چهارشنبه 18 فوریه 2009 10:42
رییس جمهور: هدفمند كردن يارانه‌ها حركت به سوي اقتصاد نوين كشور است

به گزارش خبرگزاري فارس، محمود احمدي نژاد رئيس جمهور سه‌شنبه شب در گفتگوي زنده تلويزيوني با مردم كه از شبكه اول سيما پخش شد، با تشكر از بزرگواري ملت ايران و حضور تاريخ ساز در راهپيمايي 22 بهمن گفت: اين حضور باشكوه دوران جديدي را براي ملت ما و دنيا رقم زد و عظمت ملت ايران […]

به گزارش خبرگزاري فارس، محمود احمدي نژاد رئيس جمهور سه‌شنبه شب در گفتگوي زنده تلويزيوني با مردم كه از شبكه اول سيما پخش شد، با تشكر از بزرگواري ملت ايران و حضور تاريخ ساز در راهپيمايي 22 بهمن گفت: اين حضور باشكوه دوران جديدي را براي ملت ما و دنيا رقم زد و عظمت ملت ايران را نشان داد.
وي افزود: اهميت اين حضور زماني بيشتر معلوم مي شود كه بدانيم براي اولين بار بعد از انقلاب اين حضور باشكوه بدون تبليغات قابل توجه انجام شد و تبليغات در مقايس با سال‌هاي قبل كمرنگ‌تر بود.
احمدي نژاد با اشاره به گذشت سي سال از انقلاب اسلامي تخمين برخي صاحب نظران از جمعيت حاضر در راهپيمايي امسال 22 بهمن را 1.7 برابر سال گذشته دانست و تصريح كرد: مردم ما امسال با استحكام، نشاط و اراده آمده بودند و همه در هر سني يك حرف را مي‌زدند و يك نگاه بلند و وحدت بي‌نظير به نمايش گذاشته شد.
رئيس جمهور با بيان اينكه در انقلاب ما تحولات جديد متعصب از رفتار انساني است و پايه گذار اين شيوه جديد ملت ايران بوده است، اين روش را موفق‌ترين روش پيشبرد آرمان‌ها دانست و اظهار داشت: حماسه 22 بهمن نشانه و سر آغاز تحول در نظام بين المللي است و اين از آن جهت اهميت مي‌يابد كه در اين سي سال به جز چند سال اول، محور اصلي دشمني‌هاي آنان و معادلات اساسي آنها بر اساس ضديت با ملت ايران شكل گرفت. اما ملت ما با روش خود با آنها مقابل كرد و آنان را عقب زد.
وي تصريح كرد: آنها تصور مي‌كردند انقلاب به نسل دوم و سوم نخواهد رسيد و چون همه سياست‌هاي خود را بر اساس آن ترسيم كرده بودند، معادلاتشان به هم ريخت.
احمدي نژاد به ملاقات اخير خود با يكي از مسئولان خارجي در نهاد رياست جمهوري اشاره كرد و اظهار داشت: آن مسئول مي گفت: كه ملت ما از پيشرفت‌هاي ايران بسيار خوشحال است و ما پيشرفت‌هاي شما را متعلق به همه از جمله خودمان مي دانيم.
احمدي نژاد با بيان اينكه حتي در خود آمريكا نيز همينگونه است، افزود: يكي از جراحان ايراني كه در غرب مشغول به كار است اخيرا به ايران آمده بود و مي گفت بعد از پرتاب موفق اميد دوستانم اتاق من را پر از گل و كارت تبريك كردند.
وي ادامه داد: وقتي تهديد‌ها شكست شده و نتيجه نداد، تمام معادلات معكوس مي‌شود؛ اكنون انقلاب از نقطه بلوغ خود عبور كرد و ملتي قابل اتكا براي همه ملت‌ها است و پيروزي و درستي خود را نشان داده است.
مجري اين گفت و گوي زنده تلويزيوني از رئيس جمهور پرسيد كه شما بر چه اساسي تحولات عظيم در جامعه جهاني را پيش بيني مي‌كنيد كه احمدي نژاد پاسخ داد: اين يك واقعيت در حال وقوع است كه هم پايه نظري محكم و هم مشاهدات عيني روشن دارد.
وي افزود: براي ما مسلمانان قطعي است كه امپراطوري ها پايان عمري معيني دارند و مي‌توانند تا فرو پاشي آنها را رصد كرد؛ خداوند وعده داد كه قدرت‌ها زور گو را مضمحل خواهد كرد و از زماني كه وجه ظلم آنان بر ساير وجوه‌شان غلبه كند اين نقطه آغاز فروپاشي است.
رئيس جمهور بناي نظام سلطه را در نقطه مقابل فطرت انسان‌ها دانست و و افزود: از لحاظ نظري نيز جبهه استكبار در بن بست همه تئوري هاي خود قرار گرفته است؛ آنها تاكنون با پيشرفت هاي اقتصادي بر تئوري‌هاي ديگر خود لباس حقانيت مي پوشاندند اما اين نيز فرو ريخت و اكنون دنيا نسبت به همه شعارهاي استكبار بي رغبت است و ملت‌ها نسبت به آنها حالت برائت دارند.
