سه‌شنبه 11 آگوست 2009 02:34
گفت و گو با جواد لاریجانی؛ گذشته و آينده اصلاح طلبان

آقاي موسوي مي بايست بسيار زرنگ تر از اين حرف ها مي بود و به نظر من ايشان در گردابي گرفتار شده است و سرانجام خودش را با سرانجام اصلاح طلبي گره زده است. اصلاح طلبي در ايران مرد، همان طور كه نفاق و مجاهدين خلق در ايران نابود شدند.


محمدجواد لاريجاني از سياستمداران و نظريه پردازان مطرح جناح اصولگراست. او كه پيش از اين نمايندگي مجلس شوراي اسلامي در دوره هاي دوم، چهارم و پنجم و همچنين معاونت وزارت امور خارجه را تجربه كرده است در حال حاضر بخشي از وقت خود را در مركز تحقيقات فيزيك نظري و رياضيات به كارهاي علمي مي پردازد و در عين حال دبير ستاد حقوق بشر قوه قضاييه هم هست.روزنامه جام جم در گفتگويي با وي به بررسي انتخابات رياست جمهوري دهم پرداخته است. او با رد برخي شائبه ها قويا تاكيد مي كند كه حوادث پس از انتخابات، نمونه اي ناكام از الگوي انقلاب مخملي است كه در برخي كشورها انجام شده است و به توضيح دلايل خود براي اثبات اين مساله مي پردازد. او همچنين درخصوص حوادث مختلف از جمله آسيب ديدن برخي مردم در جريان ناآرامي هاي اخير توضيح داده است.

 

    اين روزها شاهد برگزاري دادگاه برخي از افراد دستگير شده در حوادث اخير هستيم و يكي از محورهاي مهم كيفرخواست عليه اين افراد، تلاش در جهت كودتاي مخملي است. شما حوادث اتفاق افتاده را تا چه حد در قالب اين تئوري مي بينيد و از نظر شما اين اغتشاشات تا چه اندازه از پيش طراحي شده بودند؟ برخي معتقدند كه بخش زيادي از اين حوادث نتيجه اشتباهات مقطعي در داخل بوده كه با سوءاستفاده برخي كشورهاي غربي همراه شده است. نظر شما در اين خصوص چيست؟

      ابتدا بايد خدا را شكر كنيم كه انتخابات با مشاركت وسيع مردم برگزار شد و آقاي احمدي نژاد با راي قاطعي مجددا راي آورد و روز 12 مرداد هم حكم او از طرف مقام معظم رهبري تنفيذ شد. اين مسائل را بايد به رئيس جمهور تبريك گفت و ايشان هم بايد شكرگزار فرصتي باشد كه براي خدمت به مردم در چهار سال آينده نصيبش شده است.

    انتخابات اين دوره، انتخابات ويژه اي بود. از جهت نحوه برگزاري، صداوسيما ابتكار كاملامتفاوتي را به كاربرد و زمينه هاي حضور بيشتر مردم را فراهم كرد. رقابت ها در اين دوره اگرچه نواقصي داشت اما يكي دو تا ويژگي خيلي قشنگ داشت. يكي اين كه فرصت خوبي ايجاد شد كه نامزدها حرف هايشان را بزنند و گاهي به نظر مي آمد آنقدر حرف زياد بود كه نامزدها وقت براي گفتن كم مي آوردند. نكته دوم اين بود كه ارزش پوستر چسباني و تبليغات ديواري كاملاكاهش يافت. رسانه ملي آنقدر نفوذ داشت كه ديگر كسي به دنبال عكس هاي داخل خيابان نمي گشت. به نظر من اين يك مسير بسيار خوب براي آينده است.

    ويژگي ديگر اين انتخابات اين بود كه ما ملاحظه كرديم كه سازمان تبليغاتي يكي از نامزدها و كمپين انتخاباتي او توسط يك جناح سياسي، كاملامصادره و عملاپايه يك نوع تقابلي با نظام گذاشته مي شود. آقاي مهندس موسوي، در طول دوران انتخابات اولااعلام كرده بود كه مستقل است و مشي او تركيبي از اصولگرايي و اصلاح طلبي است كه اين شعار بسيار زيبا و پرمعنايي است. ايشان همچنين اعلام كرده بود كه پايبند قانون اساسي و ولايت فقيه است و اين مسائل، اميدواري زيادي در ميان افراد متدين و كساني كه ايراداتي نسبت به دولت آقاي احمدي نژاد داشتند ايجاد كرد. منتها اتفاق عجيبي كه افتاد اين بود كه اصلاح طلبان با يك رفتار حساب شده، ايشان را مصادره كردند و آقاي موسوي كه اعلام كرده بود مستقل است عملادر مسيري كه اصلاح طلبان برايش ترسيم كرده بودند قرار گرفت.

