دوشنبه 19 آوریل 2010 22:29
گزارش مناظره و گفتگوی دانشجویی با موضوع «اسلام و لیبرالیسم»

عرفان بادکوبه، مقاله ی “رهایی از یقین و یقین به رهایی” از کتاب «اخلاق خدایان» دکتر سروش را معرفی کرد و محمدمهدی میرزایی­ پور، مقاله ی «افسانه­ های یک ذهن لیبرال» را در نقد لیبرالیسم نوشت…


اختصاصی پایگاه اطلاع رسانی بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر-

پس از برگزاری جلسه ی گفتگوی دانشجویی با موضوع «انقلاب اسلامی؛ در مسیر یا خارج از مسیر؟» و مطرح شدن مباحثی پیرامون موضوع نسبت اسلام و لیبرالیسم در آن جلسه و اعلام آمادگی یکی از گفتگوکنندگان برای مناظره حول این موضوع، جلسه ی مناظره ی دانشجویی با موضوع «اسلام و لیبرالیسم»، با حضور دو تن از دانشجویان امیرکبیر، آقایان عرفان بادکوبه (دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه علم) و محمدمهدی میرزایی­ پور (دانشجوی کارشناسی ارشد تجارت الکترونیک) در مسجد دانشگاه برگزار شد.

 قبل از شروع برنامه، از هرکدام از مناظره­ کنندگان خواسته شده بود تا مقاله­ ای که حاوی خلاصه ی نظرشان پیرامون این موضوع باشد را برای توزیع در صحن دانشگاه، پیش از برنامه، معرفی کنند. عرفان بادکوبه، مقاله ی “رهایی از یقین و یقین به رهایی” از کتاب «اخلاق خدایان» دکتر سروش را معرفی کرد و محمدمهدی میرزایی­ پور، مقاله ی «افسانه­ های یک ذهن لیبرال» را در نقد لیبرالیسم نوشت و در اختیار برگزارکنندگان قرار داد. همچنین در محل پخش این مقالات، جمله­ های پیشنهادی مناظره­  کنندگان  نیز نصب شده بود تا ضمن تبلیغ برنامه، فضای بحث عقلانی و علمی را حاکم کند.

در ابتدای برنامه، مناظره کنندگان و رابط هر یک از آن­ها (که از طرف مناظره­ کننده معرفی شده بودند و در طول جلسه می­ توانستند به فرد مناظره­ کننده یادداشت بدهند) به حضار معرفی شدند. با توافق طرفین مناظره، برای هربار صحبت، زمان به مقدار مورد نیاز به هر مناظره کننده تعلق می­گرفت، به طوری که در پایان مجموع زمان­ های دو طرف، برابر شود.

موضوع بیشتر معرفتی بود تا سیاسی، بحث دو مناظره­ کننده هم خیلی جدی و به دور از هیاهو دنبال شد. بعد از گذشت حدود یک ساعت از مناظره، برنامه با گفتگوی دانشجویی ادامه پیدا کرد. بدین صورت که هر یک از حضار -پس از ثبت نام- می­ توانست در فرصتی 3 دقیقه­ ای به نقد صحبت­ های مطرح شده توسط مناظره­ کنندگان بپردازد. تعداد افرادی که برای صحبت، ثبت نام کرده بودند، به صورت واضحی بیشتر از جلسات گفتگوی قبلی بود. به نظر، علت اصلی آن نیز، مناظره ی جدی­ ای بود که پیش از آن انجام شده بود. در هر صورت، این برنامه نیز گام نوی بود برای تحقق فضای عقلانی در دانشگاه­ مان.

نظرات
  1. این المنصور
    01 مارس 2014

    سلام بر افسران جنگ نرم و سربازان مخلص امام خامنه ای انشالله بصیرت عمارگونه و استقامت مالک گونه تان در مقابله با گردابهای بزرگ وفتنه های بنفش پیش رو روز بروز بیشتر باشد

کاروان طریق القدس

آرشیو