شنبه 07 فوریه 2009 05:05
دکتر لاریجانی: رفتار دوگانه آمريكا در مورد خلع سلاح نگراني‌هايي را ايجاد كرده
رئيس مجلس شوراي اسلامي در چهل و پنجمين كنفرانس بين‌المللي امنيتي مونيخ با اشاره به رفتار دوگانه آمريكا در خصوص خلع سلاح گفت: اين رفتار دوگانه آمريكا نگراني‌هايي را براي كشورها بوجود آورده است.

 به گزارش خبرگزاري فارس به مونيخ، علي لاريجاني در ساعت 17:45 به وقت محلي ، پس از افتتاح چهل‌و پنجمين كنفرانس بين‌المللي مونيخ، در آغاز سخنراني خود در اين كنفرانس با بيان اينكه در اين اجلاس در مراسم افتتاحيه در خصوص خلع سلاح كشتار جمعي مسائلي مطرح شد، خطاب به حاضران گفت: همه شما مي‌دانيد كه آمريكا تنها كشوري است كه از سلاح هسته‌اي در هيروشيما و ناكازاكي ژاپن استفاده كرد و همچنين در سال‌هاي اخير آمريكا با مسئله هسته‌اي اسرائيل غاصب مشكلي ندارد. حال چگونه مي‌شود خلع سلاح كشورها را از زبان آمريكا باور كرد؟
وي با تأكيد بر اينكه آمريكا كشورهايي را كه آزمايش هسته‌اي انجام دادند، تحريم نكرد، اظهار داشت: دولت هند سلاح هسته‌اي خود را آزمايش كرد اما آمريكا هند را تحريم نكرد بلكه بيشترين قراردادها را با هند بست. ما با هند مشكلي نداريم، كشور هند دوست ماست اما مسئله اينجاست كه رفتار دوگانه آمريكا نگراني‌هايي را به وجود آورد.
رئيس مجلس شوراي اسلامي افزود:‌ پاكستان هم سلاح هسته‌اي را آزمايش كرد. ما با پاكستان مشكلي نداريم و پاكستان دوست ماست، اما اين رفتار دوگانه آمريكا موجب نگراني‌هايي در منطقه شده است.
لاريجاني تصريح كرد: مسئله هسته‌اي ايران بايد در يك فضاي بزرگتري مورد بحث و بررسي قرار گيرد.
وي افزود: من از منطقه‌اي مي‌آيم كه در طول سه دهه و مخصوصاً سالهاي اخير بيشترين جنگها در آن ظهور يافته، تحريك غرب به حمله نظامي صدام بر عليه ايران، كه هشت سال بطول انجاميد و بعد دو جنگ غرب برعليه صدام بخاطر تجاوز به كويت و همچنين اشغال عراق كه بيش از 800 هزار كشته و زخمي روي دست ملت عراق گذاشت و ديگر جنگ در افغانستان و جنگ اسرائيل بر عليه لبنان و اخيراً جنگ اسرائيل برعليه ملت شجاع و مظلوم غزه. البته بهانه‌هاي اين جنگ‌ها متفاوت بود، اما بهانه مبارزه با تروريسم و سلاح‌هاي كشتارجمعي اركان آن را تشكيل مي‌داد.
رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: سوال مهم اينست با اين جنگ ها كه فقط ايران بيش از 250 هزار شهيد در دفاع مقدس داد، امنيت منطقه بهتر شد؟ يا تروريسم كاهش يافت؟ يا در عراق سلاح اتمي پيدا شد؟ در هنگام اشغال افغانستان، امريكا مدعي شد مبارزه با مواد مخدر، مبارزه با تروريسم، و دستگيري سران تروريست‌ها هدف آنهاست، كدام محقق شد؟
توليد مواد مخدر در زمان اشغال سال 2001 ، 200 تن در افغانستان بود و در سال 2008 به بيش از 8000 تن رسيد.