 

        اينجا آن نقطه اي است كه به نظر من از قبل طراحي شده بود و اين اتفاق نمي توانست در همان روزهاي آخر اتفاق بيفتد. ما بايد سوال كنيم كه چرا اصلاح طلبان در كشورما به اين سرانجام و به فرجام تقابل با نظام رسيدند؟

      شما رفتار اينها را در روز قبل از انتخابات، شب انتخابات و فرداي انتخابات نگاه كنيد. اين رفتارها باعث شد آقاي موسوي خودش را كانديداي برنده اعلام كند و به يكديگر تبريك بگويند. بساط تقابل از همان زمان چيده شد و حتي مطالبي كه اين روزها به اسم اعلاميه منتشر مي كنند ادبيات بسيار خصمانه اي دارد. شما اگر ندانيد كه اين اعلاميه از طرف چه كسي است هيچ فرقي با اعلاميه هاي دشمنان ندارد و اتهاماتي كه به نظام اعم از دستگاه قضايي، تقنيني، اجرايي و شوراي نگهبان مي زنند دست كمي از اتهامات آمريكا و غرب ندارد.

    اين حادثه مهمي براي يك مجموعه بزرگي از فعالان سياسي است.

    حركت اصلاح طلبان در ايران در گذشته هم تا مرز تقابل با نظام رفت. وقتي كه در مجلس ششم برخي نمايندگان تحصن كردند قصدشان اين بود كه تقابل با نظام را كليد بزنند منتها شايد آقاي كروبي در آن زمان داهيانه تر عمل كرد و يا آقاي خاتمي توانست خودش را كنترل كند و شرايط به گونه اي رقم خورد كه اين قضيه با عدم استقبال مواجه شد و ناكام ماند و كليد نخورد. ما در حقايق اجتماعي ميان كليد زدن و كليد خوردن بايد فاصله بگذاريم. زيرا حقايق اجتماعي يك مسير تطور دارند. زماني كه شما يك نهال را مي كاريد نمي توانيد به آن دستور بدهيد كه گلابي بدهد بلكه اين نهال براساس اين كه ماهيتا چيست رشد مي كند. حقايق اجتماعي هم همينطورند و اگرچه كليد زده مي شوند اما كليد خوردن آنها بحث ديگري است

    در اين انتخابات هم چيزي به نام جنبش سبز كه دقيقا نام ديگري از كودتاي مخملي است كليد زده شد و مراسم كليدزني بسيار رنگارنگ داشت. گذشته از عناصر داخلي، ما در كليدزني اين جريان مي بينيم كه از اوباما گرفته تا ساركوزي و ديگران شركت دارند. منتها اين جريان كليد نخورد و كليد نخوردن آن برمي گردد به دلايلي كه تقابل هاي قبلي با نظام را ناكام كرده بود. به نظر من علت اين آشوب ها و بي قانوني ها اين بوده است كه جناح اصلاح طلب كمپين انتخاباتي آقاي موسوي را مصادره كرد و به علت ضعف هايي كه ايشان هم در بينش ديني و هم در امور شخصي دارد، توانستند اين كار را بكنند و ايشان را از مشي اي كه در انتخابات اعلام كرده بود خارج كردند، اين كارها با برنامه بود. 

 

    چرا برخي اصلاح طلبان به جايي رسيدند كه در مقابل نظام قرار گرفتند؟  

    اين مساله نياز به موشكافي دارد. اگرچه ممكن است تئوري هاي مختلفي در اين زمينه وجود داشته باشد، تئوري كه من در خصوص فرجام ناكام اصلاح طلبي در ايران به آن معتقدم خدمتتان عرض مي كنم. به نظر من اصلاح طلبي در كشور ما، همان مسيري را رفت كه مجاهدين خلق در ايران رفتند. مجاهدين خلق كه بعدا به منافقين تبديل شدند از آسمان نيامده بودند، بلكه بچه هاي متدين همين مملكت بودند كه با وجود فهم سطحي شان از اسلام، علقه هاي ديني داشتند. اين افراد مسحور ايدئولوژي ماركسيسم بودند و معتقد بودند كه اين مكتب، علمي، مدرن و عدالت طلب است. ضمنا مسكو و پكن هم در آن زمان توفيقات عظيمي پيدا كرده بودند و همه اين مسائل سبب شده بود كه اين افراد شيفته مكتب ماركسيسم شده و مي خواستند بين اين دو را جمع كنند. يعني به نظر من همان مسيري كه مجاهدين خلق رفتند دوباره تكرار شد كه داراي سه فاز مهم است. فاز اول، تنظيم يك مبناي فكري ناسازگار بود كه اسم آن را قبلادر ادبيات ما التقاط مي گذاشتند. فاز اول بتدريج خودش را به فاز دوم كه ظهور نفاق بود رساند و نفاق هم به طور طبيعي به تقابل با نظام ختم مي شود. عين همين سه مرحله كه درخصوص مجاهدين خلق اتفاق افتاد در مورد اصلاح طلبي نيز تكرار شد.

