دوشنبه 14 سپتامبر 2009 15:56
مسلمان مگر می تواند نسبت به مسئله فلسطین بی تفاوت باشد؟
در رسانه‎هاي عربي تبليغات شديدي عليه ايران جريان داشت. اگر كسي چند دقيقه در مقابل شبكه‎هايي مثل العربيه مي‎نشست فكر مي‎كرد در ايران چه شده است و به زودي به هم مي‎ريزد. روي اين موضوع خيلي كار شده بود كه ايراني‎ها دنبال زندگي خودشان هستند و شعار «اول ايران» را داده‎اند (برق تهران، آب آبادان و…) مي‎خواستند بگويند آنان‎كه به آقاي موسوي رأي دادند، اعتراض دارند كه ايران طرفدار فلسطين و لبنان باشد. بنابراين حضور مردمي در روز قدس آينده خيلي مهم است. تظاهرات بزرگ به دنيا ثابت مي‎كند كه ايران عوض نشده است.

آخرين مواضع سيد حسن نصرالله خدرباره روز قدس، فلسطين و حوادث اخير ايران به روايت سيد محمد رضا مير تاج الديني در سومين سالگرد پيروزي غرورآفرين حزب الله لبنان در جنگ سي‎وسه روزه
 توفيقي همراه شد تا در جمع بعضي از اعضاي كميته حمايت از انقلاب اسلامي فلسطين، به‎حضور دبيركل شجاع و مقتدر حزبالله لبنان حجت‎الاسلام و المسلمين سيدحسن نصرا… برسيم. در اين جلسه كه هيئت همراه (ناصر سوداني نماينده اهواز و حسين شيخ‎الاسلام قائم‎مقام وزارت امورخارجه) مرا همراهي مي‎كردند به روند تشكيل كميته حمايت از فلسطين و فعاليت‎هاي آن اشاره كردم. نكاتي در مورد راهكارهاي حمايت از مقاومت اسلامي فلسطين و لبنان، تحريم كالاهاي صهيونيستي و سؤالاتي در اين خصوص مطرح كردم. نوبت به سيد رسيد كه بعد از تعارفات معمول، بيانات مبسوطي در مسايل مختلف منطقه، لبنان و فلسطين، وحدت بين شيعه و اهل سنت داشتند. از جمله از ارتباطات خود با رهبر معظم انقلاب اسلامي در مسايل مختلف، نكات و خاطراتي تعريف كردند كه بسيار حايز اهميت و قابل‎توجه بود؛ ناگفته‎هايي كه براي اولين‎بار شنيديم، هرچند براي پاره‎اي از آن‎ها، بايد زمان بگذرد و بعد منتشر شود. گزاف نيست اگر بگوييم اين جلسه يكي از جلسات پرخاطره‎اي بود كه نظير آن كمتر پيدا مي‎شود و دوستان هرگز طولاني بودن آن‎ را احساس نكردند.
به عقيده شما نقش امام خميني را در احياي قضيه فلسطين، با محوريت تأكيد بر وحدت اسلامي، چگونه مي‎توان تحليل كرد؟
در جهان اسلام مسئله فلسطين يك موضوع ويژه است، چون فلسطيني‎ها سني هستند، حمايت شيعيان از آن‎ها عامل وحدت و نزديكي بين اهل سنت و شيعيان مي‎شود. ما كه در منطقه‎اي هستيم كه با برادران اهل سنت بيشتر محشوريم، اين مسئله را بيشتر احساس مي‎كنيم و به‎ضرس قاطع مي‎گويم آن‎كه در تاريخ معاصر نقش شگرفي در موضوع وحدت اسلامي ايفا كرد، امام خميني قدس سره بود. به‎واقع هيچ راه ديگري به‎اندازه تدبيري كه امام انديشيد در مسئله وحدت اسلامي پاسخ نداد.
كمي بيشتر درمورد تدبير امام در وحدت جامعه اسلامي توضيح دهيد؟
اين تدبير عالمانه از دو مسير انجام شد. اول، اتحاد در مقابل دشمنان اسلام و مستكبرين: اتحاد و وحدت اسلامي در برابر مستكبرين، دعوت از همه مسلمانان براي ايستادگي در مقابل ظالمان و مستكبران جهان، اهل سنت و شيعيان را يد واحده در مقابل دشمنان اسلام قرار مي‎داد.