وي ادامه داد: مبارزه با تروريسم كه ماجراي مضحكي يافته و به مذاكرات پنهاني برخي اعضاء‌ ناتو با آنان بدل شده است كه نتيجه آنرا در ماجراي زندان قندهار و فرارصدها نفر مي‌توان بخوبي يافت، رهبران گروههاي تروريستي هم كه سرجايشان هستند، پس كدام هدف محقق شده است؟
لاريجاني با بيان اينكه اخيراً رئيس جمهور جديد امريكا در اعزام نماينده خود به خاورميانه اعلام نمود: “او را براي شنيدن حرفها اعزام كردم نه دستور دادن. “خطاب به حاضران در كنفرانس گفت: اين رويكرد نشانه اوليه مثبتي است كه غلط بودن استراتژي گذشته را نشان مي‌دهد كه تئوري‌پردازي با توهم نسبت به مسائل منطقه خاورميانه اضلاع مشكلات امنيتي را بيشتر خواهد كرد. بايد مشخصات فرهنگي مناطق و مصائب آنها را دقيقتر ديد.
وي افزود: اينك مي‌خواهم برخي سخنان منطقه را ارائه دهم و اميدوارم شنيده شود:
1- امريكا با كودتاي 28 مرداد 1332، دولت ملي مصدق را سرنگون و ديكتاتوري پهلوي را در ايران مجدداً مستقر نمود، نتيجه اين دخالت عقب نگه داشتن ايران و سلطه بر منابع انرژي ايران و خفقان چند دهه و شكنجه بسياري از مبارزين و به شهادت رساندن تعداد زيادي از مردم ايران بود.
2- امريكا در سال 1357، با اعزام تيمي همراه ژنرال «هايزر» قصد كودتاي ديگري داشت كه با روشن‌بيني امام خميني (ره)، اين شگرد خنثي شد.
3- امريكا پس از انقلاب اسلامي از طريق سفارت خود در تهران در حركت‌هاي تجزيه‌طلبي و ترور شخصيت‌هاي انقلاب طراحي و هدايت عملياتي مي نمود و اسناد آن موجود است.
4- امريكا صدام را تحريك به حمله به ايران نمود و در طول جنگ 8 ساله همه گونه كمك نظامي از وي نمود.
5- امريكا اموال ايران را در بدو پيروزي انقلاب مصادره كرد.
6- امريكا قرارداد اتمي با ايران را در بدو پيروزي انقلاب لغو نمود. و يا حتي تعهدات خود را در تحويل سوخت راكتور اتمي تهران را نيز انجام نداد.
7- به بهانه مبارزه با تروريسم و سلاح كشتار جمعي در عراق پس از 11 سپتامبر افغانستان و عراق را اشغال نمود كه هم براي مردم اين دو منطقه دردسر ايجاد كرد و هم براي نظاميان امريكا.
8- جنگ 33 روزه اسرائيل عليه لبنان با طراحي و كمك امريكا صورت پذيرفت با تصور اينكه ريشه مقاومت حزب‌الله را بكنند، اما اين امر توهمي بيش نبود و دفاع شجاعانه حزب‌الله لبنان شكست جدي اسرائيل را متبلور نمود.
9- جنگ ناجوانمردانه 22 روزه اسرائيل عليه مردم شريف غزه با همكاري همه جانبه امريكا همراه بود كه يك فاجعه انساني وسيع حادث شد، اما با همه ادعاهاي طرفداري از حقوق بشر در اين زمينه سخني از امريكا شنيده نشد.
10- درمسأله هسته‌اي ايران، آمريكا عاملي دردسر ساز و مانع اصلي حل مسأله به طريق ديپلماتيك بود.
و بسياري از مسائل ديگر.
لاريجاني اظهار داشت: حال توقع داريد با تغيير ادبيات و ژست مصاحبه‌اي اين آلام رفع گردد؟ يا نيازمند پذيرش اشتباهات و يك تغيير استراتژيك است؟ علت اينكه اين اشتباهات فاحش به يك فاجعه فراگيرمنطقه عليه كشورهاي ماجراجو بدل نگرديد، حكمت رهبر فرزانه انقلاب اسلامي حضرت آيت‌الله خامنه‌اي بود كه با تدبير شرايط را كنترل و به سوي آرامش سوق دادند.