    اصلاحات بايد در كشور وجود داشته باشد اما حركت اصلاحي بايد در چارچوب نظام باشداصلاح طلبان ايران، بچه مسلمان هاي خودمان بودند و افرادي بودند كه در انقلاب هم سابقه داشتند، منتها فهم سطحي اين افراد از دين در كنار مدهوش شدن در مقابل پيشرفت هاي ليبرال دموكراسي سكولار باعث شد كه در بهترين حالت، اسلام را براي خانه و در امور خصوصي قبول داشته باشند. مبنايي كه آنها انتخاب كردند براين اساس بود كه مي خواستند سكولاريسم را با اسلام آشتي بدهند و اسم آن را نوانديشي ديني گذاشتند. شما اگر ادبيات دوم خرداد 76 را مرور كنيد، مي بينيد كه به اسم نوانديشي ديني تلاش كردند به تفكر سكولار يك نماي اسلامي بدهند. شما وقتي روزنامه هاي دوم خرداد را ورق مي زنيد مي بينيد كار به جايي رسيد كه حتي اسلام را براي امورخصوصي هم مندرس اعلام مي كردند. در اين تفكر امام حسين(ع) را هم بدهكار مي دانستند چون معتقد بودند جنگ هاي پدر ايشان باعث شد كه يزيد، امام حسين(ع) را بكشد. حضرت علي (ع) هم در اين تفكر بدهكار شده بود. همه اين مسائل نتيجه همان مشي سكولار بود. اين ناسازگاري ايدئولوژيك هيچ نتيجه اي نمي توانست داشته باشد مگر اين كه به يك نفاق برسد. همان طور كه مجاهدين خلق در يك مرحله اي تصميم گرفتند از شر اسلام خلاص شوند و مجيد شريف واقفي و ديگران را با كودتا از بين بردند، اصلاح طلبي هم در يك مرحله اي عملاخودش را راحت كرد. روند طي شده از سوي جريان اصلاح طلبي در ادامه به نفاق رسيد و اين نفاق بروزهاي مختلفي دارد.

    شكل اول بروز آن اين است كه شما بگوييد ما مي خواهيم در انتخابات شركت كنيم، قانون را هم قبول داريم و در چارچوب هاي مشخص شده كار مي كنيم، ولي از فضاي انتخاباتي استفاده كنيد و مردم را كه براي انتخابات بسيج كرده ايد به سمت كار ديگري كه مورد نظر شماست، بكشانيد.

    فاز سوم اين حركت همان طوركه قبلااشاره كردم تقابل با نظام است. به اعتقاد من اين سه مرحله را كه ما در فرجام مجاهدين خلق ديديم، دقيقا در رفتار اصلاح طلبي در ايران نيز مشاهده كرديم. تحليل من اين است كه اينها به خاطر آن نقص مبنايي كه داشتند به طور طبيعي به تقابل با نظام رسيدند و از اين فرصت انتخابات، استفاده كاملامنافقانه كردند. آقاي موسوي مي بايست بسيار زرنگ تر از اين حرف ها مي بود و به نظر من ايشان در گردابي گرفتار شده است و سرانجام خودش را با سرانجام اصلاح طلبي گره زده است. اصلاح طلبي در ايران مرد، همان طور كه نفاق و مجاهدين خلق در ايران نابود شدند.

    البته مسلما ضربه هايي وارد كردند و هزينه هاي هم براي ملت و منافع ملي داشتند.

 

    رهبر معظم انقلاب در بخشي از سخنان خود در مراسم تنفيذ رئيس جمهور، بدبيني نيروهاي انقلاب به يكديگر را يكي از آسيب ها عنوان كردند و فرمودند: اگر در عرصه سياسي و اجتماعي به يكديگر بدبين باشيم، از سوي دشمنان حقيقي ضربه مي خوريم. چگونه بايد عمل كنيم كه نيروهاي انقلاب دچار بدبيني به يكديگر نشوند؟

    به نظر من، ما موظف هستيم كه خوش بينانه نگاه كنيم منتها اين به اين معني نيست كه چشممان را ببنديم. آن چيزي كه واقعيت دارد و صورت پديده و واقعيت خارجي را كنترل مي كند اين است كه مشي اصلاح طلبي در ايران، توسط تفكر سكولار سامان پيدا كرد و اين اصلاح طلبي در دل خودش يك تناقض داشت و اين تناقض مي بايست يك روز بروز پيدا كند.

    اشكالات در حكومت ها هميشه وجود داشته است، مگر دولت ها مي توانند بدون اشكال باشند. منتها با اشكالات به دو شيوه برخورد مي شود. يكي برخورد انتقادي با اين عنوان كه حكومت خودمان است و ما مي خواهيم آن را اصلاح كنيم. اين مساله را تقابل نمي نامند. تقابل جايي است كه شما ديگر به هيچ يك از اركان حكومت اعتقاد نداشته باشيد. مانند حرف هايي كه آقاي موسوي مي زند. ايشان معتقد است مجلس سر تا پا تقلب است، دولت سر تا پا تقلب است، قوه قضاييه و شوراي نگهبان سر تا پا تقلبند و ظاهرا ايشان تنها معصومي هستند كه از آسمان نازل شده اند و بايد ملت ايران را نجات دهند. اين تفكر بسيار تنگ كه اتفاقا تحت عنوان هاي تسامح و آزادانديشي و امثالهم بيان مي شود، سرچشمه تقابل است. اين چيزي است كه كمپين آقاي موسوي را به اين نقاط كشاند.

    همچنين اين نكته را متذكر شوم كه انقلاب يا كودتاي مخملي شاخ و دم ندارد. شما ببينيد آقاي مهندس موسوي چه چيزي ادعا مي كند. او معتقد است چيزي به نام جنبش سبز در كشور پديدار شده و كليد خورده است و خود ايشان رهبري اين جنبش را به دست دارد. مطلب ديگري كه بيان مي كند اين كه اين جنبش سبز قصد دارد ريشه هاي دروغ، بدي و كژي و اينها را در ايران اصلاح كند. خود اين مطالب يعني كودتاي مخملي. اولاما بايد ببينيم كه اين جنبش از كجا پيدا شد زيرا آقاي موسوي بنا بود براي انتخابات تبليغات كند و بعد ببيند كه آيا رئيس جمهور مي شود يا نه و اصلاقرار نبود جنبش ايجاد كند.

