شنبه 20 آوریل 2013 22:03
پاتوق انتخابات افتتاح شد

پاتوق انتخابات محلی برای گفت‌وگوهای انتخاباتی، رصد کردن رسانه‌های کشور، سخنرانی کاندیداها و نمایندگانشان و رد و بدل شدن نظرات انتخاباتی است. میز نشریات برای بررسی و رصد جراید کشور و همچنین نشریات دانشگاهی، برد اخبار انتخاباتی به منظور به نمایش گذاشتن گزیده‌ اخبار انتخاباتی کشور، نامزدنامه محلی برای انعکاس سخنان و اظهارات کاندیداها، دعوت […]

پاتوق انتخابات محلی برای گفت‌وگوهای انتخاباتی، رصد کردن رسانه‌های کشور، سخنرانی کاندیداها و نمایندگانشان و رد و بدل شدن نظرات انتخاباتی است. میز نشریات برای بررسی و رصد جراید کشور و همچنین نشریات دانشگاهی، برد اخبار انتخاباتی به منظور به نمایش گذاشتن گزیده‌ اخبار انتخاباتی کشور، نامزدنامه محلی برای انعکاس سخنان و اظهارات کاندیداها، دعوت از سخنرانان و کاندیداهای ریاست جمهوری، تریبون آزاد و کرسی آزاد اندیشی و برگزاری میزگرد دانشجویی درباره موضوعات مختلفی اعم از عملکرد دولت‌های پیشین، رابطه با کشورهای دیگر، اقتصاد، عدالت‌طلبی است.

یک فنجان چای سیاسی

يکي از ويژگي‌هاي بارز دوران دانشجويي، آن هم در دانشگاهي مثل اميرکبير، داشتن شور و نشاط سياسي در تحولات مهم کشور است. شايد مهم‌ترين اتفاق سياسي معمول در کشور ما انتخابات رياست جمهوري باشد که هميشه فضاي خاص خود داشته و دارد. در دانشگاه اميرکبير هم با نزديک شدن به انتخابات بحث‌هاي دانشجويان به سمت موضوعات سياسي کشيده مي‌شود و حرف‌هاي آن‌ها رنگ و بوي ديگري مي‌گيرد. فعاليت‌هاي گروه‌ها و تشکل‌ها با انتخابات گره مي‌خورد و به طور کلي دانشگاه در محيطي پرشور وارد مي‌گردد.

بسيج دانشجويي دانشگاه صنعتي اميرکبير نيز با توجه به مسئوليت خود در قبال انتخابات کشور و هم چنين ايجاد محيطي آرام، منطقي و پرنشاط براي فضاي انتخاباتي دانشگاه اقدام به ايجاد غرفه‌اي با موضوع انتخابات يازدهم رياست جمهوري به نام «پاتوق انتخابات» کرده است. پاتوق انتخابات محلي است براي گفت و گوهاي انتخاباتي، رصد کردن رسانه‌هاي کشور، شنيدن نظرات يکديگر، سخنراني کانديداها و نمايندگانشان و کلاً مکاني است براي انجام فعاليت‌هاي انتخاباتي درون دانشگاه. در اين متن سعي داريم تا شما را با برخي ‌بخش‌هاي «پاتوق انتخابات» آشنا کنيم:

پاتوق انتخابات دانشگاه صنعتی امیرکبیر روز اول

پاتوق انتخابات دانشگاه صنعتی امیرکبیر روز اول

 

ميز نشريات

براي وارد شدن به فضاي انتخاباتي نبايد از رصد کردن جرايد کشور گذشت. هر يک از جناح‌ها در انتخابات از نشريه‌اي براي تبليغ گفتمان خود استفاده مي‌کنند. در اين بين نيز نشرياتي يافت مي‌شود که با اين که به گروهي خاص مربوط نيستند ولي به تحليل فضاي درون کشور مي‌پردازند. ميز نشريات محلي است که مي‌توانيد در آن برخي جرايد کشور و هم چنين بعضي نشريات دانشگاهي را مطالعه کنيد. در اين بخش سعي شده است تا از تمامي نشريات گروه‌هاي مختلف حاضر در انتخابات استفاده شود تا خوانندگان از تمامي آرا مطلع گردند. استفاده از نشريات دانشگاه اميرکبير و ديگر دانشگاه‌هاي در دسترس نيز فرصت خوبي است تا با عقايد دانشجويان در دانشگاه خود و ديگر دانشگاه‌ها آشنا شويم. نشريات اين قسمت به صورت روزانه به‌روز مي‌شوند.

