي کند بايد دليلي بياورد.
وي گفت: خوب است که وي دلايل خود را ارايه کند و بعد اجازه دهد که مخاطبين اظهار نظر همراه با دلايل وي را با نظري و دلايلي که دولت دارد، مقايسه کرده و به قضاوت گذارند.

** نمي‌توان محبوبيت احمدي نژاد را از بين برد
در همين ارتباط، دبيرکل جامعه حضرت زينب (س) اظهار داشت: رقبا هيچگاه نمي‌توانند چهره احمدي نژاد را تخريب کنند و محبوبيت او را از بين ببرند.
“مريم بهروزي” گفت: عملکرد دولت نهم و اقدامات رييس جمهوري ميزان محبوبيت او را به رقبا نشان مي‌دهد لذا در پي تخريب دولت برمي‌آيند.
دبيرکل جامعه حضرت زينب (س) سخنان رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصحلت را وارد ندانست و افزود: آمار و ارقام نشان مي‌دهد که دولت نهم پيشرفت‌هاي خوبي در زمينه‌هايي چون انرژي هسته‌اي، علمي، فناوري و غيره داشته است.
بهروزي تاکيد کرد: رقبا بهتر است بدانند که ما در جامعه اسلامي زندگي مي‌کنيم و اين به دور از اخلاق اسلامي و عدالت اجتماعي است که چهره افراد را تخريب کنيم.
اين فعال سياسي ادامه داد: اساسا تخريب رقيب نشانه ضعف شخصيت خود فرد و کمبود قدرت علمي او است، چون اگر فرد داراي برنامه‌هاي اجرايي قوي باشد، نيازي به تخريب ديگران ندارد.
وي افزود: طبق نظرسنجي‌ها و ارزيابي‌هايي که توسط جريان اصولگرا انجام شده، در مجموع نقاط مثبت احمدي نژاد بسيار زياد است و احمدي نژاد بهترين گزينه براي اصولگرايان است.

** برخي نقدها رنگ و بوي تخريب دارند
يک نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي نيز گفت: اظهارات حسن روحاني عليه دولت نهم، انتخاباتي و سياسي است و ارزش بررسي کارشناسانه را ندارد.
“فاطمه آليا” افزود: در مورد دولت نقدهايي وجود دارد که در فضاي آزاد کشور ما بيان اين نقدها طبيعي است اما گاهي برخي از آنها رنگ و بوي تخريب به خود مي گيرد.
اين نماينده مجلس با اشاره به هشدار رهبر معظم انقلاب در خصوص اجتناب از تخريب انتخاباتي، اظهار داشت: بايد کساني که خود نامزد مي شوند و يا طرفدار نامزدي بوده و يا در برخي جناح ها حضور دارند، در آستانه انتخابات به سياه نمايي نپردازند و منافع ملي و مصالح نظام را تحت الشعاع منافع حزبي، گروهي و تبليغاتي خود قرار ندهند.
وي افزود: در مورد عملکرد وزرا، مجلس نظارت وافي و کافي چه به صورت ناظرين مجلس و چه به شکل استفاده از سازوکار سوال، بررسي و تحقيق و تفحص دارد، اما در مجموع خود مردم نيز به عنوان ناظر همگاني معمولا عملکردها را بررسي کرده و بر آنها نظارت مي کنند.
آليا ادامه داد: ديوان محاسبات مجلس نيز گزارش هاي دقيق، ريز و مستمري از عملکرد دستگاه هاي اجرايي و دولت به تمام نمايندگان مجلس ارايه مي کند.
اين نماينده مجلس با بيان اينکه عليرغم توصيه‌هاي مکرر رهبري، برخي افراد راه جداگانه اي را در پيش گرفته‌اند، اظهار داشت: آنقدر مسايل گروهي آنها را مشغول خود کرده که به عاقبت اين سياه نمايي فکر نمي کنند.
وي به جايگاه جمهوري اسلامي ايران در عرصه بين‌المللي اشاره کرد و افزود: هجمه هاي دشمنان و اينکه به دنبال بهانه و سوژه عليه ما هستند، بايد دليلي باشد بر اينکه سياه نمايي و تخريب نکنيم اما متاسفانه علي رغم تمام توصيه ها برخي اقدام به اين کار مي کنند.

** سياه نمايي نکنيد
يک نماينده ديگر مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي نيز با انتقاد از سخنان رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: حسن روحاني با اين سخنان دنبال بهره برداري سياسي است.
“مهدي کوچک زاده” افزود: اينکه عملکرد دولت را سياه و اشتباه اعلام مي‌کنند، نشان دهنده عدم صداقت، سياسي کاري و دروغگويي است.
وي به بيانات رهبر معظم انقلاب در خصوص پرهيز از تخريب در آستانه انتخابات اشاره کرد و اظهار داشت: در آستانه انتخابات، مخالفان دولت قصد دارند عملکرد دولت را از صدر تا ذيل سياه جلوه دهند.
اين نماينده مجلس گفت: اگر اين اشخاص طرفدار ولي فقيه و رهبر معظم انقلاب هستند، بايد يادشان باشد که بارها رهبر انقلاب اعلام کردند که اين دولت کارهاي مثبت زيادي انجام داده است.
نماينده مردم تهران يادآور شد: رهبر انقلاب بارها فرمودند که در اين دولت از نفوذ سکولاريسم در مجموعه مديران کشور ممانعت شد، در اين دولت پرچم عدالت برافراشته شد، اين دولت عزم راسخ و جدي در مبارزه با فساد را نشان داد.