    حالاچرا ايشان جنبشي را كه اسم آن را جنبش سبز گذاشت كليد زد؟ به نظر من جنبش سبز همان كودتاي مخملي است و چيزي فراتر از آن نيست. اسم آن عوض شده است. آقاي موسوي بايد براي اين كار مبنا مي داشت و نبايد به مردم دروغ مي گفت كه من مي خوهم كانديدا شوم و بعد بيايد اعلام كند كه تقلب شده است و جنبش سبز كليد بخورد.

 

    اين اتفاقات، كليد زدن حادثه اي بود كه با سوءاستفاده از امكانات تبليغاتي انجام شد. مساله كودتاي مخملي همين چيزي است كه آقايان مطرح مي كنند و همين عملكردي است كه انجام مي دهند.

    انقلاب مخملي يك چيز هيولايي نيست كه پيچيدگي خاصي داشته باشد. آري به نظر من جناح اصلاح طلب آلوده شد به نفاق و اين نفاق منجر به تقابل با نظام شد. آقاي مهندس موسوي هم گرفتار گرداب اين پديده شد.

 

    شما از جريان اصلاح طلبي صحبت كرديد. اين جريان طيفي از فعالان سياسي را در بر مي گيرد كه برخي از آنها عناصر اصلي تشكيل دهنده مقاطعي از تاريخ 30 ساله جمهوري اسلامي ايران هستند. چرا اين افراد هم اكنون عليه نظام اقدام مي كنند؟

    اين پديده سابقه دارد. يعني كژراهه اصلاحات به علت اشكال در مباني فكري اش به اينجا رسيد. بعضي عناصر از اول در تفكرات اين دوستان وجود داشت كه از جمله آنها تكيه بر كاريزماي فردي به جاي اصول بود. شما ببينيد وقتي حضرت امام (ره) فوت كرد. برخي از همين حضرات اعلام كردند كه ولايت فقيه لباسي براي تن امام بود و بعد از ايشان بايد يك سيستم شورايي داشته باشيم.

    تفاوت مشي اصولگرايانه و مشي اصلاح طلبي همين است. ما نمي بايست امام را بپرستيم، بلكه بايد مكتب خدا را بپرستيم و نبايد اين طور فكر كنيم، بعد از فوت امام (ره) مساله ولايت در زمان غيبت فراموش مي شود.

    حزب كارگزاران بعد از تاسيس بر اين اعتقاد بود كه آقاي هاشمي رفسنجاني چون از اركان انقلاب بودند كه حقيقتا هم از اركان انقلاب هستند، بنابراين ما بايد قانون اساسي را به نحوي اصلاح كنيم كه به ايشان اجازه داده شود، همچون امام خميني(ره) كه رهبري شان تا پايان حيات بود، مادام العمر رئيس جمهور باشد. اينها همه نكاتي است كه هر كدامشان بذر يك كژي را در فكر دوستان اصلاح طلب ما گذاشت.

    آنهايي كه به اسم نوانديشي ديني، هرگونه تلقي سكولار از نظام مدني را قبول مي كردند كژي ها در جريان اصلاح طلب را بنيان گذاشتند.

    علت اين كه ما آسيب مي بينيم و بچه هاي ما گرفتار مي شوند و نمي توانند اين مرزها را از هم تفكيك كنند، همين است كه نيروهايي كه ساقه دارند، دلسوز بودند و متدين بودند، داخل اين دامها مي افتند.

    مگر بچه هايي كه جزو منافقين شدند چطور بچه هايي بودند. من زماني كه خودم قبل از انقلاب در دانشگاه شريف بودم، آنجا مهد فعاليت هاي سياسي بود. بچه هايي كه جزو مجاهدين بودند، بچه هاي بسيار متديني بودند. ما ساعت ها با يكديگر مباحثه مي كرديم كه آيا اسلام احكام دارد و يا خير و اين كه احكام اسلام براي حال حاضر كاربرد دارد يا نه؟ آيا اسلام مندرس است يا خير؟ همه اين مباحثه ها نشان مي داد كه نقاط ضعفي در ذهن آنها وجود داشت كه آنها را به اين فضاحت رساند.

    اتفاقا مثالي كه من زدم براي اين است كه ما در طول انقلابمان يك نمونه ديگر از اين كژراهه را داشتيم. كژراهه اي كه از بچه هاي مسلمان شجاع ما بها گرفت و هزينه كرد. آنهايي كه جلوي نظام طاغوت مي ايستادند بچه هاي شجاعي بودند و هر كسي جرات نداشت مقابل رژيم شاه بايستد. اينها حاضر بودند جان خودشان را در اين راه فدا كنند.

