شنبه 04 جولای 2009 04:36
آخرين اخبار پرونده ندا آقاسلطان، پليس بين الملل به دنبال آرش حجازي

آرش حجاري توسط نيروهاي وزارت اطلاعات و پليس اينترپل تحت تعقيب است.به گزارش خبرنگار “سرويس فضاي مجازي ” خبرگزاري فارس، جهان نوشت؛ فرمانده نيروي انتظامي كشور گفت: آرش حجازي كه در پرونده قتل ندا آقا سلطان به عنوان شاهد، جنجال سازي كرده تحت تعقيب پليس بين‌الملل (اينترپل) است. سردار اسماعيل احمدي مقدم امروز در جمع […]

آرش حجاري توسط نيروهاي وزارت اطلاعات و پليس اينترپل تحت تعقيب است.
به گزارش خبرنگار “سرويس فضاي مجازي ” خبرگزاري فارس، جهان نوشت؛ فرمانده نيروي انتظامي كشور گفت: آرش حجازي كه در پرونده قتل ندا آقا سلطان به عنوان شاهد، جنجال سازي كرده تحت تعقيب پليس بين‌الملل (اينترپل) است.
سردار اسماعيل احمدي مقدم امروز در جمع خبرنگاران افزود: آرش حجاري توسط نيروهاي وزارت اطلاعات و پليس اينترپل تحت تعقيب است.
وي تأكيد كرد: قتل ندا آقا سلطان سناريو است و هيچ ربطي به اغتشاشهاي تهران ندارد.
آرش حجازي، پزشكي است كه در صحنه قتل ندا آقاسلطان حضور داشته و بعد از خروج از كشور طي مصاحبه با رسانه‌هاي خارجي درباره اين قتل جنجال سازي كرده است.

*آرش حجازي ” كيست؟
آنگونه كه انتشارات كاروان منتشر كرده است، آرش حجازي در 28 بهمن 1349 به دنيا آمد.در سال 1376، او انتشارات كاروان را تأسيس كرد و دو سال بعد، پائولو كوئليو، نويسنده مشهور برزيلي او را مترجم رسمي آثارش به زبان فارسي معرفي كرد. در سال 1380، سردبيري ماهنامه فرهنگي- هنري “كامياب ” را بر عهده گرفت كه پس از پنج شماره انتشار، متوقف شد. پس از “كامياب ” حجازي ماهنامه جشن كتاب را منتشر كرد كه بيست شماره منتشر شد و پس از آن قالب آن تغيير كرد.اما نكته قابل تأمل درباره آرش حجازي حضور مشكوك وي در ايران در تاريخ 30 خرداد و سابقه او در انگليس است.
حجازي دانشجوي يكي از دانشگاه‌هاي جنوب انگلستان است كه پنج روز قبل از مرگ ندا آقاسلطان (دو روز بعد از آغاز درگيري‌ها در تهران) وارد ايران شد و فرداي قتل ندا آقاسلطان سريعا به انگلستان بازگشت.
در جريان قتل ندا آقاسلطان وي همان فردي است كه در هنگام شليك گلوله به ندا، در فاصله نزديكي از او قرار داشت و همانگونه كه در ويدئوي قتل خانم آقا‌سلطان نيز مشخص است، ظاهرا سعي مي‌كرد به وي كمك كند.
با اين حال پس از چند ساعت از قتل آقاسلطان، لحظه قتل اين هموطن كه در آن تحرك آرش حجازي نيز بسيار پررنگ بود، در رسانه‌هاي خبري دنيا مكررا پخش شد تا اينگونه رسانه‌هاي غربي همانند بي‌بي‌سي، نيويورك تايمز، ديلي تايمز و… “ندا آقا‌سلطان ” را به عنوان سمبل اعتراض ايرانيان به نتايج انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري معرفي كنند. حتي باراك اوباما با ادعاي اينكه فيلم قتل ندا‌آقاسلطان را ديده است، در كاخ سفيد به خبرنگاران گفت كه دل او با ديدن فيلم “شكسته شد “.
پس از حضور حجازي در انگليس كه با شانتاژ بي‌سابقه خبري رسانه‌هاي خارجي درباره قتل آقا سلطان همراه بود، بي‌بي‌سي (‌رسانه خبري وابسته به دولت انگليس) گفت‌وگوي مفصلي از وي را با نام “پزشك ايراني از ماجراي مرگ ندا مي‌گويد ” منتشر ساخت.
حجازي در اين گفت‌وگو سخناني را به زبان آورد كه با اظهارات كاسپين ماكان، نامزد خانم آقا‌سلطان كه اتفاقا او نيز با بي‌بي‌سي گفت‌وگو كرده در تضاد بود.
حجازي در توجيه حضورش در صحنه قتل، با توجه به آنكه در آن مكان هيچ‌گونه درگيري و اغتشاشي نبود، مي‌گويد: “سر و صدا را در خيابان شنيديم و تصميم گرفتيم برويم و ببينيم چه خبر است. خيابان خسروي را تا انتها رفتيم و رسيديم به خيابان كارگر، جايي كه مردم جمع شده بودند.
مأموران پليس ضد‌شورش حدود 50 متر پايين‌تر با موتورسيكلت‌هايشان ايستاده بودند و مردم را عقب مي‌راندند. ناگهان گاز اشك‌آور به ميان مردم پرتاب شد و مردم وحشت كردند “.
حجازي گفت كه همزمان با پرتاب گاز اشك‌آور، مأموران هم با موتورسيكلت به سمت جمعيت حركت كردند و جمعيت در طول خيابان خسروي شروع به دويدن كردند؛ “ندا هم در ميان آنها بود “.
او گفت در تقاطع خيابان خسروي و خيابان صالحي، جمعيت به تدريج متفرق مي‌شدند و فقط چند نفر ايستاده بودند تا ببينند چه بايد بكنند؛ “ناگهان صداي شليكي شنيديم. در همان لحظه من برگشتم و ديدم كه خون از سينه ندا كه در چند متري من ايستاده بود فواره مي‌زند “.
اما كاسپين ماكان، نامزد خانم آقا‌سلطان در قسمتي از گفت‌وگوي خود در اين رابطه اظهار داشت: وقتي كه اين اتفاق افتاد، ندا از درگيري‌ها دور بود، يعني در خيابان‌هاي فرعي نزديك اميرآباد بود. حدود يك ساعتي با استاد موسيقي‌اش در ماشين پشت ترافيك نشسته بود، از گرما و خستگي، كلافه و از ماشين پياده مي‌شود و آن اتفاق مي‌افتد.
در چنين شرايطي رئيس‌جمهور كشورمان در نامه‌اي به رئيس قوه قضائيه ضمن مشكوك دانستن قتل ندا آقا‌سلطان، رسيدگي جدي به موضوع قتل و شناسايي عوامل جنايت را خواستار شد.
اين در حالي است كه روز گذشته يك منبع امنيتي از به‌دست آوردن سرنخ‌هايي از قاتل ندا آقا‌سلطان در بررسي‌هاي صورت گرفته پس از قتل وي خبر داده است.
منابع امنيتي همچنان در حال بررسي نقش مبهم آرش حجازي در ماجراي قتل ندا آقاسلطان هستند.

به نقل از سایت farsnews.com

کاروان طریق القدس

آرشیو