دوم، قضيه فلسطين: تجربه سي سال گذشته نشان داد كه باب فلسطين اوسع و اوضح است. در موضوع حمايت از فلسطين كسي اختلاف ندارد و روشن‎ترين راه هست؛ حتي آن‎كه مي‎خواهد سازش كند از ترس افكار جهان اسلام نمي‎تواند آن را آشكار كند و بلكه سعي مي‎كند خود را حامي فلسطين نشان دهد. در مورد اول، بين مسلمانان اختلاف وجود دارد. اما در اصل موضوع فلسطين اختلافي نيست. در همين لبنان دشمني با فلسطيني‎ها از صدها سال پيش خيلي زياد بود. آن‎ها خيلي به لبنان و جبل عامل حمله كردهاللهامام موسي صدر هم نتوانست شيعه لبنان را به فلسطيني‎ها خوشبين كند، ولي امام اين كار را كرد.
بسياري ايران را مسبب برخي ناآرامي‎ها در منطقه معرفي مي‎كنند؛ در حالي‎كه منشأ بسياري از اين فتنه‎ها خود آن‎ها هستند. عقيده شما چيست؟
آمريكا يك فتنه بزرگ در منطقه در مسئله عراق ايجاد كرده بود. درگيري‎هاي مذهبي بين شيعه و سني، تحريك كشورهاي عربي عليه ايران، موضوع فلسطين و حمايت همه‎جانبه ايران از فلسطين، توطئه‎ها را خنثي كرد. عده‎اي گفتند چرا موضوع هولوكاست را مطرح كرديد. به نظر من اتفاقا در زمانش بود، پرچم حمايت ايران از حماس، صداهاي تفرقه‎انگيز را خفه كرد. همه دنيا فهميد آن مقاومت‎ها بدون حمايت ايران امكان‎پذير نبود، اولين حمايت و تحرك در جنگ غزه توسط شيعيان بود و همين امر باعث شد تا اين افكار تفرقهاللهاز بين برود.
البته در بين علماي شيعه از جمله در لبنان هم درخصوص حمايت از فلسطين اختلاف‎نظرهايي وجود دارد.
بعضي از علماي شيعه در لبنان كه نگرش سنتي به موضوع دارند مرتب به ما اشكال مي‎كردند كه چرا اين‎همه دم از فلسطين مي‎زنيد. مخصوصا بعد از قضاياي عراق، من به ايشان گفتم فلسطين سرزمين اسلامي است، مال امام زمان است، بعد گفتم سلمنا بناء علي مبانيك؛ بياييد مقايسه كنيم ببينيم شما براي تشيع چه كردهاللهما چه كردهاللهالان عزت تشيع در جهان اسلام بيشتر شده است و روز‎به‎روز هم بيشتر مي‎شود، اكنون شيعه را به‎عنوان يك طايفه اسلامي پذيرفتهاللهخيلي‎ها وارد شيعه شده‎اند.
به‎نظر شما اين موج توجه به مكتب شيعه متأثر از چه مواردي بود؟
گرايش به تشيع در اثر سه حادثه بزرگ معاصر است كه هركدام موج ايجاد كردند.
1- پيروزي انقلاب اسلامي در ايران (در سال هزارونهصدوهفتادونه ميلادي)؛
2- پيروزي حزباللهدر سال دوهزار ميلادي و خروج اسراييل از جنوب لبنان؛
3- جنگ سي‎وسه‎روزه در سال دوهزاروشش ميلادي.
پرچم حزباللهبه همه جهان عرب رفت، بعضي از مصري‎ها مي‎گفتند در اوج محبوبيت جمال عبدالناصر عكس او در جامعه الازهر نصب نشد، ولي عكس سيدحسن نصرا… (يك طلبه شيعه) و پرچم حزباللهبه الازهر رفت و در نمازجمعه مصر بالا رفت. اين‎كه آقاي قرضاوي عصباني شد و به من حمله كرد به اين دليل بود كه به ايشان گفتند خيلي در مصر شيعه شدهاللهبا اين‎كه من رابطه خوبي با او دارم و خيلي به وي احترام مي‎گذارم، ولي گفته بود فلاني را در حد يك فرمانده نظامي قبول دارم، ولي اعتقادات باطل دارد. علت قطع رابطه مراكش با ايران هم اين مسئله بوده است. بد نيست اين‎جا به خاطره‎اي از حضور يكي از ناشرين لبنان در نمايشگاه مراكش اشاره كنم. يكي از ناشران لبنان را به يك شهركي در مراكش دعوت مي‎كنند و جمعيت عظيمي به استقبال او مي‎آيند. در حدي كه طرف به تعجب مياللهو فكر مي‎كند بنا است مسئول بلندپايه‎اي به آن شهرك بيايد كه او را هم دعوت كردهاللهبعد مي‎فهمد كه نه، همه به استقبال او آمدهاللهمي‎گويند بوي رزمندگان حزب‎ا.. را از شما استشمام مي‎كنيم. كت و پيراهن او را به تبرك پاره پاره مي‎كنند و بعدها مشخص مي‎شود كه بسياري از آن‎ها به تشيع گرايش پيدا كرده بودند.