احمدي نژاد با بيان اينكه حداقل 20 سال است كه هيچ زايش نظري در آنها اتفاق نمي‌افتد، تصريح كرد: هر تمدن و هر امپراطوري زماني كه به اين نقطه برسد كه ايده خود را به زور تحميل كند، آغاز فروپاشي است؛ از نظر سياسي نيز آنها در بن بست هستند و قادر به حل هيچ يك از مسائل جهان از جمله در عراق، فلسطين، لبنان، افغانستان، آسياي شرقي، آفريقاي جنوبي و ساير نقاط دنيا نيستند؛ به لحاظ اقتصادي هم اكنون موج برگشته و كارهاي آنان مشكلي را حل نمي‌كند و عمق آن بيشتر از چيزي است كه با يك حركت بتوان آن را حل كرد.
وي يكي ديگر از نشانه هاي فروپاشي نظام سلطه را اين دانست كه تك صدايي ورافتاده و ملت‌ها با صداي بلند صداي نظام سلطه را پايين كشيدند.
احمدي نژاد با بيان اينكه ابهت نظامي نظام سلطه نيز در هم شكسته و ديگر نمي‌توانند به سلطه ادامه دهند در پاسخ به سوالي درباره ماجراي غزه گفت: اين هم از نشانه هاي فرو پاشي نظام سلطه است كه آنها دست به هر جنايتي زدند اما باز هم مجبور به عقب نشيني شدند.
وي افزود: نظام حاكم بر دنيا كه بر پايه برخي تئوري‌ها شكل گرفته بود در هم شكست و بايد منتظر تحولات جديد بر پايه جديد بود.
رئيس جمهور تصريح كرد: علاوه بر همكاري بايد پايه هاي نظري همكاري‌هاي جديد نيز شكل بگيرد و حتما بايد دنبال پايه‌هاي جديد براي مباني جديد باشيم كه اين نيز همان مباني ملت ايران است كه استقبال وسيعي از آن شده است.

*بيش از 85 درصد اهداف برنامه چهارم توسعه محقق مي‌شود

احمدي نژاد در پاسخ به اين سوال كه برخي مي‌گويند آمار و ارقامي كه دولت ارائه مي كند با واقعيت تطبيق ندارد و يا اينكه اهداف برنامه چهارم توسعه محقق نشده است، اظهار داشت: برنامه چهارم توسعه هنوز تمام نشده و بايد نتايج اجراي اين برنامه در سال جاري و سال آينده را استخراج كنيم تا معلوم شود چقدر اهداف برنامه محقق شده است.
وي با بيان اينكه به طور متوسط 3 برنامه توسعه پيشين 64 – 65 درصد محقق شده و هيچ كدام نزديك به صد در صد محقق نشده‌اند افزود: اما مطمئن باشيد بالاي 80 -85درصد برنامه چهارم توسعه محقق خواهد شد.
احمدي نژاد با اشاره به اينكه آخرين ميزان رشد اقتصادي كشور 2/7 درصد بوده است و هدف برنامه چهارم توسعه 8 درصد بوده خاطر نشان كرد: اين نشان مي دهد كه تقريبا 90 درصد از هدف برنامه چهارم توسعه در زمينه رشد اقتصادي محقق شده و اين رشد بالايي است.
رئيس جمهور با بيان اينكه در صادرات غير نفتي هدف برنامه چهارم محقق شده و از آن رد شده‌ايم، اظهار داشت: اين در حالي است كه ميزان صادرات غير نفتي پيش بيني شده در برنامه چهارم توسعه 2 برابر سوم توسعه است ولي برنامه هاي دوم و سوم توسعه از اين نظر بسيار به هم نزديك بودند.
احمدي‌نژاد ادامه داد: در برخي بخش‌ها از اهداف برنامه چهارم توسعه عبور كرديم اما در برخي بخش‌هاي ديگر شرايط اجازه نداده است كه به اهداف پيش‌بيني شده دست پيدا كنيم. اما مجموعاً بالاي 85 درصد از اهداف برنامه چهارم توسعه محقق شده است.
وي در خصوص برخي اظهار نظر‌ها مبني بر اينكه آمار ارائه شده از سوي دولت با واقعيت منطبق نيست، تاكيد كرد: اين اظهار نظر‌ها از آن بي‌انصافي‌ها است كه در حق دولت انجام مي‌شود و اين در حالي است كه اعداد مذكور را همان دستگاه‌هايي ارائه مي‌كنند كه در دولت‌ها قبل نيز ارائه مي‌كردند و بسياري از افراد عضو اين نهاد‌ها همان افراد سابق هستند، لذا اين درست نيست كه بگوييم آمار‌ها غلط است چون همه آمارهاي دولت‌هاي گذشته نيز زير سوال مي‌رود.
رئيس‌جمهور با اشاره به اينكه آزادي مطلق وجود دارد و هر كسي هر چه دلش خواست مي‌گويد تصريح كرد: با اين وجود يك نظام جامع آماري را طراحي كرده‌ايم تا آمار‌ها را يك مرجع رسمي اعلام كند.
