چهارشنبه 22 جولای 2009 12:46
بررسی وقایع اخیر چین در جلسه با سفیر ایران در این کشور

به دنبال درگیری های خونین در منطقه ترکستان شرقی (ایالت سین کیانگ چین)، و اخبار ضد و نقیض منتشر شده در رسانه ها، و دغدغه و نگرانی موجود در قشر مذهبی و انقلابی جامعه نسبت به وضعیت مسلمانان آن منطقه، بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دعوت از سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین -که […]

به دنبال درگیری های خونین در منطقه ترکستان شرقی (ایالت سین کیانگ چین)، و اخبار ضد و نقیض منتشر شده در رسانه ها، و دغدغه و نگرانی موجود در قشر مذهبی و انقلابی جامعه نسبت به وضعیت مسلمانان آن منطقه، بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دعوت از سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین -که در تهران به سر می برد- به بررسی اوضاع منطقه پرداخت.

در این جلسه که امروز در دفتر مرکزی بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر، و با حضور جمعی از فعالین دانشجویی این حوزه برگزار شد، دکتر جواد منصوری -سفیر ایران در چین و مبارز مشهور دوران ستمشاهی- ضمن بیان اطلاعاتی راجع به ترکیب جمعیتی، و وضعیت فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی مردم ایالت سین کیانگ، ماهیت اختلافات و سابقه ی تاریخی آن را مورد بررسی قرار داد.
ایشان ضمن بیان مواضع گروه های داخلی مسلمانان منطقه، به اهداف کشورهای قدرتمند در این منطقه و ارتباط سران گروه های تجزیه طلب معترض، با آمریکا و گروه های سلفی مورد حمایت آمریکا پرداخت.
پس از بیان نگرانی ها و سوالات دانشجویان پیرامون فعالیت دستگاه دیپلماسی کشور در این زمینه، سفیر ایران در چین  بعد از ذکر تلاش های رسمی و غیررسمی نظام در این مورد، به محدودیت های همیشگی وزارت امور خارجه در اطلاع رسانی اشاره کرد.
ایشان ضمن تأکید بر سیاست های اصولی، اسلامی و مشخص جمهوری اسلامی ایران، به تفاوت ریشه ای و غیرقابل قیاس اتفاقات صورت گرفته در فلسطین و چین پرداخت، و با ذکر مثال هایی از تاریخ سیاسی نظام، تغییر جدی در میزان حمایت جمهوری اسلامی از فلسطین را قبل و بعد از قرار گرفتن این مبارزات در بستر اسلامی (تبدیل شدن جنبش های قومی-عربی به جنبش های اسلامگرا) خاطر نشان کرد.
ضعف در اطلاع رسانی و ارائه تحلیل از مجاری غیررسمی، و چگونگی امکان ارتباط با مسلمانان ترکستان شرقی از دیگر مسائلی بود که مورد بحث قرار گرفت.

کاروان طریق القدس

آرشیو