    از اين گونه استعدادهاي ما، اينها هزينه كردند. امروز هم اين كژراهه اصلاحات لنگه همان كژراهه است. از بهترين نيروهاي ما ممكن است هزينه بگيرد و اين البته جديت مساله را مي رساند. بسيار مهم است كه براي ملت ما اين مسائل توضيح داده شود. همانطور كه مرحوم مطهري، مرحوم علامه طباطبايي و ديگران همت كردند تا براي مردم روشن كنند كه اسلام، سوسياليسم نيست و نمي توان از تركيب اسلام و سوسياليسم يك معجون ناموزوني درست كرد. اسلام خودش به تنهايي يك مكتب جامع و كاملي است و خودش مي تواند يك مبناي نظام مدني باشد.

 

    امروز هم بايد براي مردم و بخصوص تحصيلكرده ها كاملاتبيين شود كه كژراهه اصلاحات از كجا شروع شد، چرا به نفاق رسيدند و چرا به تقابل با نظام رسيدند؟ تك صدايي معمولادر نظام هاي مردمسالار، مساله مثبتي نيست. شما معتقديد كه اصلاحات مرد، اگر اينچنين باشد آيا فكر نمي كنيد ما به پديده تك صدايي دچار شويم؟

    اصلاحات بايد در كشور وجود داشته باشد و حركت اصلاحي بايد در چارچوب نظام صورت بگيرد. تك صدايي در ميان اصولگرايان هم وجود ندارد. ما بايد يك چندصدايي مبنادار داشته باشيم، نه يك چندصدايي كاريزماتيك، يعني فقط به خاطر اين كه چند تا باشيم، چند صدا با الحان مختلف ايجاد كنيم.

    جريان اصلاحي الان در كشور ما نياز خيلي مبرمي است و بايد يك جريان اصلاحي داخل نظام، وفادار به اركان نظام داشته باشيم.

    قانون اساسي ما در آخرين بند خود سه ركن را معرفي مي كند و مي گويد: قانون اساسي قابل تغيير است مگر اين سه ركن.

    ركن اول، پايه اسلامي قانون اساسي است چون قانون گفته كه ما همه مباني مان بايد براساس عقلانيت اسلامي باشد.

    ركن دوم ضابطه مشروعيت نظام است كه براساس قانون اساسي اصل ولايت فقيه است. ركن سوم هم نقش مشاركت مردمي است. يعني ما در قانون اساسي داريم كه همه تصميمات حكومت بايد مستقيم و يا غيرمستقيم، برآمده از راي مردم باشد كه اين مساله از طريق انتخابات صورت مي گيرد. اين همان دموكراسي نماينده اي است كه در قانون اساسي وجود دارد. نويسندگان قانون اساسي نه اين كه دموكراسي را نمي شناختند، اما از به كار بردن لفظ دموكراسي اجتناب كردند و دليلش همين چيزي بود كه در اصلاحات اتفاق افتاد. آنها مي ترسيدند كه اگر لفظ دموكراسي را به كار برند، مردم دموكراسي را با دموكراسي ليبرال اشتباه بگيرند. دموكراسي ما ليبرال نيست بلكه مبتني بر عقلانيت اسلامي است و اين مساله تغييرپذير نيست.

    اين سه ركن قانون اساسي را بايد به آن وفادار باشيم و اينها همان چيزي است كه رهبر معظم انقلاب از آنها به عنوان مشروعيت و اسلاميت تعبير كرده اند.

    ما يك جريان اصلاحي مي خواهيم كه در داخل اين چارچوب باشد و جاي اين جريان خيلي خالي است.

    در كشور ما در زمينه دموكراسي شعارهاي زيادي داده مي شود اما هنوز اين دموكراسي نهادينه نشده است و معمولاهر گروهي شاخصه هاي اين مساله را مطابق با ميل خود و در جهت منافع خود تفسير مي كند.

 

    براي جا افتادن دموكراسي در كشور چه بايد كرد؟

    اين مساله خيلي دقيقي است كه شما گفتيد. مردم بايد وقتي افرادي، شعار دموكراسي مي دهند سوال كنند زماني كه خود آنها قدرت را در دست داشتند چگونه با مخالفين خودشان رفتار مي كردند.

    يكي از گرفتاري هاي حركت اصلاح طلبانه در ايران اين است كه سابقه دموكراسي ندارد. يعني زماني كه اينها قدرت را در دست داشتند هيچ وقت علاقه اي به شيوه هاي دموكراتيك نداشتند.

    خوب است شما همه مواردي را كه آقاي مهندس موسوي الان اشكال مي گيرد با 10 سالي كه ايشان در قدرت بود مقايسه كنيد. مثلاايشان اشكال مي گيرد كه چرا بعضي ها نمي توانند حرف هايشان را بزنند. بايد از او بپرسيم در 10 سالي كه شما در حكومت بوديد چند صدا عليه دولت وجود داشت. در آن زمان فقط يك روزنامه در اين جبهه بود كه آن هم روزنامه رسالت بود. همين يك روزنامه هم كه پيدا شد چندين بار مورد هجوم شديد آقاي موسوي قرار گرفت.

    ايشان درخصوص بازجويي ها و اعترافات سوال مي كند. ما از آقاي موسوي سوال مي كنيم كه در 10 سالي كه شما در حكومت بوديد وضعيت چگونه بود؟ البته ما نمي گوييم كه الان وضعيت، بسيار خوب است اما مي خواهيم مقايسه كنيم.