احمدي‌نژاد در خصوص لايحه بودجه و برخي اظهارنظرها مبني بر كسري 44 هزار ميليارد توماني بودجه نيز گفت: بودجه‌اي كه به مجلس ارائه كرديم مطلقا كسري بودجه نداشت؛ نه كسري آشكار و نه كسري پنهان، لذا تعجب مي‌كنم كه برخي اين موارد را مطرح مي‌كنند.
وي با بيان اينكه ممكن است فردي بگويد درآمدهاي پيش بيني شده در يك بخش صد در صد محقق نمي‌شود، اظهار داشت: اين امر در گذشته نيز اتفاق افتاده است، اما در خود بودجه ساز و كارهايي براي حل اين مشكل پيش بيني شده است، چه آنكه در سال جاري نيز اين اتفاق افتاد اما مديريت كرديم و بدون ارائه متمم بودجه و دريافت منابع جديد و تنها با اصلاحيه‌ها يعني جابه جايي هزينه‌ها اين مشكل را بر طرف كرديم.
رئيس جمهور در ادامه تاكيد كرد: بهتر است رسانه‌ها بودجه را عينا چاپ و منتشر كنند تا همه آن را ببينند و از روي وهن و گمان قضاوت نكنند.
احمدي نژاد با اظهار تعجب از اعلام نظر مركز پژوهش‌هاي مجلس شوراي اسلامي مبني بر كسري 44 هزار ميليارد توماني بودجه گفت: اگر واقعا مركز پژوهش‌ها درست مي‌گويد براي اين 44 هزار ميليارد توماني راه حل ارائه كند.
وي همچنين با بيان اينكه ممكن است كاهش قيمت نفت اثراتي بر اقتصاد كشورمان داشته باشد، افزود: اما مطمئناً اينگونه نيست كه برخي اعلام مي‌كنند مشكلات جدي خواهيم داشت، چراكه خوشبختانه ذخاير ارزي به ميزاني وجود دارد كه اگر 3-4 سال همين وضعيت در وضع ادامه پيدا كند تمام فعاليت‌هاي اقتصادي و سازندگي را كشور را مي‌توانيم با همين شيب تند به پيش ببريم و اگر از اين شيب بكاهيم، مي‌توانيم 5 -6 سال فعاليت‌هاي اقتصادي را بدون مشكل ادامه دهيم چرا كه ذخاير ارزي كشور در وضعيت استحكام بخش و مطمئني است.
رئيس جمهور تصريح كرد: با اين وجود در اين زمينه تدابيري را به كار برده ايم و به عنوان مثال برخي از هزينه‌ها را كنار گذاشته‌ايم. اما اين كار بر رشد كشور مشكلي پيش نمي‌آورد، ضمن اينكه سرمايه گذاري و بخش بهداشت و آموزش افراد را در اولويت قرار داده‌ايم و ترتيبي اتخاذ كرده‌ايم كه بدون كم شدن سرعت آباداني كشور بودجه تنظيم شود.
احمدي‌نژاد ادامه داد: نظام برنامه‌ريزي نيز به اين شكل است كه فرجه‌هاي را در برنامه پيش‌بيني مي‌كند تا اگر در يك بخش درآمد‌ها محقق نشد برنامه سازندگي دچار مشكل نشود. چه آنكه در همي كارهاي اسلام شايد بيش از 10-12 هزار ميليارد تومان هزينه اضافي از مجلس به عهده دولت گذاشته شد، اما دولت مديريت كرد و مشكلي پيش نيامد و در اجراي قانون بودجه مطلقا كسري نداشتيم.
وي در پايان اين بخش سخنان خود اظهار داشت: با دوستان خود صحبت كرديم تا در هر بخشي از در آمدها احساس مي كند مشكلي وجود دارد با ما در ميان بگذارد تا حل كنيم.

*قانون مديريت خدمات كشوري از فروردين 88 اجرا مي‌شود

در پاسخ به اين سوال كه آيا افزايش درآمدهاي مالياتي براي دولت محقق مي‌شود، گفت: در بحث درآمد‌هاي مالياتي بخشي طلب 3 هزار ميليارد توماني از بانك مركزي است 2 هزار و 500 ميليارد تومان هم از ماليات نفت طلب كار هستيم كه اينها را بايد بدهند و تا الان در اين 3 ساله پيش بيني هاي دولت در مورد در آمدهاي مالياتي محقق شده است.
وي در پاسخ به اين سوال كه چند سال است اين معوقه‌ها گرفته نشده و بانك مركزي هم بنگاه اقتصادي نيست كه ماليات بپردازد، اظهار داشت: همه بخش هاي دولت حتي كارمندان و شركت‌ ‌هاي دولتي ماليات مي دهند، بانك‌هاي دولتي هم همه ماليات مي‌دهند البته در مورد رقم اين طلب دولت، اختلافات محاسباتي بين وزارت اقتصاد و بانك مركزي وجود داشت كه خوشبختانه به تفاهم رسيدند.
