پنج‌شنبه 13 جولای 2017 20:29
نامه بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص اتفاقات رخ داده در جشن فارغ‌التحصیلان دانشگاه

نامه‌ی بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر خطاب به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص  اتفاقات رخ داده در جشن فارغ التحصیلان دانشگاه       بسم الله الرحمن الرحیم   «ما باید روزبه‌روز به آن فرهنگ انقلابی در همه‌ی شؤون – هم در دانشگاهها به‌طور اخص، هم در کل جامعه به‌طور اعم – نزدیکتر شده […]

نامه‌ی بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر خطاب به دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص  اتفاقات رخ داده در جشن فارغ التحصیلان دانشگاه

 

 

 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

«ما باید روزبه‌روز به آن فرهنگ انقلابی در همه‌ی شؤون – هم در دانشگاهها به‌طور اخص، هم در کل جامعه به‌طور اعم – نزدیکتر شده باشیم. اگر ببینیم این حادثه اتفاق نیفتاده، باید استنتاج بکنیم که کار و تلاش فرهنگی در جامعه‌ی انقلابی ما، به خوبی و کمال و سلامت انجام نگرفته است و نقایصی دارد، که آن نقایص را باید برطرف کنید. مثل همه‌ی مردم دیگری که وقتی نقصی در کارشان باشد، خودنگری و بازنگری میکنند، راههای جدید را جستجو مینمایند، عیوب را میفهمند و علاج میکنند، باید ببینیم مشکل چیست. باید عیوب را پیدا کنیم و آنها را درمان نماییم. باید راه جدیدی پیدا کنیم و اگر میان‌بُر هست، بزنیم. چنانچه سرعت کم است، باید بیشترش کنیم.»

 

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی   1369/9/19

 

جناب آقای دکتر محمدرضا مخبر دزفولی

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی

سلام علیکم

 

همانطورکه مستحضرید دانشگاه ها به عنوان یکی از مراکز آموزشی که قشر عظیمی از جامعه نخبگانی را درون خود جای داده است، از مهمترین بستر های مساله فرهنگ و تهاجم فرهنگی است. در بیانات اخیر رهبر معظم انقلاب نیز نسبت به اختلال دستگاه‌های مرکزی کشور، به ویژه دستگاه‌های فرهنگی در تشخیص و اقدام درمورد مسائل اصلی و اولویت ها تذکراتی داده شده است که دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 

شرایط فرهنگی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای یک جامعه دانشگاهی بسیار اسف بار است؛ علی رغم تذکرات مقام معظم رهبری و مسئولان عالی‌رتبه فرهنگی مبنی بر جلوگیری از اختلاط نامناسب در دانشگاه ها و پس از برگزاری اردوهای متعدد مختلط با عناوین مختلف علمی و تفریحی و برگزاری افطاری های مختلط در رمضان سال گذشته که حرمت های اسلامی در آن زیرپا گذاشته شد و مسئولان دانشگاه نیز نه تنها در مقابل این کار سکوت کردند بلکه انگشت اتهام را به سمت انقلابیون دغدغه مندِ مساله فرهنگ در دانشگاه گرفتند، مجددا امسال نیز برگزاری افطاری مختلط و این بار به عنوان میتینگ سیاسی یک جریان خاصِ برانداز و با حضور پررنگ کلیدزنندگان و محکومین فتنه ۸۸ – که برخلاف مصوبه‌ی این شورا و نص صریح صحبت های رهبری مبنی بر محکوم بودن تبدیل شدن دانشگاه به جولانگاه جریانات سیاسی – را شاهد بودیم.

 

شرایط بحرانی جایی به وضوح دیده می‌شود که مسئولین دانشگاه جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان را شبیه به یک پارتی شبانه برگزار می‌کنند و متاسفانه شأن دانشجویان نخبه فارغ التحصیل زیر پا می گذارند. دانشگاه که باید متولی فرهنگ و مستحکم کردن پایه های آن در دانشگاه باشد، خود مولد اعمال نامتعارف می شود.

 

این وضعیت تاسف‌بار فرهنگی که در شأن دانشجویان و مطابق با اصول و عرف دانشگاه نیست، به هیچ وجه قابل تحمل نمی باشد. مسئولان دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز در مقابل کارهای این‌چنینی در سکوت سنگینی به سر می‌برند و نه تنها با بی قانونی افراد دیگر برخورد نمی کنند بلکه خود نیز به زیرپا گذاشته شدن اصول دانشگاه اسلامی دامن میزنند. این مسئولان همچنینن در مسیر دانشگاهیان انقلابی -اعم از استاد و دانشجو –   که دلسوزانه برای پیشرفت فرهنگی دانشگاه و جامعه اسلامی می‌کوشند،  سنگ‌اندازی می‌کنند و بودجه های فرهنگی را در چنین جشن های بی محتوایی هزینه می کنند.

 

در چنین شرایطی که چنین اتفاقاتی برخلاف نظر رهبری و سند دانشگاه‌ اسلامی مصوبه این شورا صورت می‌گیرد، بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان نهادی مرجع از شورای عالی انقلاب فرهنگی انتظار دارد تا به صورت جدی به این مسائل ورود کند و فوراً مقابل اینگونه اتفاقات بایستد تا دیگر شاهد این حرمت شکنی ها در این دانشگاه پرمخاطره نباشیم، چرا که در این صورت همه باید جوابگوی آن باشیم.

 

والسلام علی من اتبع الهدی

 

– رونوشت به ؛

 

جناب آقای روح الله شاطری ؛ دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها

حجت الاسلام والمسلیمین  محمدیان ؛ مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری – مدظله العالی – در دانشگاه ها

کاروان طریق القدس

آرشیو