چهارشنبه 15 جولای 2009 10:14
هيپنوتيزم بي.بي.سي

متأسفانه اين روز ها برخی جوانان به شدت تحت تأثير جنگ روانی بی.بی.سی و ديگر رسانه‌های معاند قرار گرفته اند، و نوعی سر در گمی در تشخيص اين جوانان ميان دوست و دشمن مشاهده می شود. بی.بی.سی تنها يک رسانه خبر رسانی نيست، بلکه علناً بازوی مديريت افکار عمومی دولت انگلستان می باشد. بودجه سرويس […]

متأسفانه اين روز ها برخی جوانان به شدت تحت تأثير جنگ روانی بی.بی.سی و ديگر رسانه‌های معاند قرار گرفته اند، و نوعی سر در گمی در تشخيص اين جوانان ميان دوست و دشمن مشاهده می شود.


بی.بی.سی تنها يک رسانه خبر رسانی نيست، بلکه علناً بازوی مديريت افکار عمومی دولت انگلستان می باشد. بودجه سرويس بی.بی.سی در داخل انگلستان از پرداخت الزامی ساليانه برای ‘مجوز تلويزيون’ توسط شهروندان آن کشور تأمين می شود. اما بودجه بی.بی.سی فارسی که زير مجموعه سرويس جهانی بی.بی.سی (BBC WORLD SERVICE) است، در رديف بودجه مستقيم دستگاه های اطلاعاتی (زير مجموعه بودجه وزارت امور خارجه انگلستان) می باشد.

لُرد ريث، مؤسس بی.بی.سی در سال 1926 خطاب به اصحاب قدرت می گويد: “شما می توانيد به ما اعتماد کنيد زیرا می دانيد که چندان بی طرف نیستيم”! مدير عامل سرويس جهانی بی.بی.سی در زمان راه اندازی بی.بی.سی فارسی (نايجل چپمن)، در خصوص لزوم اين شبکه می گويد: “ما بايد در مورد نحوه مصرف و استفاده مردم از خبر واقع بين باشيم. ارائه ندادن خدمات تلويزيونی برای مخاطبان فارسی و عرب زبان نظیر بسته بودن دست ما در جنگ برای افکار عمومی می باشد”. قابل توجه است که این رسانه به زبانهای دیگری همچون اسپانیایی، پرتغالی، فرانسوی، چینی، و ژاپنی، که قطعاً مخاطب بیشتری دارند، سرويس تلويزيونی ارائه ننموده، اما برای کنترل افکار عمومی فارسی و عرب زبانان چنین سرمایه گزاری کرده و اهتمام می ورزد!

بی.بی.سی با تخصص و تبحر ديرباز در جنگ روانی، و با به کار گيری مبانی کاربردی روانشناسی، مقاصد و منافع خویش را در خبر سازی، گزینش اخبار منعکس شده، انتخاب هدفمند کارشناسان میهمان و تحليل گران خبر، و طرح شبهات در بین اخبار، به مخاطبان خود القا می کند. اين امر تا به آن اندازه با ظرافت و کارشناسی شده انجام می شود، که استفاده از عبارت “هيپنوتيزم شده” در مورد مخاطبانِ مستمر بی.بی.سی چندان اغراق آميز نيست، و در اغلب موارد اين امر را با وجهه ای بی طرفانه و مستقل انجام می دهد.

نگاه داری مداوم اين وجهه بی طرف برای مخاطبانِ مستمر خود، موجب شده تا رسانه هايی همچون صدای آمريکا که تاکنون به دروغ فاحش و بی پروا عليه نظام جمهوری اسلامی پرداخته اند، برای جذب مخاطب به تکاپو افتاده و در رقابت صريح با بی.بی.سی، هر چند ناموفق، به القای وجهه ای بی طرفانه و عادلانه بپردازند. به عنوان مثال در وقایع پیرامون انتخابات اخیر عدم بی طرفی بی.بی.سی برای بسياری از مخاطبانش مبرهن شد. برای ترميم وجهه در اين سری از مخاطبان، بی.بی.سی اخيراً ادعا داشته که در زمان انقلاب اسلامی در ايران، متّهم به طرفداری از تغيير رژيم شاهنشاهی بوده است! این ادعا از همان رسانه ای است که دستور شروع عملیات آژاکس در کودتای سال 1332 علیه دولت دکتر مصدق را با اعلام رمز عملیات در شبکه رادیویی فارسی خود به اغتشاش گران و دست اندرکاران کودتا ابلاغ کرد. محمد رضا شاه تنها پس از شنیدن این پیام از رادیو بی.بی.سی فرمان عزل مصدق و نصب زاهدی به نخست وزیری را امضاء کرد!