احمدي‌نژاد در پاسخ به اين سوال كه شاخص‌هاي مثبت بودجه 88 چه چيز‌هاي است، عنوان كرد: در اين 3 سال بودجه‌هاي كه دولت داده و عمل كرده در راستاي كاهش وابستگي‌هاي بودجه به نفت بود و در اين فضا كه قيمت نفت كاهش پيدا كرد دولت از اين تهديد به عنوان فرصت استفاده كرد و وابستگي به نفت را در بودجه كشور كاهش داد.
رئيس جمهور توسعه فعاليت‌هاي عمراني و سرمايه گذاري با وجود كاهش قيمت نفت را ويژگي‌ ديگر بودجه 88 دانست و گفت: ويژگي‌ سوم بودجه 88 آن است كه قانون مديريت خدمات كشوري را در حد بودجه به صورت كامل اجرا خواهيم كرد و حقوق‌هاي كارمندان از ابتداي فروردين بر اساس قانون مديريت خدمات كشوري خواهد بود.
وي با بيان اينكه بودجه جاري كشور ظرفيت اين جهش را نداشت، اضافه كرد: دولت به خودش فشار آورد و تدابيري اتخاذ كرد كه با كمك مجلس قانون مديريت خدمات كشوري را به صورت كامل اجرا كند كه اجراي آن تحولي بزرگ در پرداختي كارمندان و طبقه بندي مشاغل است.
احمدي نژاد ويژگي‌ چهارم بودجه 88 را گامي بلند تر در جهت شفاف سازي دانست و افزود: هر چه بودجه شفاف تر باشد به نفع همه است.
رئيس جمهور افزود: نكته ديگر اينكه سقف يارانه‌ كالا‌هاي اساسي را بيش از هزار ميليارد تومان افزايش داده‌ايم.
وي در پاسخ به اين سوال كه هدفمند كردن يارانه‌ها و طرح تحول اقتصادي چه زماني اجرا خواهد شد، اظهار داشت: طرف هدفمند كردن يارانه‌ها يك تكليف دولت بود كه در برنامه هاي سوم و چهارم قطعي بوده و در بحث قانون جامع تامين اجتماعي، حمل و نقل و … دولت مكلف بوده است.
احمدي نژاد با بيان اينكه مباني و منابع لازم را براي اجراي اين طرح داشتيم، ادامه داد: حدود 3 سال درباره اين طرح كار كارشناسي انجام شد منتهي دوستان در مجلس نظرشان اين بود كه كار بزرگي است و لايحه بدهيد كه دولت وقت زيادي گذاشت و لايحه را آماده كرد كه كليت آن در مجلس تصويب شد.
رئيس جمهور با اشاره به تشكيل كميسيون ويژه در اين رابطه در مجلس اظهار داشت: كل مجلس در اين زمينه توجه نشان داده چون لايحه‌اي مهم است و ريل اقتصادي كشور را درست مي‌كند و زير ساخت‌ها را آماده مي‌كند تا اصل 44 اجرا شود و به سمت اقتصاد نوين در كشور حركت كنيم.
وي با بيان اينكه تجربه اين كار در كشور ما وجود نداشته است، عنوان كرد: دولت بر روي تجربه ديگر كشورها مطالعه كرد و تقريبا از ظرفيت كارشناسي كشور استفاده كرد و مجلس محترم هم در اين زمين وقت خوبي گذاشته است.
احمدي نژاد با بيان اينكه آثار طرح هدفمند كردن يارانه‌ها را در بودجه 88 ديده‌ايم، افزود: فرض بر اين است كه مجلس اين طرح را تصويب كند البته مجلس حق دارد كه اصلاح و تكميل‌هاي صورت دهد.
رئيس جمهور طرح هدفمند كردن يارانه‌ها را داراي منطقي روشن دانست و افزود: نه ما و نه قانون معتقد به حذف يارانه‌ها نيستيم بلكه يارانه‌ها بايد با اهداف معين و در نقاط هدف معين داده شود.
وي طرح هدفمند كردن يارانه ‌ها را داراي چند بخش روشن دانست و اضافه كرد: يكي از اين بخش‌ها قيمت گذاري و اصلاح قيمت‌ها است و بخش ديگر تخصيص منابع حاصل از اصلاح قيمت‌ها است و ما در نظر گرفته ايم در گام اول 60 درصد اين منابع در اختيار 7 دهك قرار بگيرد و 25 درصد براي دولت در راستاي جبران هزينه‌ها و توسعه فعاليت عمراني باشد.
وي با بيان اينكه در اين راستا به دنبال كاهش هزينه‌هاي نفتي و اصلاح پايه‌هاي تورم هستيم، اضافه كرد: 15 درصد از اين منابع نيز براي كمك به توليد اختصاص خواهد يافت.
رئيس جمهور با اشاره به تصويب كليات اين طرح در مجلس ابراز داشت: مجلس وارد جزئيات خواهد شد و در اين راستا نيازمند همدلي و همراهي هستيم. اميدوارم زودتر خروجي طرح مشخص شود تا بتوانيم آثار لايحه را در بودجه ببينيم البته اگر تصويب طرح عقب بيفتد آثار آن هم از بودجه كنار مي‌رود.