برد اخبار

اخبار انتخاباتي يکي از منابع مؤثر و مفيد براي رصد فضاي انتخاباتي کشور و کمک به انتخاب اصلح است. برد اخبار جايگاهي براي به نمايش گذاشتن گزيده‌ي اخبار انتخاباتي کشور است، تا با نگاهي اجمالي بتوان به اطلاعات مفيدي از فضاي انتخاباتي کشور رسيد. در اين بخش سعي شده است تا اخبار مهم انتخاباتي کشور گزيده شوند و به طرز مناسبي در معرض ديد قرار گيرند تا خواننده بتواند اخبار به‌روز را از اين طريق دنبال کند.

نامزدنامه

يکي از منابع مناسب براي شناخت نامزدهاي انتخاباتي بررسي سخنان و اظهارات ايشان است. در نامزدنامه اظهارات هر يک از کانديداها در ستون مربوط به وي گذاشته خواهد شد تا اگر کسي به دنبال خواندن اظهارات نامزد خاصي است بتواند با مراجعه به اين برد به مقصود خود برسد. تلاش مسئولان برپايي نامزدنامه اين است که اظهارات هر يک از نامزدهاي انتخاباتي را با سرعت مناسبي منعکس کنند تا دانشجويان از هيچ يک از سخنان ايشان دور نمانند.

نامزد نامه؛ به مرور این قسمت به روز رسانی خواهد شد

نامزد نامه؛ به مرور این قسمت به روز رسانی خواهد شد

دعوت از سخنرانان

هيچ چيز جاي سخنان زنده‌ي هر يک از کانديداها را نمي‌گيرد. مسئولين پاتوق انتخابات در نظر دارند تا با دعوت از هر يک از کانديداهاي انتخابات رياست جمهوري به پاتوق دانشجويان را از نزديک با نظراتشان آشنا کنند. در اين راستا از نامزدهاي انتخاباتي و اعضاي فعال ستادهاي آن‌ها دعوت به عمل خواهد آمد. هم چنين از افراد فعال در عرصه‌ي انتخاباتي براي ايراد سخنراني و پرسش و پاسخ دعوت خواهد شد.

تريبون آزاد و کرسي

در طول برگزاري پاتوق انتخابات يکي از برنامه‌هايي که در نظر گرفته شده است برگزاري تريبون آزاد است. در اين برنامه دانشجويان نظرات خود را حول موضوع گفت و گو براي ديگر دانشجويان ابراز مي‌کنند. وجود کرسي موقعيتي است که ديگران را از جمع‌بندي‌هاي خود آگاه کنيم و به ديگران براي انتخاب اصلح کمک کنيم.

ميز گرد

در طول فعاليت‌هاي انتخاباتي همواره بحث‌هايي حول موضوعات مختلف اعم از عملکرد دولت‌هاي پيشين، رابطه با کشورهاي ديگر، اقتصاد، عدالت‌طلبي و … به وجود خواهد آمد. بحث‌هاي دانشجويي بايد تفاوت‌هاي بسياري با گفت و گوهاي ديگر داشته باشد که به طور مثال مي‌توان به مستدل بودن، منطقي بودن، بي‌پرده بودن و ديگر موارد اشاره کرد. در پاتوق انتخابات نيز براي افراد علاقه‌مند به بحث و گفت و گو مکاني در نظر گرفته شده است تا اين افراد دوستانه دور ميزي بنشينند و به مباحثه بپردازند. با اين روش هم کم کم بحث‌هايمان شکل زيباتر و منظم‌تري به خود مي‌گيرند و هم با افراد جديدي با تفکرات تازه‌اي آشنا مي‌شويم.

اين‌ها برخي فعاليت‌هايي است که با افتتاح «پاتوق انتخابات» در روز يکشنبه شروع خواهند شد. مسلم است که حضور شما در پاتوق باعث خواهد شد که فضاي پاتوق پررنگ‌تر و مؤثّرتر شود. هم‌چنين روز يکشنبه ساعت 12 آقاي آل اسحاق کانديداي احتمالي رياست جمهوري و ساعت 14:30 آقاي قربان‌زاده (مدير مسئول سابق روزنامه‌ي همشهري و حال حاضر تهران امروز) به پاتوق تشريف خواهند آورد. روز دوشنبه نيز ميزبان آقاي علي نادري (سردبير سايت خبري رجانيوز) و آقاي حميدرضا شکوهي (سردبير سابق روزنامه‌ي مردم‌سالاري) هستيم. در ضمن روز سه شنبه علاوه بر برگزاري کرسي دانشجويي با موضوع «سياست خارجه‌ي دولت آينده»، آقاي حنيف ستاريان مدير مسئول روزنامه‌ي ايران در پاتوق حضور به هم خواهند رساند.

کاروان طریق القدس

آرشیو