تحليل شما از پيوستگي موضوع فلسطين با معارف مكتب شيعه و ديگر مسلمانان جهان چيست؟
اكنون از طريق موضوع فلسطين شيعه و معارف آن وارد خانه‎هاي مسلمان در اقصي‎نقاط عالم مي‎شود. در سمينار بين‎المللي حمايت از فلسطين در تهران وقتي سخنراني مي‎كردم ديدم در سمت چپ همايش چند نفر با قيافه سلفي و ريش بلند و بالباس‎هاي مخصوص، نگاه عجيبي به من داشتند. بعد از سخنراني كه پايين آمدم، آن چند نفر پيش من آمدند و مرا بغل كرده و بوسيدند و اظهار علاقه كردند. يكي از آن‎ها خودش را معرفي كرد ( از اهل سنت بلاد شام بود – از سلفي‎هاي اردن) و گفت: «ما شما را دوست داريم، ما به خانه‎هايمان تلويزيون ماهواره‎اي نمي‎آوريم، ولي به‎خاطر شبكه المنار، خانواده‎ام مرا مجبور كرد تا ماهواره بخرم، دختر كوچكي دارم. وقتي شما سخنراني مي‎كنيد دختر سه‎چهار ساله‎ام مي‎آيد مقابل شيشه تلويزيون مي‎ايستد و مرتب صورت شما را مي‎بوسد.» (بعد سيدحسن نصرا… نكته‎اي گفت كه وقتي خدمت رهبر معظم انقلاب تعريف كردم فرمودند خيلي نكته ظريفي است) مرد اردني گفت مي‎دانيد چرا پذيرفتم كه شبكه المنار شما را به خانه‎ام ببرم؟ به‎خاطر دفاع از اسلام و فلسطين و دانستم كه شما كاري براي تبليغ تشيع نداريد، قصد اصلي‎تان فلسطين است. گفتم از كجا فهميديد؟ گفت از اين‎كه شما اذان پخش نمي‎كنيد. (در شبكه المنار ماهواره‎اي فقط وقت اذان را اعلام مي‎‎كند و اذاني پخش نمي‎كند. البته در شبكه داخلي المنار لبنان پخش مي‎شود) ادعيه شيعه، دعاي كميل مناجات خمسه عشر امام سجاد(ع) پخش مي‎شود و خيلي معروف شده است. در يكي از اين شبكه‎هاي عربي ديدم مناجاه‎المريدين امام سجاد(ع) با صداي خوبي پخش مي‎شود. آخرش نوشتند «من ادعيه سيدنا الامام زين‎العابدين رضياللهعنه» ما الان به اسم فلسطين داخل خانه‎هاي اهل سنت شده‎ايم و به خانه‎هاي آن‎ها صحيفه سجاديه، امام حسين(ع)، اهل بيت(ع)، امام خميني، آيتاللهخامنه‎اي وارد شده است و آن‎ها احساس نزديكي و برادري با ما مي‎كنند.
كمي هم از خاطرات و تعاملات خودتان با ديگر علماي لبناني بفرماييد.