احمدي نژاد با تاكيد بر اينكه هدفمند كردن يارانه ها بدون اصلاح قيمت‌ها معنا ندارد، افزود: واقعي كردن قيمت‌ها بايد با جبران براي مردم همراه باشد و بايد يك ماه قبل از اجراي طرح جبراني مذكور در حساب مردم باشد، چرا كه ما به دنبال اخلال در نظام اقتصادي و فشار به مردم نيست.
وي با اشاره به ايراد برخي از اين طرح مبني بر اينكه تورم ايجاد مي‌كند تصريح كرد: اين تورم نيست بلكه يك جهشي است كه بلافاصله استهلاك آن شروع مي شود زمان بندي مشخصي دارد و ظرف 18 ماه مستهلك مي‌شود.
رئيس جمهور به ايراد برخي افراد به پرداخت نقدي به مردم اشاره و اضافه كرد: بايد به مردم اجازه بدهيم تا خودشان انتخاب كنند. ضمن اينكه پرداخت غير نقدي دو اشكال مهم دارد و يكي از اشكالات آن است كه يك ساختار اداري عريض و طويل و مديريت مي‌خواهد كه باعث اتلاف منابع و شكل گيري برخي از روابط نادرست مي‌شود.
وي به ايراد دوم پرداخت غير نقدي به مردم اشاره و عنوان كرد: در اين حالت نقش مردم را از مديريت منابع خودشان حذف مي‌كنيم در صورتي كه با مديريت خود مردم، سبد مصرف خانوار‌ها تغيير كرده و بسيار به نفع كشور خواهد بود.
رئيس‌جمهور به تعابير بدي كه مردم را فلان‌پروري مي‌كنند، اشاره و اضافه كرد: اين تعابير غيرمنصفانه است و كساني اين حرف‌ها را مي‌زنند كه قبلاً اعلام كرده‌اند كه رقم به مردم مي‌دهند.

*كسري يك ميليارد دلاري تفريغ بودجه، يك اختلاف حسابداري بوده است

احمدي نژاد رئيس جمهور در ادامه گفتگوي مستقيم تلويزيوني با مردم در پاسخ به اين سوال كه اگر يارانه‌هاي انرژي حذف شود آيا مبلغي كه به حساب مردم واريز ‌مي‌شود كفاف تامين آن هزينه ‌ها را خواهد داد، گفت: اگر قرار بود يارانه‌ دولت در مورد انرژي به طور يكنواخت توزيع شود شايد چنين مشكلي پيش مي‌آمد چون 70 درصد از انرژي توسط 3 دهك بالاي جامعه مصرف مي‌شود و مي‌بينيم در حالي كه يك خانواده 50 متر مكعب گاز مصرف مي‌كند، خانواده ديگري 3 هزار متر مكعب مصرف دارد و الان وضعيت به گونه‌اي است كه هر كس بيشتر مصرف‌ مي‌كند يارانه بيشتري مي‌گيرد. اما وقتي پرداخت يارانه‌ها هدفمند شود در واقع حداقل 4 دهك پايين جامعه را تقويت مي‌كنيم، 3 دهك را هم جبران كامل‌ مي‌كنيم و از ميزان پس انداز و توسعه سرمايه‌ي 3 دهك بالا كم مي‌‌كنيم كه البته بعدا جبران خواهيم كرد.
وي با بيان اينكه بيت المال پول خود مردم است و بايد بگذاريم خود مردم آن را مديريت كنند، افزود: آنها كه به هدفمند كردن يارانه‌ها ايراد مي‌گيرند بگويند اكنون كه ما داريم براي نان يارانه مي‌دهيم آيا آنها معتقدند با توجه به اينكه نيمي از اين يارانه در جهت هدفش نيست پس بايد به طور كامل آن را حذف كنيم. آيا اين به نفع مردم است؟ يا بهتر اين است كه هدفمند كنيم و اجازه بدهيم خود مردم انتخاب كنند كه با سرمايه‌اشان چه چيزي بخرند؛ اين نهايت احترام به مردم است و بكار بردند واژه‌هاي مانند فلان پروري توهين است. اينها كه اين صحبت‌ها را مي‌كنند خودشان در زمان انتخابات از دادن فلان مبلغ به مردم صحبت مي‌كردند و خود كساني كه ما را مكلف به اجراي قانون برنامه مي‌كنند و خودشان آن را نوشتند به اين كار ما ايراد مي‌گيرند.
احمدي نژاد در پاسخ به سوال ديگري درباره مطلبي مبني بر گم شدن يك ميليارد دلار توسط دولت كه از سوي ديوان محاسبات مطرح شده است، گفت: خوب شد كه اين موضوع را مطرح كرده‌ايد در اينجا. جزوه مفصلي از حرف و حديث‌هايي كه در اين مورد مطرح شد دارم كه مثلا در آن نوشته از قانون شكني دست برداريد. يك ميليارد دلار در دولت احمدي نژاد گم شد، يك ميليارد دلار ناقابل.
