جمعه 12 سپتامبر 2008 10:34
زرداري كيست؟

زرداري كيست؟ خبرگزاري فارس: رهبر حزب مردم پاكستان امروز طي انتخابات رياست جمهوري در مجامع ايالتي و ملي و سناي پاكستان به عنوان رئيس جمهور جديد اين كشور انتخاب شد كه براي آشنايي بيشتر مخاطبان با اين فرد، شرح حال وي به طور مختصر در ادامه مطلب آمده است. به گزارش فارس، “آصف علي زرداري”، […]

زرداري كيست؟

خبرگزاري فارس: رهبر حزب مردم پاكستان امروز طي انتخابات رياست جمهوري در مجامع ايالتي و ملي و سناي پاكستان به عنوان رئيس جمهور جديد اين كشور انتخاب شد كه براي آشنايي بيشتر مخاطبان با اين فرد، شرح حال وي به طور مختصر در ادامه مطلب آمده است.

به گزارش فارس، “آصف علي زرداري”، رهبر قبيله “زرداري” و همسر “بي نظير بوتو”، رهبر فقيد حزب مردم است كه دو دوره به عنوان نخست وزير در پاكستان انتخاب شد.
وي در 21 جولاي سال 1956 در “كراچي”، واقع در ايالت “سند” پاكستان چشم به جهان گشود. آصف فرزند “حكيم علي زرداري”، يكي از سياستمداران پاكستاني است. او بيشتر دوران آموزش خود را در مدرسه “سن پاتريك” كراچي، جايي كه “پرويز مشرف”، رئيس جمهور سابق اين كشور در آنجا مشغول تحصيل بود، سپري كرد.
وي سپس به دانشكده اقتصاد لندن براي ادامه تحصيلات خود رفت.
آصف در 18 دسامبر 1987 با بي نظير بوتو ازدواج كرد. آنها پس از ازدواج صاحب سه فرزند به نامهاي “بيلاوال”، “بختاور” و “آصفه” شدند.
آصف در زمان نخست وزيري همسرش در پاكستان به عنوان عضو مجمع ملي و وزير محيط زيست اين كشور فعاليت كرد. او تا سال 1999 به عنوان سناتور در آخرين سمت شغلي خود در دولت كار كرد تا آنكه “پرويز مشرف”، رئيس جمهور مستعفي پاكستان در آن زمان طي يك كودتاي بدون خونريزي “نواز شريف” نخست وزير وقت پاكستان را بركنار كرده و سنا و مجامع اين كشور را منحل كرد.
زرداري حدود 11 سال از عمر خود را به اتهامات مختلف از فساد مالي گرفته تا قتل در زندان سپري كرد. در آن زمان در پاكستان به علت فساد مالي به وي لقب “مرد 10 درصدي” دادند.
وي براي اولين بار در سال 1990 به اتهام بستن يك بمب كنترل از راه دور به پاي “مرتضي بخاري”، يك تاجر پاكستاني مقيم انگليس و فرستادن او به بانك براي خالي كردن موجودي حساب بانكي‌اش به ميزان 800 هزار دلار دستگير شد.
اما او در سال 1993 زماني كه حزب مردم و همسرش قدرت را در دست گرفت، تبرئه شد.
زرداري در سال 1996 دوباره به اتهام فساد مالي دستگير شد و در مدت زمان كوتاهي از دستگيري وي در آن سال، به قتل “مير مرتضي بوتو”، برادر بي نظير بوتو نيز متهم شد.
اتهامات مالي عليه زرداري شامل موارد زير است:
1. خريد جواهرات به ارزش يك ميليون دلار از طريق حساب يك بانك سوئيسي و كارت اعتباري “آمريكن اكسپرس”
2. دريافت بازپرداخت از يك تاجر طلا در دوبي
3. توافق پيمانكار فرانسوي “داسالت اوييشن” با زرداري مبني بر پرداخت 200 ميليون دلار به وي در ازاي عقد قرارداد 4 ميليارد دلاري فروش جنگنده به پاكستان (اين قرارداد با پايان تصدي بي‌نظير بوتو فسخ شد)
آصف در نوامبر 2004 به قيد كفيل آزاد شد. اما در 21 دسامبر 2004 به دليل حضور نيافتن در جلسه استماع دادگاه كراچي دوباره دستگير شد. وي به دنبال مذاكرات حزب مردم و دولت مشرف در سال 2004 آزاد شد. يك نوار مكالمات ضبط شده بين قضات و “نواز شريف”، نخست وزير سابق پاكستان نشان داد كه قضات مجبور به اعلام آزادي زرداري شده بودند.