وي بار ديگر رئيس و حاضران در كنفرانس را خطاب قرار داد و افزود: متأسفانه اين روشهاي غلط ريشه در تصوري دارد كه پس از انقلاب صنعتي در اروپا شكل گرفت، مبني براينكه شرق دچار خواب آلودگي است و ‌بايد تحت استعمار درآيد. لذا هژمون سلطه‌طلبي غرب را سامان دادند و براي حريفان نيز نسخه ” توازن وحشت ” را تعريف كردند. كه مسابقه تسليحاتي مخصوصاً سلاح‌هاي هسته‌اي از اين استراتژي برخاست. و در طول جنگ سرد به اوج خود رسيد.
رئيس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: اينك در شرايط متفاوتي قرار گرفته‌ايم. اولاً : تئوري يكجانبه‌گرائي كه از اصل، نگاهي ارتجاعي نسبت به عالم و آدم را توصيه مي‌كرد به بن‌بست رسيده است. ثانياً : شرق بدلايل مختلف از چين و مالزي گرفته تا تركيه و مصر و ايران و خاورميانه در شرايط متفاوتي قرار دارد و ضمناً بيداري اسلامي در كشورهاي خاورميانه پديده‌اي نيست كه با انكار آن دردي دوا شود. امروز نيازمند تئوري معقول و عادلانه و واقع گرايانه براي ايجاد امنيت پايدار هستيم‌.
وي گفت: دوستان بدانيد كه سلطه‌طلبي و تروريسم دو روي يك سكه هستند و داستان مرغ و تخم مرغ است و ضمناً دوران سلطه غرب بر شرق پايان يافته و انسان شرقي، انسان درجه 2 نيست. بحث مبارزه با تروريسم در خاورميانه و همچنين حوادث هند و پاكستان و افغانستان نشان مي‌دهد استراتژي برخورد با تروريسم اشتباه بوده است و با اين روشهاعملاً منطقه را تبديل به انبار باروت كرده‌اند.
لاريجاني اضافه كرد: مگر مي توان پذيرفت كه 200 كلاهك هسته‌اي همراه با موشك‌ها و هواپيماهاي پيشرفته در اختيار اسرائيل با جمعيت دو ، سه ميليوني قرار دهد و به بيش از 5/1 ميليارد مسلمان بگويد حق نداريد دانش هسته‌اي براي توليد برق و ساير مصارف صلح‌آميز داشته باشيد؟مگر كسي قبول مي‌كند كه 5 ميليون مسلمان فلسطيني از وطنشان اخراج شوند و آواره در جهان گردند، اما كساني را از ساير نقاط جهان جمع كرده و در سرزمين فلسطين اسكان دهند؟
وي اظهار داشت: با تهمت تروريست خواندن حماس هم واقعيت را نمي‌توان تغيير داد. حماس با رأي مردم و با نظارت ناظران بين‌المللي در انتخابات پيروز شد كه با رفتار غيرعقلاني برخي از كشورهاي غربي مواجه گرديد و آنها حتي در مقابل دستگيري رئيس مجلس و تعدادي از نمايندگان دولت فلسطين سكوت كردند. البته در روزهاي اخير شنيدم يكي از سياستمداران اروپايي كه پيگير مسائل فلسطين است، اعلام كرد بايد حماس را به عنوان يك واقعيت بپذيريم. هرچند قدري ديرهنگام است! ولي در حد خود اقدامي ارزشمند نيز مي‌باشد.
لاريجاني در ادامه گفت:با توهين به حزب‌الله هم واقعيت تغيير نمي‌كند، حزب‌الله به عنوان بخش مهمي از حاكميت لبنان، يك جريان عميق فكري در قلب مردم لبنان و منطقه قرار دارد. ستم بر آن تنفر نسبت به امريكا و اسرائيل را چند برابر مي‌كند.
وي افزود: عده‌اي تلاش مي‌كنند از طريق رسانه‌ها افكار عمومي مردم در غرب را عليه اسلام و مسلمانان تحريك كنند و از آنها چهره‌اي خشن و جنگ طلب بسازند. سوال اينست كه آيا در دو جنگ بزرگ جهاني اول و دوم، مسلمانان كمترين نقش و دخالتي داشتند؟ به جز اينكه بخشي از قربانيان آن بودند. اسلام براي همه پيامبران، ‌موسي (ع) عيسي (ع) احترام قائل است. و همزيستي مسالمت آميز با پيروان اديان مختلف را توصيه مي‌كند. بايد نگاه عميق‌تري به فرهنگ جوامع داشت.
وي در بخش ديگري از سخنانش گفت:تئوري توازن وحشت پس از جنگ جهاني در اروپا و امريكا طراحي شد كه در جهت كنترل قدرت‌ها و مراقبت از يكديگر ساماندهي گرديد، صرف وجود سلاحهاي كشتار جمعي و آرايش آنها در مقابل يكديگر علامت روشني از شكست انسانيت است يعني كمترين اعتمادي وجود ندارد ،‌آيا اين به زندگي گرگ‌ها شبيه‌تر نيست تا زندگي انسانها؟تا امروز آنچه در جهت كاهش سلاح‌هاي كشتار جمعي و يا خلع سلاح مطرح شده بيشتر جنبه موعظه داشته و هيچ اثر عملي از آن سخنان ديده نشده است. اينك دنيا ديگر نيازمند موعظه نيست، نيازمند رويت خلع سلاح چند كشور بزرگ هسته‌اي است.
رئيس مجلس شوراي اسلامي تصريح كرد: اما ايران نه سلاح اتمي را در دكترين دفاع خود دارد و نه در پي كسب آنست ما از زندگي در زير سايه سلاح‌هاي كشتار جمعي بيزاريم چه هنوز با نتايج اين سلاح‌ها در مصدومان شيميائي جنگ صدام پس از بيست سال مواجه هستيم كه غالباً از طريق كشورهاي غربي به صدام داده شد و من با صراحت اعلام مي كنم ايران ساخت و استفاده از هرگونه سلاح هسته‌اي را مخالف آيين اسلام مي داند. اما ماجراي هسته‌اي ايران از جنس ديگري است. ما در چارچوب آژانس و NPT به چنين دانشي دست يافتيم و آنهم وقتي مصمم شديم كه امريكا و برخي كشورهاي اروپايي قراردادهاي اتمي با ايران را لغو كردند.
وي ادامه داد:من در جريان مسائل هسته‌اي ايران هستم و پس از مذاكرات طولاني دريافتم كه مناقشه در بحث هسته‌اي ايران مطلقاً جنس حقوقي ندارد،‌ بلكه ذهنيت هاي ديگري عامل ماجراجوئي است. گاه گفته مي‌شد كه ما مي‌دانيم شما امروز سلاح هسته‌اي نداريد ولي ممكن است روزي به سوي آن برويد؟! به نظر شما اين منطق جائي در عقلانيت، اداره جهان دارد؟ گاه گفته شد كه ايران با تفوق بر فناوري هسته‌اي توازن منطقه‌اي را بهم مي زند. حال آنكه هيچگاه به كشوري تعرض ننموده و تعرض به كشورها را در تضاد با تفكر انقلاب اسلامي مي‌داند. به فرض صحت اين سخن، ‌مگر توازن منطقه‌اي اصلي است كه همه بايد بدان ملتزم باشند. همه كشورها مي‌توانند در فناوري‌هاي پيشرفته تلاش كنند. شنيدم در مورد ماهواره اخير ايران كه به فضا پرتاب شد نيز اظهار نگراني نمودند، ديگر ‌در اين زمينه چه استدلالي وجود دارد؟ اينكه ديگر سلاح كشتار جمعي نيست. از طرفي چطور بحث توازن در تئوري يكجانبه گرائي امريكا لحاظ نگرديد؟
لاريجاني گفت:در مذاكرات هسته اي چندين بار اعلام كرديم كه ايران براي رفع نگراني ادعائي آمادگي دارد فعاليتهاي هسته اي خود را در درون كنسرسيومي با مشاركت ساير كشورها سامان دهد. اگر كشوري دنبال سلاح باشد نه چنين پيشنهادهايي را مطرح مي كند و نه NPT را مي پذيرد . آنگونه كه اسرائيل عمل كرده است. و اتفاقاً رفتار دوگانه غرب در اين زمينه بدبيني را دامن زده است.
وي افزود:در جنگ غزه اسرائيل از بمب‌هاي فسفري استفاده نموده است . يكي از فرماندهان نظامي اسرائيل اعلام كرد ما اشتباهاً بمب فسفري استفاده كرديم، آيا دنيا اين حرف را مي‌پذيرد؟! در بمبارانهاي وحشيانه اسرائيل بر عليه كودكان، آقاي پرز در داووس اعلام نمود ما قبلاً به خانه‌ها تلفن مي‌زديم كه مي‌خواهيم حمله كنيم! كسي اين حرفها را باور مي‌كند؟ لابد اين كودك در منزل نبود كه صداي آقاي پرز را بشنود! اما در مقابل اين اقدامات ضد حقوق انسان موضعي گرفته نشد.
لاريجاني گفت: نماي ديگري از برخورد دوگانه را مي توان در لشكركشي امريكا به منطقه به بهانه تروريسم و كشتار وسيع مردم از طرفي و پناه دادن و كمك كردن و رسميت بخشيدن به گروه ديگري از تروريست‌ها در كشورهاي غربي از جانب ديگر مشاهده نمود.
وي افزود: گاه ادعاي حل مساله در درون مذاكرات مي‌شد و همزمان نظريه چماق و هويج را مطرح مي‌كردند. و متوسل به شوراي امنيت براي صدور قطنامه مي شدند. سياست چماق و هويج منسوخ بوده و هست و هيچ كس توجهي بدان ندارد و از اساس نظريه‌اي غير عاقلانه بوده و ادامه چنين روشي گام زدن در راه غلط است.
لاريجاني تاكيد كرد: تحولات جاري در جهان و چشم‌انداز قرن بيست و يكم مناسبات جديد مي‌طلبد و الگوها و مدلهاي فرسوده در ساختار امنيتي گذشته منطقه نيازمند باز تعريف است و قرن بيست و يكم قرن ساختار، استراتژي و مد‌ل‌هاي پيشرفته و واقع‌گرا با بازيگران جديد است.
وي ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران آماده است و قادر است با همكاري ساير كشورها انديشه‌هاي معقول در جهت پنجره‌هاي جديد براي صلح و امنيت فراگير در منطقه را شكل دهد.
ما به منافع مشترك و بلند مدت در همكاري با ساير كشورها در حوزه اقتصاد و انرژي و امنيت باور داريم.
رئيس مجاس شوراي اسلامي گفت: امريكا طي سالهاي گذشته پلهاي زيادي را تخريب كرده است كه مسئولين جديد كاخ سفيد مي‌توانند آنها را بازسازي كنند. اما ساخت پل‌هاي جديد نيازمند استراتژي نوين و عملگرا مبتني بر احترام متقابل و رفتار عادلانه است نه حرفهاي تكراري چماق و هويج گذشته! البته شرايط جهاني نسبت به تغييرات امريكا نگاه مثبت محتاطانه دارد و اين يك شانس براي ايالات متحده است كه از فرصت بهره جويد و استراتژي خود را تغيير دهد نه تاكتيك را. در اين استراتژي چند مولفه پراهميت است:
1- با رويكرد چند جانبه گرائي خود را از مدار معيوب يكجانبه گرائي و اقدام پيش دستانه خلاص كنند.
2- به جاي مسابقه تسليحات كشتار جمعي به تئوري امنيت دسته جمعي نظام بين‌الملل توجه نمايند.
3- در امنيت منطقه‌اي به بومي سازي امنيت تمركز نمايند. نه افزايش نيرو و پايگاههاي نظامي در كشورهاي منطقه كه آنها را در دورباطل سلطه نظامي و تروريسم قرار دهند.
4- به جاي تحميل الگوهاي ناهمخوان با واقع گرائي نسبت به مشخصات منطقه‌اي اعم از فرهنگي،‌ اقتصادي و سياسي، تئوري تعامل قدرت هاي منطقه و بين‌المللي را محترم بشمارند و دستكاري در مهندسي اجتماعي مناطق مختلف جهان و تحميل الگوهاي ناهمخوان باعث محاسبات غلط و نهايتاً عدم ثبات و امنيت مي‌گردد.
کاروان طریق القدس

آرشیو