وي افزود: كار ديوان محاسبات اين است اسناد هزينه اي دولت را با قانون بودجه تطبيق مي‌دهد و اگر جايي تخلفي اتفاق افتاد يا سوء استفاده اي شده باشد، دادستاني و هيات‌هاي مستشاري ديوان محاسبات آن را بررسي مي‌كنند و چند كار صورت مي‌گيرد يا متخلف را مجازات اداري مي‌كنند، اگر به بيت المال خسارت وارد شده باشد از حقوق او كم مي‌كنند و اگر سوء استفاده اي شده باشد توسط قاضي مجازات مي‌شود.
وي ادامه داد: ديوان در مقاطع مختلف زماني مسائل را بررسي مي‌كند و اگر اين مسيري كه عنوان كردم طي نشود پس تخلف قطعي صورت نگرفت‌ است.
رئيس جمهور ادامه داد: كار بودجه اين است كه مبلغي را براي كارها به دولت مي‌دهند و بعد اسناد را دريافت مي‌كنند و مورد بررسي قرار مي‌گيرد اما در اين ميان در مورد دولت مقداري بي انصافي شد.
احمدي نژاد تصريح كرد: وزارت نفت از فروش نفت خام مطلقا يك دلار دريافت نمي‌كند بلكه خريداران گشايش اعتبار مي‌كنند و بانك مركزي درآمد را به حساب‌هاي خارج از كشور مي‌ريزد و در حقيقت پول فروش نفت خام به حساب بانك مركزي مي‌رود و اين غير از خزانه داري دولت است يعني به خزانه دولتي مربوط نيست بلكه هر سال قانون بودجه مقدار معيني از آن در آمد را اجازه مي‌دهد كه به خزانه دولت بيايد و صرفا اجراي قانون بودجه شود.
احمدي نژاد افزود: يكي از عنوان هاي كه براي آن پول به حساب دولت مي‌آيد سود سهام شركت‌هاي نفت است كه البته مشخص نيست چه زماني واريزي شود چون در آمد نفت، به روز نيست و پولش چند وقت بعد به حساب مي‌آيد.
وي ادامه داد: در ديوان محاسبات يك كم دقتي اتفاق افتاد و در همان گزارشي كه گفته است مبلغي واريز نشده در همان جا به نوعي گفته شد كه واريز شده است و در حقيقت دو عددي كه ارتباطي با هم نداشتند را به موضوع مربوط كردند كه اين به معناي بردن پول و سوء استفاده كردن نيست بلكه يك اختلاف حسابداري است.
رئيس جمهور از ديوان محاسبات و كساني كه آن گزارش را قرائت كردند گله گذاري كرد و اظهار داشت: من مدعي اين هستم كه اين دولت، دولت پاك است؛ مگر مي‌شود يك ميليارد دلار گم شود؟ سيستم فروش نفت و بانك مركزي و خزانه وزارت اقتصاد آن قدر دقيق و مستحكم است و نظارت سه قوه آنقدر مستمر صورت مي گيرد كه خزانه ما به ريال با محاسبات برابري مي‌كند و در اين مورد نيز هم نامه خزانه هم نامه بانك مركزي و گزارش محاسبات موجود است و اصلا هيچ گاه ما 80 ميليارد دلار در آمد نفت نداشته ايم كه عده اي مي آيند و مي ‌گويند كه ما روزانه 3 و نيم ميليون نفت مي‌فروشيم و ضرب در قيمت مي‌كنند و مدعي مبلغي مي‌شوند.
وي ادامه داد: اين دولت است كه بايد بگويد يك ميليارد من را ندادند چون معادله اين مبلغ را دولت در فعاليت‌ها خرج كرده است؛ بعضي از اين همين نخبگان نمي‌دانند خزانه و بانك مركزي چيست چون همه پول به حساب بانك مركزي مي‌رود نه خزانه دولت و بعد سهم دولت در بودجه به مرور به خزانه دولت مي‌آيد و هزينه مي‌شود و ريال به ريال آن كنترل و حسابرسي دارد.
رئيس جمهور با بيان اينكه بعضي ‌ها با بي‌توجهي فقط مطالبي را عنوان مي‌كنند، گفت: در دولت‌هاي قبل در تفريق بودجه يكسال 6 ميليارد دلار كم بود اما بعد بررسي كردند و ديدند حساب درست بوده است؛ نبايد كاري كنيم كه بعضي از سازمان هاي استكباري با همين حرف‌هاي غير مستند و بي‌توجهي در مورد ما قضاوت كنند چون در اين سيستم محكم حتي يك دلار هم نمي‌تواند جابه جا شود.