يكي از علماء در لبنان، خيلي به عملكرد ما اعتراض مي‎كرد و با هيچ دليل و استدلالي قانع نمي‎شد. بعد از شهادت شيخ احمد ياسين (رهبر معنوي حماس) مراسمي در بيروت گرفتيم. چند نفر از جمله من و خالد مشعل صحبت كرديم. در صحبت‎هايم خيلي از جهاد و شهادت شيخ ياسين تعريف كردم و بيشتر از خالد مشعل به ايشان پرداختم. آن عالم لبناني ناراحت شده بود كه چرا از اين عالم سني اين‎همه تعريف مي‎كند و او را شهيد مي‎نامد. آن شب در خواب حضرت امام زمان(عليه السلام) را مي‎بيند كه به وي عتاب مي‎كند و مي‎فرمايد همين كاري كه فلاني (سيدحسن نصرا…) كرد خوب است و آن مرضي ما است. بعد همين عالم پيش من آمده بود عذرخواهي مي‎كرد و مي‎گفت حضرت مرا توبيخ كرد. شما ببينيد ما در شهر بيروت با اين‎همه بودجه‎هايي كه عربستان، هزينه مي‎كند پايتخت لبنان را تصرف كرديم؛ تصرف نظامي. همه از ما حمايت كردند، حتي متعصبين اهل سنت مثل علي بالحاج الجزايري…. از ما دفاع كرد، اين به‎خاطر روح مبارزه ضد صهيونيستي است.
جايگاه شخصيت‎هاي شيعي را در منطقه چگونه ارزيابي مي‎كنيد؟
در مصر رسانه‎هاي شيعه خيلي ضعيف است و در سال گذشته خيلي عليه ما و آقاي دكتر احمدي‎نژاد تبليغات كردند، ولي در نظرسنجي شخصيت‎هاي اول جهان عرب و جهان اسلام كه ليست بلندبالايي از شخصيت‎هاي كشورهاي عربي را داده بودند، افرادي چون بشار اسد، عبدا… ‎بن عبدالعزيز، حسني مبارك، محمودعباس و قذافي رهبران مقاومت فلسطين (اسم آقا «آيتاللهخامنه‎اي» را در هيچ ليستي نمي‎آورند، تحريم كرده‎اند). در اين نظرسنجي سيد حسن نصرا…، دكتر احمدي‎نژاد و خالد مشعل به ترتيب اول تا سوم بودند. همچنين يك سازمان آمريكايي در فلسطين، كرانه باختري و نوار غزه نظرسنجي‎اي انجام داد كه به كدام شخصيت اعتماد داريد و نظر دهنده مي‎توانست بيش از يك نفر را در جا بنويسد. باز در اين نظرسنجي ليست بلندبالايي از شخصيت‎هاي عربي نوشته شده بود. در كرانه باختري كه محمودعباس همه‎كاره است عبدا…‎بن عبدالعزيز از نظر مالي مساعدت‎هاي زيادي كرده است و خيلي به حزباللهو شخص دبيركل آن حمله شده است، نتيجه نظرسنجي چنين بود: سيدحسن نصرا… هشتادودو درصد، بشار اسد شصت‎وهفت درصد و عبدا…‎بن عبدالعزيز پنجاه‎وسه درصد.
نگاه شما به حوادث پس از انتخابات در ايران چيست؟
در حوادث پس از انتخابات ايران، تبليغات سوء و گسترده در رسانه‎هاي عربي موجب شده بود كه دوستان ايران شديدا نگران شوند. رمضان عبدا… (دبيركل جهاد اسلامي) خيلي نگران بود. پيكي پيش من فرستاده بود و اين سؤال را داشت كه به آقا سيد بگوييد آيا از حوادث ايران نگران هست يا نه؟ گفتم بگوييد من اصلا نگران نيستم، گفتند چرا؟ گفتم كسي كه آقا (آيتاللهخامنه‎اي) را بشناسد نگران نمي‎شود. شما هم بدانيد آينده بهتر از اين خواهد بود. «عسي أن تكرهوا شيئا و هو خير لكم». در رسانه‎هاي عربي تبليغات شديدي عليه ايران جريان داشت. اگر كسي چند دقيقه در مقابل شبكه‎هايي مثل العربيه مي‎نشست فكر مي‎كرد در ايران چه شده است و به زودي به هم مي‎ريزد. روي اين موضوع خيلي كار شده بود كه ايراني‎ها دنبال زندگي خودشان هستند و شعار «اول ايران» را داده‎اند (برق تهران، آب آبادان و…) مي‎خواستند بگويند آنان‎كه به آقاي موسوي رأي دادند، اعتراض دارند كه ايران طرفدار فلسطين و لبنان باشد. بنابراين حضور مردمي در روز قدس آينده خيلي مهم است. تظاهرات بزرگ به دنيا ثابت مي‎كند كه ايران عوض نشده است.