 

    آقاي موسوي بفرمايند كه چند اعتراف و بازجويي در زمان ايشان از صداوسيما پخش شد؟ در مورد كداميك از آنها ايشان اعتراض كردند؟   

    جديدا ايشان فتواي فقهي داده است كه اعترافات نمي تواند در حكم قاضي دخيل باشد كه طبيعي است ايشان متوجه نشده كه حكم قاضي، مستقل از اعترافات است. بازجويي ها گاهي ايجاد اطلاع مي كند و از طريق اطلاعي كه ايجاد مي كند قاضي به يك آگاهي مي رسد. نوع استفاده از اعترافات غير از اين است كه به طور صريح آن را مبنا قرار دهند. اين مساله پيچيدگي هاي نظري دارد.

    در زمان دولت آقاي موسوي موارد متعددي بود كه افراد بازجويي شدند و جلوي تلويزيون آمدند و اعتراف كردند. ايشان در آن زمان نه تنها اعتراضي نكرد بلكه كلي هم از وزير اطلاعات خود تقدير كرد. البته اين مساله را عرض كنم كه من طرفدار اين مساله هستم.

    به عنوان مثال در زمان آقاي موسوي، مهدي هاشمي را گرفتند و محاكمه كردند، جلوي تلويزيون هم آوردند. با گروهك فرقان هم همين كار را كردند. من شخصا طرفدار اين كار بودم. زيرا اين مساله براي روشن كردن ذهن مردم بسيار اساسي بود.

    مردم بايد سوال كنند. بخصوص نسل جديد كه آن دوره را كمتر به ياد دارند. كسي كه اين قدر قوي مدعي است كه چرا اين گونه آسيب ها به مردم رسيده است كه البته خيلي هم حرف درستي مي زند، چرا در سابقه خود چنين سوابقي ندارد.

    از همه اين ها گذشته، اقدام براساس روش هاي دموكراتيك كه در قانون اساسي پيش بيني شده است چيزي جز بهتر كردن حكومت در بر ندارد. من قويا طرفدار اين روش ها هستم و ما همه بايد از اينها اطاعت كنيم. يكي از چيزهاي مهم در مشي دموكراتيك، تن دادن به قانون است و نكته جالب اينجاست كه اگر ما بخواهيم قانون را زير پا بگذاريم ديگر دموكراسي معنا ندارد.

 

    چندي پيش محسن رضايي در نامه اي خواستار برگزاري دادگاه همه متخلفين در كنار هم شده بود. نظر شما درخصوص اين نامه چيست؟ 

    محاكماتي كه الان در جريان است، مشتمل بر چند موضوع است كه بايد به آنها توجه كرد. اولين نكته اين است كه ما شاهد تشويق و برنامه ريزي براي آشوب در كشور بوديم و اين مسائل تحت عنوان اعتراض به نتيجه انتخابات صورت مي گرفت.

    حركت اصلاح طلبان در ايران در گذشته هم تا مرز تقابل با نظام رفتوقتي كه آشوب مي شود ضرر و خسارت به وجود مي آيد. نيروهاي امنيتي و انتظامي ما براي مقابله وارد مي شوند. كلي از نيروهاي نظامي و امنيتي ما هم در اين جريانات آسيب ديده اند. كلي از تاسيسات ما هم آسيب ديده اند. در مرحله بعد برخي افراد بازداشت و روانه زندان مي شوند. در اين مرحله هم ممكن است اشكالاتي به وجود بيايد.

    اشكال اول آشوب سازي و خيانت به امنيت مملكت است كه اين يك كلاس از بحث است و الان شاهد برگزاري محاكمات آن هستيم. اشكال ديگر، تخلفاتي است كه مجريان قانون ممكن است در اجراي قانون مرتكب شده باشند كه هيچ كس هم طرفدار اين مساله نيست. اين تخلفات هم بايد در جاي خودشان رسيدگي شوند. اما اين دو نوع اشكال در دو سپهر جداگانه هستند. آن چيزي كه امروز اساسي است اين است كه چرا اصلاح طلبان و تشكيلات انتخاباتي آنها، آشوب هاي خياباني را با عنوان اعتراض به نتايج انتخابات برنامه ريزي كردند، به آن دامن زدند و هنوز هم دامن مي زنند.

    به نظر من حتي آسيب هايي كه در اثر اشتباهات و يا خلافكاري مجريان و ضابطين قانوني صورت گرفته نيز بر عهده همان افرادي است كه اين مسائل را به وجود آوردند. چون وقتي كه آشوب مي شود پليس بايد جلو اغتشاشگران را بگيرد. پليس وقتي مي خواهد مردم را متفرق كند، روي پيشاني افراد نوشته نشده است كه كدام يك مخل و كداميك غيرمخل است. بنابراين پليس مجبور است همه را هل دهد. وقتي هم كه همه را هل بدهيم ممكن است يكي هم بيفتد و پايش بشكند.

    من مي خواهم بگويم كه تخلف در اجراي قوانين در سر جاي خودش بايد تعقيب شود، اما خلط اين دو مساله اشتباه است.

    من با نظر آقاي رضايي كه خواستار برگزاري توامان دادگاه هر دو دسته شده بودند، موافق نيستم. زيرا اينها در دو سپهر جداگانه هستند. يكي تخلف در اجراي قانون است كه بايد به آن رسيدگي شود و ديگري تخلف با عنوان خيانت به منافع ملي است كه افقي كاملامتفاوت از ديگري دارد.