*صادرات غيرنفتي در دولت نهم از 15 سال قبل از آن بيشتر بوده است

رئيس جمهور در پاسخ به اين سوال كه برخي اظهار مي‌كنند كه دولت بيشتر از سقف بودجه، بنزين وارد كرده است، با اشاره به اينكه وزارت نفت موظف است نياز هاي داخلي را تامين كند و هميشه نيز همينگونه بوده است، تصريح كرد: وزارت نفت بايد بازار را بسنجد و لحظه‌اي خريد كند و نمي‌تواند بايستد تا بنزين تمام شود و آنگاه اقدام به خريداري بنزين كند، لذا با سنجش بازار به طور مستمر بنزين خريداري مي‌كند.
وي با اشاره به اينكه مجلس در بودجه سال 85 براي خريد بنزين اعلام كرد كه وزارت نفت به جز 3 هزار ميليارد تومان از هيچ جاي ديگر نمي‌تواند هزينه كند، اظهار داشت: به طور اساسي در خريد بنزين پول داده نمي‌شود بلكه معاوضه صورت مي‌گيرد، يعني ما نفت خام مي‌دهيم و بنزين مي‌گيريم.
احمدي‌نژاد با اشاره به افزايش قيمت‌ها در سال جاري اظهار داشت: دولت حساب در دستش است و مي‌داند چقدر بايد بنزين وارد و ذخيره كند، ضمن اينكه از قبل ذخيره استراتژيك داشتيم و لازم نبود در اوج قيمت‌ها معاوضه انجام دهيم.
وي با اشاره به اينكه در اين شرايط برخي از دوستان مجلس تصور كردند كه دولت به خاطر افزايش قيمت‌ها بايد لايحه ارائه كند، اظهار داشت من گفتم كه در حال حاضر اين كار ضرورت ندارد و نبايد عجله كرد، لذا از وزارت نفت خواستند كه اين كار را انجام دهد و وزارت نفت هم فكر كرد كه قرار است به او پول بدهد.
رئيس جمهور با بيان اينكه قيمت گازوئيل و بنزين خريداري شده از اول سال جاري با متوسط قيمت سال، حول و حوش همان 3 هزار ميليارد تومان است، افزود: وزارت نفت مي‌گويد كه براي واردات بنزين بيش از اين 3 هزار ميليارد تومان هزينه كرده است، اما دولت هنوز اين گفته وزارت نفت را قبول نكرده، لذا به وزارت نفت گفتيم كه مستندات خود را بياوريد تا اگر بيشتر هزينه شده است، دولت به مجلس لايحه ارائه كند.
احمدي‌نژاد با اشاره به اينكه هنوز از سقف مجاز براي واردات بنزين بالاتر نرفته‌ايم، اظهار داشت: اين مسائلي كه اتفاق افتاده است، يك اشتباه مديريتي است، لذا بايد بگذارند دولت مديريت خود را انجام دهد و اگر از آن حد بالاتر رفته باشد حتما دولت لايحه خواهد داد. بنابراين بهتر است اجازه دهند دولت حسابرسي و جمع بندي كند، چرا كه هيچ مشكلي ندارد كه دولت به مجلس لايحه ارائه كند.
وي در ادامه سخنان خود با بيان اينكه احساس مي‌كنم نه در مجلس ولي بعضي‌ها مي‌خواهند دولت نهم را متهم كنند كه قانون را اجرا نمي‌كند افزود: اين جزو بي‌انصافي‌هاي است كه در حق دولت صورت مي‌گيرد و اين در حالي است كه دولت نهم سخت‌ترين قوانين را در كشور اجرا كرده است و نمونه آن قانون سهميه‌بندي بنزين بود كه دو دولت قبلي به خاطر تبعات آن دنبالش نرفتند، اما اين دولت ايستاد و قانون را اجرا كرد.
رئيس جمهور با اشاره به اينكه اگر گزارش ديوان محاسبات منتشر شود و اسناد را ببينند، مشخص خواهد شد كه هيچ تخلفي صورت نگرفته است، ادامه داد: همه ساله در گزارش‌ها چنين مسائلي بوده است، اما قرائت نمي‌شد چرا كه مي‌دانستند بعداً اصلاح مي‌شود اما امسال صلاح دانستند كه اين موارد را اعلام كنند ولي نبايد اجازه داده شود كه برخي سوء استفاده كنند.
احمدي‌نژاد با بيان اينكه اين دولت قانون‌گراترين دولت است تصريح كرد: مي‌خواهند بگويند دولت پاك نيست و من نمي‌خواهم بگويم كه اين كارشان نامردي است، اما بي‌انصافي است.
رئيس جمهور همچنين در پاسخ به اين سوال كه برخي از افزايش واردات در دولت نهم سخن مي‌گويند، با بيان اينكه در قوانين برنامه هيچ وظيفه‌اي براي كنترل واردات وجود ندارد و تنها صادرات غير نفتي است كه بايد به يك ميزان تعيين شده‌اي برسد، اظهار داشت: تراز بازرگاني كشورمان همواره مثبت بوده است و ما به دنبال آن هستيم كه تراز بازرگاني محصولات غيرنفتي مثبت شود كه اين جزو آرزوها بوده است.
