سه‌شنبه 03 فوریه 2009 09:47
حداد عادل: دانشگاهها مهمترین نقش را در مهندسی فرهنگی و جهاد علمی دارند

حداد عادل با بیان اینکه امروز از هر روز سی سال گذشته انقلاب اسلامی با ثبات تر و اطمینان بخش تر است، گفت: امروز بحران تهدید کننده، گره کور یا بن بستی در کشور وجود ندارد البته مشکلات همیشه در هر جامعه ای وجود دارد. هر چند به یکدیگر انتقاد داریم یا اشکال می گیریم […]

حداد عادل با بیان اینکه امروز از هر روز سی سال گذشته انقلاب اسلامی با ثبات تر و اطمینان بخش تر است، گفت: امروز بحران تهدید کننده، گره کور یا بن بستی در کشور وجود ندارد البته مشکلات همیشه در هر جامعه ای وجود دارد. هر چند به یکدیگر انتقاد داریم یا اشکال می گیریم اما ته دلمان روشن است.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامعلی حداد عادل همزمان با چهل و چهارمین گردهمایی معاونان دانشجویی و فرهنگی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در هتل انقلاب تهران با بیان اینکه باید بیشتر و جدی تر به گفتمانهای مطرح شده از سوی رهبری انقلاب در فضای فرهنگی توجه کنیم، افزود: مسئولان فرهنگی دانشگاهها تلاش کنند تصویری که رهبری انقلاب ترسیم می کنند را به ذهن خود منتقل کنند و از خود بپرسند که چه نسبتی با واقعیت موجود در انقلاب اسلامی دارند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی مسئولان فرهنگی دانشگاهها را فرزندان وفادار به رهبری و سربازان جبهه مقابله با تهاجم فرهنگی نامید و تاکید کرد: فرصت مغتنمی برای نظام ماست که بتوانیم فرهنگ کشور را به سوی فرهنگ اسلامی ببریم.

حدادعادل با یادآوری تاکیدات رهبری معظم انقلاب در زمینه “مهندسی فرهنگی” گفت: مسئولان فرهنگی دانشگاهها مخاطب اصلی این سخن رهبری هستند که می فرمایند ما در کشور باید مهندسی فرهنگی کنیم. قاعدتا مسئولان فرهنگی دانشگاهها به صورت علمی، جدی وعالمانه منظور از مهندسی فرهنگی را بررسی کرده اند اما این مسئله توجه بیشتری لازم دارد و”مهندسی فرهنگی” امری نیست که یک بار برای همیشه امکان پذیر باشد.

وی به طرح موضوعاتی نظیر اقتدار فرهنگی، روح تمدن اسلامی، فرهنگ عمومی، جنبش نرم افزاری، نهضت علمی و جهاد علمی توسط مقام معظم رهبری درعرصه فرهنگ اشاره کرد و گفت: اصطلاحات، شعارها و عناوینی که مقام رهبری در عرصه فرهنگ مطرح کرده اند بخشی از آن گفتمانهایی است که ایشان سعی کرده اند در عالم فرهنگ بوجود آورند.

حدادعادل با یادآوری تاکیدات رهبری معظم انقلاب برای ایجاد فضای آزاد اندیشی در دانشگاهها وحوزه های علمیه اظهار داشت: به صورت آماری تصور می کنم که رهبری انقلاب به طور متوسط ماهیانه یکبار مسئله نهضت علمی را به تعابیر مختلف در سخنرانی هایشان مورد تاکید قرار می دهند. مقام معظم رهبری یکبار اصولگرایی را تشریح کردند و 10 مورد خصوصیت برای اصولگرایی برشمردند که یکی از این خصوصیات را تحت عنوان “جهاد علمی” مطرح کردند.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد که دانشگاهها باید افکار و اندیشه های رهبری را بررسی کنند

کاروان طریق القدس

آرشیو