مراحل دیپلماتیک پذیرش قطعنامه

مراحل دیپلماتیک پذیرش قطعنامه

نوشته ی محمدرضا شفیعی، دانشجوی 91 کارشناسی سخت افزار

از ساعت 6/30 صبح روز دوشنبه 29 مرداد 1367 به درخواست خاویز پرزدکو.ه یار دبیر کل وقت سازمان ملل متحد در تمام طور مرزهای دو کشور عراق وجمهوری اسلامی ایران مقررات آتش بس به اجرا گرازده شد . دستور برقراری مقررات آتش بس میان دو کشور قبلاً در پی پذیرش قطعنامه 528 شواری امنیت سازمان ملل توسط جمهوری اسلامی ایران از سوی دکو.ه یار صادر شده بود.وی به موجب نخستین بند این قطعنامه آتش بس را اعلام و یکه گروه 1300 نفره از نظامیان پاسدار صلح سازمان ملل را نیز مأمور نظارت بر آن کرده بود. این گروه روز 28 مرداد و در آستانه ی برقراری آتش بس در مرز دو کشور مستقر شده بود.

در مورد قطعنامه ی 598 نکته ی حائز اهمیت این بود که پیش نویس آن از سوی 5 عضو شورای امنیت مشترکاً تهیه و به شورای امنیت تسلیم شده بود و این قطعنامه به اتفاق آراء از تصویب شورای امنیت گذشته بود.در این قطعنامه از طرفین  درگیری خواسته شده بود که :«فوراً در جنگ آتش بس اعلام کرده و آن را رعایت نمایید،نیروهای مسلح خود را تا پشت مرزهای شناخته شده ی بین المللی به عقب بکشید و اسرای جنگی را آزاد کنید»

شورا در این قطعنامه نگرانی عمیق خود را از استمرار جنگ بین ایران و عراق اعلام کرده بود و اظهار نظر کرده بود که چون احتمال افزایش و گسترش جنگ می رود،قصد دارد کلیه اقدامات جنگی را متوقف کند و یک صلح جامع عادلانه، شرافتمندانه و با دوام بین ایران و عراق برقرار سازد.

شورا در پایان قطعنامه اظهار داشته بود که  به دلیل استمرار جنگ بین ایران و عراق صلح جهانی به خطر افتاده است و در نتیجه تهدید کرده بود که برابر مواد 39 و 40منشور سازمان ملل عمل خواهد کرد.

در 27 تیر 1367 این قطعنامه که حاوری آتش بس بود توسط امام پذیرفته شده،امام فرمودند:«قبول قطعنامه از طرف جمهوری اسلامی ایران به معنای حل مسئله جنگ نیست.با اعلام این تصمیم حربه تبلیغات جهان خواران علیه ما کنده شده است.ما خواستیم به دنیا ثابت کنیم که صدام معتقد به مجامع بین المللی نیست.»

دبیرکل وقت سازمان ملل متحد،9 روز پس از اعلام رسمی ایران مبنی بر پذیرش قطعنامه 598 در فاصله ی بین 4 مرداد 67 تا 26 مرداد همان سال 9 بار با وزیر امور خارجه ی جمهوری اسلامی ایران و 6 بار با نماینده ی عراق برای تعیین نحوه ی اجرای قطعنامه 598 ملاقات کرد.دکوئه یار در 17 مرداد اعلام کرد که هر دو دولت با ملاقات بین وزرای امور خارجه خود زیر نظر وی موافقت کرده اند. این ملاقات بلافاصله پس از استقرار آتش بس به منظور دستیابی به تفاهماتی برای اجرای سایر مفاد قطعنامه 598 و زمان بدنی طرح اجرایی انجام گرفت.

شنبه 25 تیر 67

امام خمینی با تاکید بر برکات 8 ساله ی جنگ فرمودند:«هر روز ما در جنگ برکاتی داشتیم که در همه ی صحنه ها از آن بهره جسته ایم .ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر نمودیم. ما مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نمودیم. ما در جنگ پرده از چهره ی تزور جهان خواران مکار زده ایم.ما در جنگ دوستان و دشمنانمان را شناخحته ایم.ما در جنگ به این نتیجه رسیده ایم که باید رو پای خودمان بایستیم. ما در جنگ ابهت دو ابرقدرت شرق غرب را شکستیم.ما در جنگ ریشه های انقلاب پربار اسلامی مان را محکم کردیم.ما در جنگ حین برادری و وطن دوستی را در نهاد یکایک مردممان باور کردیم. ما در جنگ به مردم جهان و خصوصاًمردم منطقه نشان دادیم که حیله ی تمامی قدرتها و ابرقدرتها سالیان سال می توان دفاع کرد.»

منابع:

1)الفت پور،علی،چهل تدبیر،مروری بر مقاطع بحرانی تاریخ جمهوری اسلامی ایران،تهران،پرستا، 1389

2)میر سعید قاضی،علی،زندگی نامه دبیر کل های سازمان ملل وو فعالیتهای سیاسی آنان،انتشارات دفتر مطالعات سیاسی بین المللی وزارت امور خارجه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *