یکشنبه 22 فوریه 2009 12:01
کرباسچی نه در ستاد کروبی است، نه کاندیدا

گویا حضور غلامحسین کرباسچی در اردوگاه شیخ اصلاحات و اظهارات اخیر وی در کنگره سراسری شاخه دانشجویان و جوانان حزب اعتماد‌ملی چنان عرصه را بر خاتمی‌چی‌های کارگزاران تنگ کرده که بلافاصله روز گذشته درصدد پاسخگویی برآمدند. شاید اظهارات دبیرکل کارگزاران در این کنگره در حمایت صریح و بی‌سابقه از کروبی و نیز انتقادات تلویحی وی […]

گویا حضور غلامحسین کرباسچی در اردوگاه شیخ اصلاحات و اظهارات اخیر وی در کنگره سراسری شاخه دانشجویان و جوانان حزب اعتماد‌ملی چنان عرصه را بر خاتمی‌چی‌های کارگزاران تنگ کرده که بلافاصله روز گذشته درصدد پاسخگویی برآمدند.
شاید اظهارات دبیرکل کارگزاران در این کنگره در حمایت صریح و بی‌سابقه از کروبی و نیز انتقادات تلویحی وی به مدیریت خاتمی که ازسوی روزنامه کروبی با تیتر «‌گذشته را تکرار نکنیم» مورد استفاده قرار گرفت، اینک چنان حسین مرعشی و محمد عطریانفر را در حلقه حامیان خاتمی مستاصل کرده که روز گذشته هردو نفر مجبور به اظهار‌نظر‌هایی شدند که یکی کاندیداتوری کرباسچی را به محاق برد و دیگری حضور وی در اردوگاه کروبی را به کلی منکر شد. عطریانفر در گفت‌وگو با مهر هرگونه شکاف مبنی بر چگونگی حمایت از کاندیدای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری دهم بین دبیر‌کل و اعضا را منکر شد و گفت: کارگزاران سازندگی از کاندیدای واحد اصلاح طلبان در انتخابات آتی حمایت خواهد کرد. عطریانفر در ادامه البته گمانه بررسی وضعیت و تعیین تکلیف غلامحسین کرباسچی در جلسه روز گذشته این حزب را اینگونه پاسخ گفت: کارگزاران سازندگی جلسات خود را مانند همیشه برگزار می‌کند و بحث ویژه‌ای در این‌باره نداریم. وی درپاسخ به این سوال که آیا واقعا شکافی بین اعضا و دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی در چگونگی حمایت از کاندیدای جبهه اصلاحات در انتخابات آتی وجود دارد یا خیر، نیز گفت: هیچ شکافی بین اعضا و دبیرکل حزب وجود ندارد و وضعیت حزب با گذشته تفاوتی نکرده است. عطریانفر در ادامه حضور کرباسچی در ستاد انتخاباتی کروبی را مورد تردید قرار داد و گفت: آنچه که موضوع را تا اندازه‌ای حساس کرده، برخی تبلیغات نسبت به حضور کرباسچی در ستاد انتخاباتی کروبی است که کرباسچی تاکنون این موضوع را تایید نکرده و ارتباط وی با کروبی مانند ارتباطات معمولی است که برخی افراد با یکدیگر دارند. این عضو حزب کارگزاران سازندگی همچنین گفت: موضوع اختلاف دبیرکل و برخی از اعضای حزب کارگزاران سازندگی با یکدیگر واقعیت خارجی ندارد و تنها فضای رسانه‌ها بویژه رسانه‌های رقیب به این موضوع دامن می‌زند.
در کنار اظهارات عطریانفر، سخنگوی حزب کارگزاران هم به اعلام نظر درباره دیگر معضل «کرباسچی ساخته» برای کارگزاران شد. حسین مرعشی با بیان اینکه احتمال کاندیداتوری کرباسچی در انتخابات ریاست جمهوری دهم صحت ندارد، گفت: کرباسچی علاقه‌مند است بین کروبی و خاتمی وحدتی ایجاد شود و تنها یک نفر کاندیدای واحد اصلاح‌طلبان در انتخابات آتی باشد. مرعشی در ادامه در پاسخ به این سوال که علت حمایت نکردن دبیر‌کل این حزب از خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری دهم چیست، اظهار داشت: کرباسچی درصدد است تا وحدتی مابین حامیان خاتمی و کروبی در انتخابات آتی ایجاد شود، به همین دلیل حمایت خود از خاتمی را بیان نمی‌کند(!) وی افزود: دبیرکل حزب کارگزاران علاقه‌مند به ایجاد تعادل بین کاندیداهای اصلاح‌طلبان در انتخابات ریاست جمهوری دهم است. مرعشی همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بنابراین کرباسچی مخالف حضور خاتمی در انتخابات آتی نیست، گفت: وی معتقد است باید 2 کاندیدای فعلی جبهه اصلاحات به وحدت رسیده و تنها یک کاندیدا از اصلاح‌طلبان وارد صحنه انتخابات شود. به نظر می‌رسد شکاف انتخاباتی اینک جایگاه کارگزاران سازندگی را در مناسبات انتخاباتی اصلاح‌طلبان دچار معضل کرده است. کارگزاران سازندگی اکنون در شرایطی است که از یک‌سو دبیرکل خود را در اردوگاه مهدی کروبی می‌بیند و هر روز شاهد شدت یافتن انتقادات وی به رفتار مدیریتی خاتمی است و از سوی دیگر جهت‌گیری انتخاباتی خود را در تعارض با موضع دبیر‌کل می‌بیند.
به نظر نمی‌رسد تداوم این رویه منجر به تقویت جایگاه کارگزاران در تصمیم‌گیری‌های حامیان خاتمی شود و این موضوعی است که از هم‌اکنون می‌توان در اردوگاه خاتمی شاهد آن بود. اگر غلامحسین کرباسچی در تصمیم‌گیری‌های انتخاباتی اعتماد‌ملی اینک جایگاهی قابل توجه دارد اما نمی‌توان رد‌پایی از چنین جایگاهی را برای مرعشی و عطریانفر در اردوگاه خاتمی یافت.

کاروان طریق القدس

آرشیو