    من اينجا اضافه كنم اين بحثي كه به عنوان لباس شخصي راه انداخته اند يك بحث كاملاانحرافي است. مثل همه جاي دنيا، ضابطان قانون در ايران هم متعددند. من مثالي براي شما مي زنم. چند سال قبل به علت اين كه يك سياهپوست در لس آنجلس كشته شد آشوب هايي به وجود آمد. براي مقابله با اين آشوب ها، ابتدا پليس محلي آنها كه به آن Local Sheriff مي گويند وارد عمل شدند.

    وقتي اين نيروها نتوانستند اوضاع را اداره كنند از پليس ايالتي استفاده كردند. زماني كه اين نيروها نيز موفق نشدند از نشنال گارد (National gard) استفاده كردند و زماني كه اين نيروها هم موفق نشدند از نيروهاي امنيتي پليس فدرال آمريكا (FBI) استفاده كردند. ببينيد براي ايجاد امنيت ما هم به همين شكل عمل مي كنيم. اين كه مساله نيروهاي لباس شخصي را مطرح مي كنند، نيروي بسيج ضابط قانوني ماست و در اساسنامه بسيج اين نيرو به عنوان يكي از ضابطين قانون معرفي شده است. بسيج مثل پليس مسووليت دارد. اين كه حالايك پليس لباس شخصي داشته باشد يا خير مسووليت حضرات نيست كه آن را تعيين كنند. در همه جاي دنيا پليس به تناسب كار خودش گاهي شخصي است و گاهي شخصي نيست.

    آلوده كردن اين مباحث با شكلي بسيار سطحي، فقط براي مشوه كردن اذهان مردم است.

 

    آيا معتقديد آشوب هاي اخير هم به گونه اي بود كه از ابتدا نمي شد آن را كنترل كرد و بايد حتما نيروهاي بسيج وارد صحنه مي شدند؟

    من هيچ وقت نمي توانم قاطعانه بگويم كه ما به بهترين نحو برخورد كرديم. هميشه ما بايد فرض كنيم كه بهتر از اين مي توانستيم عمل كنيم. وقتي كه آشوب ها دامن زده شد ابتدا نظام بنا بر تسامح داشت. منتها وقتي كه چند روز ادامه پيدا كرد مشخص شد كه مساله فراتر از اين حرف هاست و پروژه وسيعي دنبال مي شود. منافقين و خارجي ها در اين پروژه دخيل بودند.

    طبيعي است كه نظام نمي توانست در اين مورد تسامح كند و باز هم طبيعي است كه براي كنترل، نظام از نيروهايش استفاده مي كند. حالااين كه آيا لازم بود و يا نبود بحثي است كه مسوولان امنيت بايد جواب بدهند. به نظر من آنها خوب هم عمل كردند و دنيا فهميد كه ما در مقابله با آشوب بسيار توانمنديم و اگر گاهي با تسامح برخورد مي كنيم ناشي از ضعف نيست.

    شما تخلفات انجام شده را در دو سپهر متفاوت عنوان كرديد. يكي تخلفاتي كه درخصوص مسائل امنيتي انجام شده است و ديگري تخلفاتي كه از سوي ماموران و ضابطين انجام شده است. اخيرا شاهد برگزاري دادگاه متخلفان درخصوص مسائل امنيتي هستيم و در كنار آن نيز با تاكيدات رهبر معظم انقلاب شاهد بسته شدن بازداشتگاه كهريزك و پيگيري تخلفات انجام شده از سوي ماموران و ضابطين هستيم. آيا درخصوص زمان برگزاري دادگاه اين دو دسته از متهمان، اهم في الاهم شده و اين كه دادگاه متخلفان دسته دوم هنوز برگزار نشده براساس اولويت جرايم است؟

    من به هيچ وجه نمي خواهم اين دسته از تخلفات را كم اهميت جلوه دهم، اما گفتم كه اين تخلفات در دو سپهر متفاوت هستند. اين كه افراد در زندان به قتل رسيده اند يا فوت كرده اند و اين كه برخي از مسوولان زندان تخلف كرده باشند يا كوتاهي يا حتي جنايت كرده باشند بايد بررسي و پيگيري شود و مسببين به اشد مجازات هم برسند.

    البته اين مسائلي كه در زندان اتفاق مي افتد ربطي به بدنه پليس و بسيج ندارد. آنها ضابطين هستند و متخلفان را دستگير مي كنند و تحويل زندان مي دهند و اين كار بدنه نيروهاي امنيتي نيست كه در زندان هم به دنبال اينها باشند، اما همان طور كه قبلاگفتم سپهر اين تخلفات جداست. مثل اين است كه كسي برخلاف امنيت كشور يك كار بزرگي انجام دهد و يكي ديگر بيايد و رشوه بگيرد.

    ميان اين دو نوع تخلف، تفاوت زيادي هست. مسلما به هر دوي اينها بايد رسيدگي شود، اما خلط اين دو مساله نامربوط است. يكي از تخلفاتي كه ما الان با آنها روبه رو هستيم مبتني بر حركتي حساب شده بود كه اصل نظام را هدف گرفته است و ديگري تخلفي است كه از سوي يك فرد مسوول انجام شده كه البته آن هم مي تواند در حد جنايت باشد و اگر قتل عمد هم بوده باشد ممكن است قصاص شود.