آصف پس از آزادي خود در سال 2004 كمتر در عرصه سياست حاضر شد و براي درمان و مداوا رهسپار آمريكا شد. زرداري مبتلا به ديابت و ناراحتي در ستون فقرات خود بود. وي در اين مدت، لحظاتي را با فرزندان خود سپري كرد.
زرداري پس از ترور بي نظير بوتو در 27 دسامبر 2007 به همراه پسرش “بيلاوال بوتو زرداري” به عنوان رهبران حزب مردم انتخاب شدند، اما قرار بر اين شد كه بيلاوال 19 ساله كه اكنون در دانشگاه “آكسفورد” انگليس مشغول تحصيل است، پس از پايان دوران آموزش خود رهبري حزب مردم را برعهده گيرد.
بدين ترتيب آصف از 30 دسامبر گذشته با رهبري حزب مردم توانست در انتخابات پارلماني پاكستان كه در 18 فوريه گذشته برگزار شد، به پيروزي برسد.
وي به همراه حزب “مسلم ليگ شاخه نواز” به رهبري “نواز شريف”، نخست وزير سابق پاكستان و “جمعيت علماي اسلام” و چند حزب ديگر دولت ائتلافي پاكستان را تشكيل داد.
زرداري با شريف در “موري” توافق كرد تا مشرف را وادار كند قضات تعليق شده دادگاه‌هاي عالي پاكستان را هر چه زودتر به مناصب خود بازگرداند.
اما تحقق نيافتن اين مسئله به مرور زمان باعث بروز اختلافات بين اين دو حزب مطرح پاكستان شد.
زمان گذشت تا اينكه دوباره زمينه ائتلاف و اتحاد احزاب سياسي پاكستان مهيا شود.
اين بار زرداري طي نشست‌هاي مشترك با رهبران ساير احزاب از جمله نواز شريف تصميم به پيشنهاد طرح استعفا يا استيضاح مشرف گرفت.
آنها تصميم خود را طي يك كنفرانس مطبوعاتي اعلام كردند، اما پرويز مشرف در واكنش به اين موضوع گفت كه نه تنها استعفا نمي‌كند بلكه با قدرت هر چه بيشتر به رياست خود در پاكستان ادامه مي‌دهد.
فشار رهبران سياسي بر مشرف ادامه يافت تا آنجايي كه وي مجبور شد استعفاي خود را طي يك نطق احساسي در مجمع ملي پاكستان اعلام كند.
كمتر از يك روز پس از استعفاي مشرف اختلافات نهان حزب مردم و شريف نمايان شد و آنها درباره بازگشت قضات به مناصب خود و نامزدي انتخابات رياست جمهوري شمشيرها را از رو بستند.
در اين حين حزب شريف يك ضرب‌الاجل سه روزه به حزب مردم براي بازگشت قضات داد و تهديد كرد كه در غير اينصورت از ائتلاف پاكستان خارج خواهد شد.
اين امر محقق شد و نواز شريف حدود يك هفته پس از استعفاي مشرف حزب خود را از ائتلاف حاكم پاكستان خارج كرد.
وي پس از اين اقدام ” “سعيد الزمان صديقي”، قاضي بازنشسته پاكستاني را به عنوان نامزد حزب خود در انتخابات رياست جمهوري پاكستان معرفي كرد.
از آن زمان تاكنون حزب مردم و شريف براي جلب حمايت احزاب مختلف به رايزني با آنها پرداختند.
زرداري ابتدا از حزب شريف دعوت كرد تا به ائتلاف حاكم بازگردد، اما سپس اعلام كرد كه در صورت انتخاب شدن به عنوان رئيس جمهور پاكستان را به كمك احزاب سياسي ديگر اداره خواهد كرد.
رقابت‌ها و كشمكش‌ها بين دو حزب مطرح پاكستان ادامه يافت تا اينكه آصف علي زرداري،‌ نامزد حزب مردم به عنوان رئيس جمهور جديد پاكستان انتخاب شد.
با اين حال انتظار مي‌رود كه زرداري بدنه دولت ائتلافي پاكستان را از دوباره شكل داده و با كمك احزاب سياسي كوچك در عرصه حكومتي پاكستان فعاليت كند؛ اقدامي كه مي‌تواند فصل جديد سياسي را در اسلام‌آباد بگشايد.

کاروان طریق القدس

آرشیو