دوشنبه 26 ژانویه 2009 15:42
در دوره فعاليت دولت نهم، بهره برداري از ‪ ۱۲‬سد در كشور آغاز شده است

وزير نيرو گفت: از ابتداي فعاليت دولت نهم تاكنون، ‪ ۱۲‬سد در مناطق مختلف كشور به بهره برداري رسيده است. مهندس سيدپرويز فتاح روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي ايرنا، سدهاي بهره برداري شده در دولت نهم را شامل سدهاي سهند (قرنقو)، سبلان (گي بيگلو)، طالقان، سليمانشاه، جگين، ملاصدرا (تنگ براق)، رئيسعلي […]

وزير نيرو گفت: از ابتداي فعاليت دولت نهم تاكنون، ‪ ۱۲‬سد در مناطق مختلف كشور به بهره برداري رسيده است.

مهندس سيدپرويز فتاح روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادي ايرنا، سدهاي بهره برداري شده در دولت نهم را شامل سدهاي سهند (قرنقو)، سبلان (گي بيگلو)، طالقان، سليمانشاه، جگين، ملاصدرا (تنگ براق)، رئيسعلي دلواري، شيان، شهيد قنبري، قلعه چاي عجبشير، خدا آفرين و افزايش ارتفاع سد اكباتان برشمرد.

به گفته فتاح، مجموع حجم مخزن سدهاي بهره برداري شده در دولت نهم سه ميليارد و ‪ ۸۸۳‬ميليون و ‪ ۵۰۰‬هزار متر مكعب و آب قابل تنظيم اين سدها ‪۲‬ ميليارد و ‪ ۷۵۴‬ميليون متر مكعب بوده است.

وزير نيرو سپس مجموع هزينه ساخت اين سدها را نيز هشت تريليون و ‪۷۹‬ ميليارد ريال اعلام كرد و افزود: با بهره برداري از اين سدها، ‪۳۳۷/۲‬ مگاوات ظرفيت اسمي نيروگاهي ايجاد شده است.

فتاح همچنين اظهار داشت: از ابتداي سال ‪ ۸۴‬تاكنون در مجموع ‪ ۱۹‬سد با حجم مخزن چهار ميليارد و ‪ ۲۰۳‬ميليون و ‪ ۷۳۰‬هزار متر مكعب و آب قابل تنظيم سالانه سه ميليارد و ‪ ۳۴۸‬ميليون و ‪ ۴۰‬هزار متر مكعب با هزينه ساخت ‪۹‬ تريليون و ‪ ۵۵۲‬ميليارد ريال در كشور به بهره برداري رسيده است.

وزير نيرو سپس با بيان آنكه در بهمن ماه جاري به مناسبت سي امين سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي سه سد سيبويه (سيوند)، سنگ سياه و خيرآباد نيكشهر توسط سازمان‌هاي آب فارس، كردستان و سيستان و بلوچستان به بهره برداري مي‌رسد، گفت: براي احداث اين سدها با حجم مخزن ‪ ۲۱۰/۳‬ميليون متر مكعب و آب قابل تنظيم سالانه ‪ ۱۱۶‬ميليون متر مكعب در مجموع يك تريليون و ‪ ۸۱‬ميليارد ريال هزينه صرف شده است.

به گفته فتاح، سد رامهرمز (جره) در استان خوزستان نيز با حجم محزن ‪۱۸۰‬ ميليون متر مكعب و آب قابل تنظيم ‪ ۱۰۰/۸‬ميليون متر مكعب اسفندماه امسال آبگيري و در سال آينده به بهره برداري خواهد رسيد.

اين مقام مسئول تاكيد كرد، براي احداث اين سد يك تريليون و ‪۱۵۰‬ ميليارد ريال سرمايه‌گذاري شده است.

وزير نيرو همچنين با اشاره به آبگيري سد البرز (پاشا كلا) در استان مازندران در دي ماه امسال، افزود: اين سد نيز با حجم مخزن ‪ ۱۵۰‬ميليون متر مكعب، آب قابل تنظيم سالانه ‪ ۱۶۵/۵‬ميليون متر مكعب و هزينه ساخت يك تريليون و ‪ ۵۶۵‬ميليارد ريال سال آينده به بهره برداري خواهد رسيد.

وزير نيرو در ادامه با اشاره به وضعيت و اهداف كمي سدهاي كشور، اظهار داشت: هم اكنون تعداد ‪ ۲۷۹‬سد توسط وزارت نيرو و ‪ ۲۸۸‬سد توسط وزارت جهاد كشاورزي با حجم كل مخزن ‪ ۳۷‬ميليارد و ‪ ۴۰۹‬ميليون متر مكعب و آب قابل تنظيم سالانه ‪ ۲۹‬ميليارد و ‪ ۵۵۷‬ميليون متر مكعب در دست بهره برداري است.

فتاح در ادامه گفت و گويش با خبرنگار اقتصادي ايرنا افزود : هم اكنون ‪ ۱۲۱‬سد با حجم كل مخزن ‪ ۲۸‬ميليارد و ‪ ۱۲۳‬ميليون متر مكعب و آب قابل تنظيم سالانه ‪ ۱۰‬ميليارد و ‪ ۷۸۶‬ميليون متر مكعب در دست ساخت و ‪ ۳۱۹‬پروژه سد سازي نيز با ‪ ۵۰‬ميليارد و ‪ ۸۳۴‬ميليون متر مكعب حجم كل مخزن و ‪ ۱۵‬ميليارد و ‪ ۲۸۱‬ميليون متر مكعب آب قابل تنظيم سالانه در دست مطالعه است.

وزير نيرو سپس مجموع سدهاي در دست بهره برداري، ساخت و مطالعه را يكهزار و هفت سد با حجم كل مخزن ‪ ۱۱۶‬ميليارد و ‪ ۳۶۶‬ميليون متر مكعب و آب قابل تنظيم سالانه ‪ ۵۵‬ميليارد و ‪ ۶۲۵‬ميليون متر مكعب اعلام و تصريح كرد:
ظرفيت اسمي نيروگاهي سدهاي در دست ساخت و مطالعه در صورت بهره برداري از آنها از هفت هزار و ‪ ۹۱۲‬مگاوات كنوني به ‪ ۲۳‬هزار و ‪ ۹۸‬مگاوات افزايش خواهد يافت.

کاروان طریق القدس

آرشیو