معروف است كه شما خاطرات فراواني هم از همراهي با حضرت آيت ا… العظمي خامنه‎اي داريد. به آن‎ها هم اشاره‎اي مي‎كنيد؟
خيلي مسايل در گذشته داشتيم. اكثريت همه مسئولين يك نوع فكر مي‎كردند و نظر مي‎دادند و آقا هم نظر ديگري مي‎داد. بعد مي‎ديديم نظري كه آقا داده‎اند صائب است و نتيجه‎بخش. من خيلي با حضرت آقا محشور بودهاللهمسايل زيادي دارد كه اگر بگويم تا صبح تمام نمي‎شوند، بعد از حادثه يازده سپتامبر آقا فرمودند: نگران نباشيد. يازده سپتامبر شروع نزول آمريكا است. آمريكا به اوج خود رسيده است و آغاز نزول آن است. اين‎ها از كجا است؟ اين‎ها از هدايت الهي است. هميشه آقا به آينده خوش‎بين است. قدر آقا را بدانيد. يكي از علماي شيعه مدينه آمده بودند و نگران بودند. به ايشان بعضي از مسايل را تعريف كردم و مسايلي درباره آقا گفتم و اطمينان دادم.
در جنگ تموز (جنگ سي‎وسه روزه)، تحليل‎ها حاكي از يك جنگ محدود بود. فكر مي‎كردند چند تا ساختمان را مي‎زنند، حملات محدودي براي آزادي اسرا انجام مي‎دهند و تمام مي‎شود، لكن از روز دوم تهاجم وسيعي را آغاز كردند و تقريبا همه‎جا را زدند. در اتاق عمليات بوديم و مقابله مي‎كرديم. وضعيتمان خوب بود، ولي چند نفر از دوستان از نظر روحي و عاطفي ناراحت بودند. آيا اسير گرفتن امل باعث اين تهاجم و جنگ شده است؟ اين سؤال ذهنمان را آزار مي‎داد و بچه‎ها را در فشار روحي قرار مي‎داد. هرچند اين مسئله در اصل اداره جنگ و مقاومت تأثيري نداشت. در اين شرايط حساس بود كه پيام الهام بخش آقا، رسيد: «اين حمله از قبل تدارك ديده شده است. مي‎خواستند در غفلت حزباللهتهاجم وسيع داشته باشند. همه‎جا را بزنند و بعد حمله زميني بكنند و مسلط بشوند و شروط خود را تحميل كنند. اين‎هايي كه رفتند اسير گرفتند، لطف خدا بود، اين جنگ احزاب است «ستبلغ القلوب الحناجر» اگر به خدا توكل كنند و مقاومت كنند پيروزند به آقاي سيد حسن نصرا… بگوييد پيروزيد و اگر در اين جنگ پيروز شويد قدرتي مي‎شويد كه هيچ قدرتي در مقابلتان نمي‎ايستد. اين را هم بگوييد كه آن‎ها مي‎خواستند حمله كنند. اسير گرفتيم جنگ را جلو انداختند و آخرين سفارششان هم اين بود كه به امام زمان (ع) توسل كنيد.
اين پيغام، بسيار الهام‎بخش بود. مشكل روحي و عاطفي ما را حل كرد. آن‎ را لطف الهي دانستيم و اميدوار به پيروزي شديم. در سخنراني‎ها هم گفتيم كه دشمن از قبل برنامه‎ريزي براي حمله داشته و مي‎خواستند در پاييز حمله كنند و لكن بعد از حادثه اسيرگيري حمله را به تابستان آوردند، وقتي ما اين حرف را زديم، خيلي از تحليل‎گران سياسي جهان عرب آمدند آن را تأييد كردند. آقاي حسين هيكل در حمايت از اين حرف مصاحبه كرد و گفت من هم اطلاع داشتم و در تحليل به آن رسيده بودم. روزنامه‎هاي معروف جهان عرب هم اين تحليل را واقع‎بينانه معرفي كردند. از سياسيون لبنان افرادي مثل ميشل عون هم آن ‎را تأييد كردند. اما يك چيز براي خود من سؤال بود كه آقا، اين حرف را از كجا مي‎دانسته و با چه دليلي گفته است؟ بعد از جنگ، از طريق يكي از دوستان آن را از آقا پرسيدم. آيتاللهخامنه‎اي فرموده بودند اطلاعات خاصي در اين‎باره نداشتم. به ذهنم خطور كرد. گفتم اين الهام خدايي است كه به ذهن بنده‎اش جاري كرد.

به  نقل از هفته نامه پنجره – شماره 10

کاروان طریق القدس

آرشیو