پنج‌شنبه 02 اکتبر 2008 07:20
از مدیریت غیر قانونی تا پی گیری قانونی

بخش کلیت دانشگاه آزاد اسلامی از بحث تخلفات مدیریتی این دانشگاه متمایز است و عده ای قصد دارند این مطلب را القا کنند که منتقدان مدیریتی غیر قانونی دانشگاه آزاد ، با خود دانشگاه آزاد نیز مخالف هستند . این طور نیست ، اصل دانشگاه آزاد که با موافقت و کمک حضرت امام (ره) تشکیل […]

بخش کلیت دانشگاه آزاد اسلامی از بحث تخلفات مدیریتی این دانشگاه متمایز است و عده ای قصد دارند این مطلب را القا کنند که منتقدان مدیریتی غیر قانونی دانشگاه آزاد ، با خود دانشگاه آزاد نیز مخالف هستند . این طور نیست ، اصل دانشگاه آزاد که با موافقت و کمک حضرت امام (ره) تشکیل گردید بسیار مناسب و وجود آن ضروری است اما مسئله این است که به دلایل مختلف تاکنون نظارت جدیایی بر عملکرد مدیریت این دانشگاه انجام نشده است و به همین علت  تخلفات بسیار زیادی در طول سالهای گذشته از سوی مدیریت این دانشگاه صورت نپذیرفته است .

تلاش دلسوزان آموزش عالی کشور نیز بر این امر است که با پیگیری های مختلف در حوزه های گوناگون ، به تخلفات مدیریتی این دانشگاه در فضایی عادلانه و منصفانه رسیدگی گردد .

اما اینکه آقای دکتر جاسبی به برخی مطالب اشاره می کنند و سریعا این و آن را متهم می کنند به نظرم فایده و سودی برای ایشان ندارد . ایشان در چند ماه گذشته مرتبا مصاحبه کرده و متاسفانه اطلاعات نادرست و غیر واقع به اصحاب رسانه منتقل می کند که این اظهارات نه تنها به کمک ایشان نیامده بلکه در بسیاری از مواقع بر علیه خود ایشان بوده است که نمونه آن را می توان در پرونده فروش سوالات کنکور دانشگاه آزاد اسلامی ، واحد علوم تحقیقات ، هیات تحقیق و تفحص و … مشاهده نمود . البته این نکته را اشاره کنم که بخشی از تخلفات مدیریتی دانشگاه آزاد به قوه ی قضائیه باز می گردد ، بخش دیگر آن بر عهده شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم است که ان شاء الله امید است که این تخلفات نیز به زودی مورد رسیدگی قرار گیرد .

بحث احضار آقای جاسبی به دادگاه بحث مفصلی است . ایشان و برادر همسر آقای عباس جاسبی که همان آقای دکتر جاسبی در واحد علوم و تحقیقات و نیز مدیر مستقیم  آقای دکتر جاسبی در سازمان دکترا بودند ، به خاطر تجاوز به اراضی آقای مهدی هادوی از اهالی منطقه حصارک تحت تعقیب هستند . مستندات موجود نشان می دهد که از سال 76 تا کنون مدیریت غیر قانونی دانشگاه آزاد بارها به اراضشی شخصی آقای هادوی تعدی  نموده است . اما خوشبختانه هم اکنون شاهد این مطلب مطلب هستیم که با اطلاع رسانی صحیح در این مورد و بیان حقایق و ارائه مستندات لازم به مراجع ذی صلاح مختلف ، بارقه هایی از امید برای پیگیری این تخلفات غیر انسانی آغاز شده است و امیدواریم که به سرانجام مطلوبی برسد . البته مدیریت غیر قانونی دانشگاه آزاد از این دست تخلفات بسیار دارد که لازم است با اطلاع رسانی صحیح مسئولان امر در جریان قرار گرفته و به آنها نیز در همین راستا رسیدگی شود .

البته این مساله مستقیما به تحقیق و تفحص از آموزش عالی کشور ارتباط ندارد . ولی این نوید را می دهم که از نتایج تحقیق و تفحص انجام شده در دستگاه های آموزش عالی کشور استفاده خواهد شد.

ببینید از زمانی که گزارش های هیات تحقیق و تفحص که البته اختصاص به دانشگاه آزاد هم نداشت ، مربوط به کل آموزس عالی بود از آنجا که از سوی دکتر عباسپور در آخرین جلسه کاری کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هفتم در دستور کار قرار داده شد و آنها 15 دقیقه برای بررسی آن وقت اختصاص داده شد ، نتوانت در صحن علنی قرائت شود . بنابراین انتشار اصل این گزارش ها بر خلاف آیین نامه ی داخلی مجلس بود . که البته بحث چگونگی کارشناسی های انجام شده در مسیر تحقیق و تفحص بحث کاملا جالبی است که در این مقال نمی گنجد و ان شاء الله موانع آن را بازگو خواهیم کرد اما اینکه اطلاعات جمع آوری شده به بایگانی سپرده شود و از این مجموعه ی گرانقدر آموزش عالی بهره ای گرفته نشود ، غیر این اتفاق نخواهد افتاد .  ان شاءالله به مرور زمان این اطلاعات مورد استفاده قرار گرفته وبه محضر ملت شریف ایران تقدیم خواهد شد .

ببینید بالاخره تمامی پرونده هایی که علیه مدیریت غیر قانونی دانشگاه آزاد مطرح شده است تا کنون در دادسرای تهران که آقای مرتضوی دادستان آن است رسیدگی می شود . از سوی تحقیق و تفحص و کارشناسان چندین شکایت علیه مدیریت غیر قانونی دانشگاه آزاد انجام شده بود که متاسفانه این شکایت مانند بسیاری از شکایاتی که از مدیریت دانشگاه شده ، یکطرفه قضاوت شده است . البته در تلاش هستیم تا این شکایات به سرانجام مطلوبی برسد . همه باید تلاش کنیم ، نمایندگان از جایگاه خود ، اصحاب رسانه از جایگاه خود ، دانشجویان و دانشگاهیان عزیز نیز از جایگاه خود باید به مطالبه گر اصلاح مدیریت دانشگاه آزاد باشند تا ان شاءالله در آینده نزدیک این مهم تحقق گردد .

 

کاروان طریق القدس

آرشیو