    وقتي كه آشوب پيدا مي شود ما از اين قبيل حوادث داريم. چرا بايد آقاي مهندس موسوي خودش را برنده انتخابات اعلام كند. اگر پنج تا روزنامه اين مطلب را مي نوشتند ما مي گفتيم كه تبليغاتي است ولي كسي كه خودش نامزد انتخاباتي است حق بيان چنين مساله اي را نداشته است.

بحثي را مطرح كرديد كه تخلفاتي كه از سوي مجريان قانون انجام شده در امتداد تخلفاتي است كه از سوي عوامل اغتشاشات انجام شده و بر اين اساس مسوول آن تخلفات هم، همين عوامل آشوب هستند. براساس چنين استدلالي آيا افرادي كه به عنوان عوامل اغتشاشات شناخته مي شوند نمي توانند تخلفات خود را با ترسيم يك مسير مشابه بر گردن عده ديگري بيندازند، خصوصا اين كه بعضي ها معتقدند يك سري عملكردهاي نامناسبي كه در ايام تبليغات انتخابات انجام شد سرمنشا بخشي از اغتشاشات بود؟

    اين سوال خوبي است. منتها در بررسي پديده هاي اجتماعي بين رابطه هاي علت و معلولي با مسووليت هاي قانوني بايد تفاوت قائل باشيم.

    يك وقت هست كه شما مي خواهيد ريشه هاي يك پديده اجتماعي را بيابيد. من البته بعضي نكات را كه در اين مساله كه كودتاي مخملي تا همين حد هم بتواند به مملكت ضربه بزند دخيل مي دانم. مثل اين كه جو رقابت هاي انتخاباتي مان تند شروع شد. به نظر من تشكيلات وزارت كشور كه مجري انتخابات بود و بسيار هم زحمت كشيد، اطلاع رساني بسيار ضعيفي داشت. از ديد من وزير محترم كشور بسيار آدم خوبي به نظر مي آيد و ايشان مي بايست هر روز در تلويزيون باشد و براي مردم و آنهايي كه اعتراضي دارند توضيح دهد. وزير كشور بايد شخصا جلسات متعددي با كانديداها مي گذاشت. شايد اگر ما مجموعه اي از اين كارها را انجام مي داديم اجازه نمي داديم كساني كه مي خواهند به منافع و امنيت ملت ضربه بزنند، در همين حد هم موفق شوند. اين مسائل به عنوان علت يابي اجتماعي پديده است. اما مسووليتي كه من گفتم مسووليت قانوني است. وقتي شما ديگران را براي آشوب تحريك مي كنيد شما بدون شك مسووليت هاي عواقب آن را برعهده گرفته ايد. اين عواقب خيلي متعدد است و يكي از آنها كه در دادخواست ها خيلي كمرنگ است و دادستان محترم بايد به آن توجه كند، ضربه هايي است كه در سطح بين المللي به منافع ملي زده شد.

    اين مسائل سبب شد كه دشمنان ما ميداني براي كار عليه ما پيدا كنند. من صحبت از مسووليت هاي قانوني مي كنم.

    ادله اجتماعي براي فهم پديده است اما مسووليت براي به دوش گرفتن قانوني عواقب كارهايمان است. اين ها از دو ماهيت هستند. كسي كه آشوب راه مي اندازد بايد هم عواقب آن و حتي عواقبي را كه خودش فكر آن را هم نمي كرده است برعهده بگيرد. حتي عواقبي را هم كه خودش دوست نداشته اتفاق بيفتد را هم بايد برعهده بگيرد. اين مساله همچون آتشي است كه شما در جنگلي به پا مي كنيد. اين آتش مي تواند خانه ها را بسوزاند. حال اين كه طرف بيايد و بگويد من قصد نداشتم خانه ها را بسوزانم از او سلب مسووليت نمي شود.

    شكاف و تقابلي كه در بخش هاي اجتماعي ايجاد شد و ناآرامي ها هم از عواقب آشوب ها بود.

    مردم تهران مي گويند حالاكه آقاي موسوي راي نياورده ما چه گناهي كرده ايم كه بايد بار آشوب ها را بكشيم. اين حرفي است كه در جاهايي كه من براي صحبت كردن و سخنراني رفته ام، بارها شنيده ام. اينها مردمي بودند كه بعضا خودشان هم به آقاي موسوي راي داده بودند.

    من مي خواهم بگويم ايشان، ستاد ايشان و اصلاح طلباني كه با ايشان همكاري كردند مسووليت قانوني همه اين خساراتي را كه به افراد خصوصي و به اموال عمومي و به حيثيت مملكت و به منافع ملي زده شده به عهده دارند.

    البته نظام ممكن است با تسامح برخورد كند و از اين خطاكاري ها بگذرد. من موافق اين مساله هم هستم، اما براي مردم بايد مسائل آشكار شود. پس از اطلاع مردم اگر نظام هم تسامح كند هيچ عيبي ندارد. تسامح از يك نظام قدرتمند چيز بدي نيست. منتها بايد درست از غلط روشن شود. بعد ممكن است نظام بگويد كه من همه شما را بخشيدم.

کاروان طریق القدس

آرشیو