چهارشنبه 25 فوریه 2009 12:59
نیروگاه اتمی بوشهر پیش راه اندازی شد

با پایان یافتن عملیات نصب تجهیزات بخشهای مختلف نیروگاه اتمی بوشهر، راکتور این نیروگاه نیز امروز – چهارشنبه – با سوخت مجازی آزمایش شد. پیش از این دیگر بخش های نیروگاه 1000 مگاواتی از جمله توربین و مدارات بخار آزمایش شده بود و آزمایش مهم امروز مقدمه آغاز بکار کامل این نیروگاه است. در مراسم […]

با پایان یافتن عملیات نصب تجهیزات بخشهای مختلف نیروگاه اتمی بوشهر، راکتور این نیروگاه نیز امروز – چهارشنبه – با سوخت مجازی آزمایش شد.

پیش از این دیگر بخش های نیروگاه 1000 مگاواتی از جمله توربین و مدارات بخار آزمایش شده بود و آزمایش مهم امروز مقدمه آغاز بکار کامل این نیروگاه است.

در مراسم پیش راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر رضا آقازاده ، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران ، و سرگئی کرینکو ، رئیس سازمان فدرال انرژی اتمی روسیه ، و کارشناسانی از دو کشور حضور داشتند.

از آنجا که نخستین محموله سوخت نیروگاه اتمی بوشهر اواخر پاییز پارسال به این نیروگاه منتقل شده است پیش بینی می شود در آینده نزدیک این نیروگاه به طور کامل در چرخه تولید برق کشور وارد شود.

آقازاده به هنگام سوخت گذاری مجازی نیروگاه اتمی بوشهر گفت : امروز روز مهمی برای مردم ایران است که سال ها راه اندازی این نیروگاه را انتظار می کشیدند.

رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران ابراز امیدواری کرد با پایان یافتن مرحله پیش راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر، این نیروگاه در آینده نزدیک بخشی از برق مورد نیاز کشور را تأمین کند.

سرگئی کرینکو ، رئیس سازمان فدرال انرژی اتمی روسیه ، نیز گفت : مراحل ساخت نخستین نیروگاه اتمی ایران در بندر بوشهر هم اکنون تکمیل شده است و این نیروگاه که در نوع خود در دنیا بی نظیر است ، راه اندازی آن از حساسیت بالایی برخوردار است.

کرینکو با بیان اینکه مراحل احداث این نیروگاه اتمی به پایان رسیده است و ما هم اکنون در مرحله پیش راه اندازی هستیم که این عملیات ، ترکیبی از فرایندی پیچیده است ، ابراز امیدواری کرد : با آزمایش نرم افزاری نیروگاه اتمی بوشهر مرحله اصلی تولید انرژی در این نیروگاه به زودی آغاز شود.

در همين حال سخنگوي “روس اتم ” در گفت و گو با ايرنا اعلام کرد که تاريخ دقيق راه ندازي نيروگاه هسته اي بوشهر امروز چهارشنبه در محل اين نيروگاه و در جريان بازديد روساي انرژي اتمي ايران و روسيه مشخص خواهد شد.

“سرگئي نوويکوف” سخنگوي شرکت دولتي “روس اتم” با اشاره به حضور “سرگئي کرينکو” رييس شرکت “روس اتم” و “غلامرضا آقازاده” رييس سازمان انرژي اتمي ايران در مراسم “پيش راه اندازي” نيروگاه هسته اي بوشهر گفت: راکتور اتمي يکهزار مگاواتي نيروگاه هسته اي بوشهر با سوخت مجازي (بسته‌هاي حاوي فلز سنگين و بدون سوخت هسته اي) مورد آزمايش قرار مي گيرد.

نوويکوف افزود: آقازاده و کرينکو از بخش هاي مختلف نيروگاه اتمي بوشهر بازديد خواهند کرد و مسائل اين نيروگاه را در محل مورد بررسي قرار مي دهند و تاريخ دقيق راه ندازي نيروگاه هسته اي بوشهر نيز روز چهارشنبه در محل اين نيروگاه مشخص خواهد شد.

“آلکسي بورودافکين” معاون وزير امور خارجه روسيه پيشتر تاريخ راه اندازي نيروگاه اتمي بوشهر را اوت سال جاري ميلادي (اواسط مرداد تا اواسط شهريور ماه سال آينده) اعلام کرده بود .

سخنگوي “روس اتم ” همکاري هاي اين شرکت با جمهوري اسلامي ايران را مثبت ارزيابي کرد و به تداوم آن در آينده ابراز اميدواري کرد.
وي همچنين گفت که متخصصان روس طبق قرارداد دوجانبه با ايران، تا يکسال پس از بهره برداري از نيروگاه هسته اي بوشهر در چرخه فعاليت آن حضور خواهند داشت.

ايران و روسيه اوت 1992 موافقتنامه جامع همکاري هاي هسته اي را امضا کردند که براساس آن شرکت روسي “اتم استروي اکسپورت” در ژانويه 1995 ميلادي عمليات تکميل نيروگاه بوشهر را برعهده گرفت.

کاروان طریق القدس

آرشیو