** ناکارآمد نشان دادن دولت جنبه سياسي دارد
همچنين يک عضو هيات رييسه مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اظهارات رييس مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصحلت نظام مبني بر اينکه دولت نهم هيچگونه پيشرفتي نداشته است، گفت: اين گونه مباحث بيشتر جنبه سياسي دارد و رقبا تلاش مي کنند با اين کار ميدان را براي رقيب خود تنگ کنند.
محمدرضا ميرتاج الديني گفت: آقاي حسن روحاني بهتر است با آمار و ارقام صحبت کند زيرا هر کسي مي‌تواند بدون دليل حرف بزند.
وي اظهار داشت: تخريب چهره‌ها و زير سوال بردن اقدامات و عملکرد افراد، نمي‌تواند ميزان محبوبيت دولت نهم را کم کند.
نماينده تبريز با اشاره به اينکه در دولت احمدي نژاد ظرفيت اجرايي کشور دو برابر شده است، تاکيد کرد: در دولت نهم ما شاهد پيشرفت هاي خوبي در زمنيه هاي مختلف علمي و فناوري هستيم.
عضو کميسيون اصل نود مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: دولت نهم در زمينه خدمات روستايي، کشاورزي و فناوري پيشرفت هاي خوبي داشته است.
وي تاکيد کرد: در زمينه فناوري کشور ايران جزء کشورهاي نخست در زمينه بيوتکنولوژي و نانوتکنولوژي در منطقه است که اين دستاورد در دولت نهم حاصل شده است.
نماينده مردم تبريز در مجلس شوراي اسلامي اظهار داشت: بهتر است مخالفان دلايل خود را با آمار و ارقام ارائه دهند و بدون دليل هيچ چيز نگويند.
 

 

بانک مرکزي اظهارات روحاني را تکذيب کرد

بانك مركزي در واکنش به اظهارات حسن روحانی از كاهش شكاف طبقاتي و بهبود توزيع درآمد در دولت نهم با استناد با آمارهاي رسمي ضريب جيني خبر داد.

حسن روحانی در افتتاحيه سمينار “تطبيق لايحه بودجه سال 1388 با سند چشم انداز و سياست هاي کلان برنامه چهارم” آمارهاي رسمي بانك مركزي حاكي است: متوسط ضريب جيني كه متغييري براي ارزيابي عملكرد اقتصادي كشورها در خصوص توزيع درآمد محسوب مي شود، در سه سال اول دولت نهم (84 تا 86) نسبت به 3 سال آخر دولت هشتم يعني (81 تا 83) روند كاهشي را دنبال كرده كه حاكي از بهبود شاخص توزيع درآمد و كاهش شكاف طبقاتي است.

ضريب جيني عددي بين صفر و يك است، هرچه اين متغير به عدد صفر نزديك‌تر باشد، نشان‌دهنده توزيع عادلانه‌تر بين گروه هاي مختلف درآمدي در كشور است و هرچه به يك نزديكتر باشد، نشان‌دهنده نابرابري بيشتر است. به عبارت ديگر ضريب جيني كوچك نشان مي‌دهد كه تمام افراد جامعه تقريباً از سطح درآمد يا ثروت يكساني برخوردار هستند؛ درحالي كه ضريب يك نشان مي دهد يك نفر تمام ثروت را در اختيار دارد و سهم مابقي از ثروت تقريباً صفر است.

بر اساس تازه ترين آمار رسمي بانك مركزي، شاخص ضريب جيني در ايران در سال 84 برابر 0.4023، سال 85 برابر 0.4004 و سال 86 برابر 0.4045 بوده است كه با اين حساب متوسط ضريب جيني در سه سال دولت نهم 0.4024 خواهد بود.

اين در حالي است كه طبق آمارهاي رسمي بانك مركزي، شاخص ضريب جيني در ايران در سال 81 برابر 0.4191، سال 82 برابر 0.4156 و سال 83 برابر 0.3996 بوده است كه با اين حساب متوسط ضريب جيني در سه سال آخر دولت هشتم 0.4114 مي شود كه در مجموع نشان مي دهد، ضربي جيني در دولت نهم با كاهش دو درصدي مواجه شده است.

نكته ديگر اينكه دولت خاتمي در كسب بالاترين ضريب جيني نيز ركورد‌دار است و طي 3 دولت سازندگي، اصلاحات و نهم، بدترين وضعيت توزيع درآمد و بالاترين شكاف طبقاتي در سال 81 اتفاق افتاده است.

بر اساس شاخص ديگر يعني سهم 10 درصد ثروتمندترين به 10 درصد فقيرترين كه توزيع درآمدي را نشان مي‌دهد، شكاف طبقاتي در دولت نهم كمتر شده است.

نسبت 10 درصد ثروتمندترين به 10 درصد فقيرترين در سه سال آخر دولت خاتمي در حالي 16.9درصد، 16.2 درصد و 14.6 درصد و متوسط آن 15.9 درصد بوده است كه اين ارقام در 3 سال اول دولت احمدي نژاد به 14.5درصد، 14.9 درصد و 15.2 درصد و متوسط آن به 14.8 درصد كاهش يافته است.

کاروان طریق القدس

آرشیو