به ياد می آورم حدود سه سال پيش برنامه چالشی BBC HardTalk در خواست مصاحبه اي با آيت الله هادوی تهرانی ارائه داد. آن زمان ایشان جهت ایراد سخنرانی در چند گردهمایی فرهنگی و علمی به انگلستان دعوت شده بودند. تهيه کننده این برنامه بی.بی.سی طی جلسه اي با اينجانب (به عنوان مسئول هماهنگی برنامه از طرف آيت الله هادوی)، سؤالات طراحی شده و حدود موضوعاتی که قرار بود در برنامه بحث شود را ارائه داد، که روال متداول اين مصاحبه ها می باشد. اما با آغاز برنامه و اجرای آن مسیر دیگری طی شد، و شاهد آن بوديم که موضوع و سؤالات مطروحه با آنچه به ما ارائه داده شده، بسيار متفاوت بود! با اين حرکت غير اخلاقی، هدف غافل گيری و جنگ روانی عليه ما را دنبال می کردند، تا احتمال پيروزی خود را در آن ميدان افزايش دهند.

در واقعه اخير هجوم رژيم صهيونيستی به مردم بی دفاع غزه، بی.بی.سی به شدت به خبرنگاری جانبدارانه به نفع اسرائيل می پرداخت که مردم و حتی برخی نمايندگان مجلس انگلستان (نمايندگان حزب مخالف دولت) اعتراضات شديد الحنی به بی.بی.سی داشتند. روزنامه نيويورك‌تايمز در این مورد نوشت: “در طول 80 سال گذشته كه بي.بي.سي مخاطبان زيادي در داخل و خارج انگليس داشته است، به ندرت به شدت روزهاي اخير مورد خشم مردم قرار گرفته، که حاصل تصميم اين شبكه خبري در امتناع از پخش برنامه درخواست امدادگران از مردم جهت كمك به مردم غزه می باشد”. دان فاستر، يكي از نمايندگان مجلس عوام انگليس از حزب ليبرال دمكرات نيز اقدام بي.‌بي‌.سي را شرم‌آور توصيف كرد. همچنین جان سنتامو، يكي از رهبران كليساي انگليكن انگليس بي.‌بي.‌سي را به جانبداري از رژيم صهيونيستي و زير پا گذاشتن اصل بي طرفي رسانه‌ها متهم كرد. همزمان بی.بی.سی خبرهای متعددی منتشر می کرد که ما متهم به خبرنگاری جانبدارانه عليه اسرائيل هستيم!

مشارکت 85 در صدی در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری پيروزی شگرفی برای ملت آگاه ايران بود، و می توانست افق های جديدی از اقتدار در منطقه و دنيا فرا روی ما بگشاید. چنين دستاورد بزرگی قابلیت آن داشت که در مذاکرات هسته اي، مجامع بين المللی، مناسبات ديپلماتيک، روشنگری برای افکار عمومی دنيا، و حتی در صحنه های علمی و آکادميک، برگ برنده اي برای ملت شریف ایران باشد. ادعاهای مبهم تقلب که تا به حال با هیچ ادله مصداقی و مستدل اثبات نشده است، و اتفاقات متعاقب آن، اين فرصت های طلايی ملت ايران را مخدوش کرد، و هيزمی شد در آتش جنگ روانی رسانه هايی همچون بی.بی.سی، که چنين سوژه برای خبرسازی و رسیدن به اهدافشان را فقط در خواب می ديدند! جا دارد کلام گوهر بار امام راحل (ره) را به یاد آوریم که فرمودند هر وقت ديديد دشمنان اسلام از مواضع و عملكرد شما حمايت مي‌كنند در كار خود شك كنيد.
علی نقیه

به نقل از سایت alef.ir

کاروان طریق القدس

آرشیو