پنج‌شنبه 02 جولای 2009 18:22
کشف صندوق های رای در ساختمان مرکز اسناد

روز گذشته برخي از از رسانه ها خبر از کشف تعدادي از صندوق هاي اخذ راي در ساختمان مرکز اسناد و کتابخانه مرکزي شيراز دادند…
صندوق هاي نگهداري شده در مرکز اسناد شيراز مربوط به سومين دوره شوراي اسلامي شهر و روستا، چهارمين دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبري و هشتمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي بوده است…
هم اکنون ده ها صندوق مربوط به انتخابات هاي گذشته در مرکز اسناد تهران نگهداري مي شود…


صبح چهارشنبه برخي از از رسانه ها با بهره گيري از مطالب يک وبلاگ ، خبر از کشف تعدادي از صندوق هاي اخذ راي در ساختمان مرکز اسناد و کتابخانه مرکزي شيراز دادند. مدير مرکز اسناد و کتابخانه ملي فارس در این زمینه گفت: برگزاري انتخابات در کشور منجر به توليد اسناد و مدارکي مي شود که يکي از آنها صندوق هاي اخذ راي است. براساس مواد 77 و 88 آيين نامه اجرايي قانون انتخابات مجلس شوراي اسلامي و نيز تبصره هاي ذيل آن و ماده 62 آيين نامه اجرايي قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبري ، نمونه هايي از ‌صندوق هاي اخذ راي پس از انجام کليه مراحل اداري و قانوني به سازمان اسناد و کتابخانه ملي ايران جهت نگهداري دائمي منتقل مي شود. صبح چهارشنبه نماينده ولي فقيه در فارس و امام جمعه شيراز و استاندار فارس از مراحل پاياني عمليات ساخت و تجهيز اين مرکز در شيراز کردند که خبرنگاران و عکاسان رسانه ها هم ؛ حضور داشتند. در این بازديد  بخشي از فعاليت هاي اين سازمان در راستاي وظايف قانوني خود در صيانت و حفاظت اسناد ملي ؛‌ در محل مخزن تالار مرجع به نمايش گذاشته شده بود که صندوق هاي اخذ راي انتخابات گذشته هم در همان محل بود. صندوق هاي نگهداري شده در مرکز اسناد شيراز مربوط به سومين دوره شوراي اسلامي شهر و روستا ، چهارمين دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبري و هشتمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي بوده است.
مدير مرکز اسناد و کتابخانه ملي فارس در پاسخ به سوالي در خصوص وضعيت ساختمان مرکز اسناد و کتابخانه مرکزي شيراز افزود: بيش از 90 درصد از عمليات عمراني ساختمان مرکز به اتمام رسيده است و بخش هايي هم که عمليات عمراني آنها تمام شده سريعا تجهيز شده اند. مخزن تالار مرجع اين مرکز از مدتي پيش تجهيز شده بود که اسناد مهمي به آنجا منتقل شده و در آن مکان نگهداري مي شود. عکس منتشر شده از چهار صندوق اخذ راي در برخي از سايتها مربوط به محل مخزن تالار مرجع است. مرکز اسناد و کتابخانه ملي فارس در آينده نزديک رسما افتتاح مي شود.
مدير مرکز اسناد و کتابخانه ملي فارس در پاسخ به اين سوال که چرا صندوق هاي اخذ راي موجود در مرکز اسناد شيراز پلمپ شده مي باشد بيان داشت : براساس قانون ، نمونه هايي از صندوق هاي هر انتخاباتي که در کشور برگزار شده در سازمان اسناد کشور نگهداري مي شود و بر همين اساس پس از يک دوره زماني و بعد از انجام مراحل قانوني ، صندوق هايي با محتويات داخلي خود و پلمپ شده تحويل مرکز اسناد مي شود.
نگهداري صندوق هاي اخذ راي در مرکز اسناد ملي مسبوق به سابقه هست و هم اکنون ده ها صندوق مربوط به انتخابات هاي گذشته در مرکز اسناد تهران هم نگهداري مي شود که اصحاب رسانه مي توانند از اين مجموعه بازديد کنند.

کاروان طریق القدس

آرشیو