احمدي‌نژاد با اشاره به اينكه كل صادرات غيرنفتي انجام شده در 3 برنامه توسعه قبل در طي 15 سال، 53 ميليارد دلار بوده است، افزود: با اين وجود صادرات غير نفتي در دولت نهم يعني در 3 سال و 9 ماه گذشته، 54 و نيم ميليارد دلار است؛ يعني از 15 سال گذشته صادرات غير نفتي بيشتري انجام شده است، ضمن اينكه طبق برنامه چهارم توسعه ميزان صادرات غير نفتي بايد به 53 ميليارد دلار مي‌رسيد و اين اعداد و ارقام نشان مي‌دهد كه دولت در صادرات غير نفتي كار خود را به خوبي انجام داده است.
وي همچنين افزود: در سال 83 تقريبا 7 ميليارد دلار صادرات غير نفتي انجام شده است و اين در حالي است كه در سال 86 ، 20 ميليارد دلار صادرات غير نفتي داشته‌ايم.
رئيس جمهور ادامه داد: نسبت صادرات غيرنفتي به كل صادرات كشور در سال 83، 22 درصد و در سال 86 ، 32 درصد بوده است و اين بدان معني است كه ما نسبت را را اصلاح كرده‌ايم و تراز بازرگاني غيرنفتي كشورمان به سمت مثبت حركت مي‌كند.
احمدي‌نژاد با اشاره به برخي تبليغات مبني بر اينكه دولت واردات را افزايش داده است گفت: دولت فقط كالاهاي اساسي كه طبق بودجه به دولت تكليف مي‌شود را وارد مي‌كند و واردات ديگري ندارد، بلكه واردات ديگر توسط شركت‌هاي انجام مي‌شود كه آنها نيز تابع قوانين بازرگاني هستند.
وي با بيان اينكه ما نمي‌توانيم مطلقا واردات كالايي را ممنوع كنيم، تصريح كرد: تنها با وضع تعرفه‌هاي مي‌توان واردات را كنترل كرد و بيشترين تعرفه‌ نيز در اين دولت وضع است، اما متاسفانه وقتي تعرفه‌ها را بالا مي‌بريم يك عده هياهو مي‌كنند و وقتي هم تعرفه‌ها را پايين مي‌آوريم باز هم يك عده‌اي فرياد مي‌زنند.
رئيس جمهور با اشاره به اينكه تعرفه‌هاي ما در دنيا جزو بالاترين تعرفه‌ها هستند، تصريح كرد: ما از كالاهاي سرمايه‌اي و واسطه‌اي سود بازرگاني دريافت نمي‌كنيم اما عوارض بسياري از كالاهاي مصرفي مي‌گيريم.

*بزودي خودكفايي در توليد سيمان را جشن مي‌گيريم

رئيس جمهور در ادامه گفتگوي مستقيم تلويزيوني با مردم در پاسخ به سؤالي درباره طرح امنيت اجتماعي و نامه اخير رئيس جمهور به وزير كشور، اظهار داشت: در اصل قرار بود يكي از وزارتخانه‌ها در اين زمينه طرحي بدهد و در واقع يك كار فرهنگي صورت بگيرد اما متأسفانه اين كار انجام نشد و فقط به يك كار انتظامي تبديل شد در صورتي كه اصل طرح، فرهنگي بود.
رئيس جمهور اضافه كرد: از وزير كشور اسبق خواستم كه اين كار را انجام دهد، وزير كشور بعدي هم عمرش كفاف نداد، آقاي محصولي كه آمد گفتم بايد اين كار را انجام دهيد.
احمدي‌نژاد با تأكيد بر اينكه بايد كار به شكل فرهنگي باشد، تصريح كرد: البته عده‌اي هستند كه به صورت سازمان‌ يافته به دنبال به هم ريختن فضا هستند كه بايد با كار اطلاعاتي و سازماني با آنها برخورد كرد اما عمده مردم و جوانان ما پاك و از بهترين‌ها هستند و ملت ما پاي اعتقادات اسلامي و فرهنگي خود ايستاده و دارد هزينه مي‌دهد.
وي تصريح كرد: اگر جايي مشكلي ايجاد شد بايد برخورد فرهنگي صورت گيرد.
رئيس جمهور در پاسخ به اين سئوال كه چرا در اين مقطع نامه‌نگاري انجام شد، اظهار داشت: عنوان اين نامه براي آقاي كردان بود كه من عنوان آن را عوض كرده و براي آقاي محصولي نوشتم البته اين نكته را هم بگويم كه هر زماني يك كاري را انجام بدهيد كسي كه خوشش نيايد آن را به قبل يا بعد آن مي‌چسباند.
احمدي‌نژاد با تأكيد بر اينكه ديدگاه من از ابتدا هم همين بوده است، افزود: البته بايد از نيروي انتظامي تشكر كرد اما اين يك كار فرهنگي است و بايد از خود مردم كمك گرفت و من اين مسئله را بيش از 20 بار در 20 جلسه تخصصي تذكر داده‌ام اما يا نتوانستند و يا حرف مرا نپسنديدند.
وي در پاسخ به سؤالي در مورد شعار تغيير در سياست‌هاي آمريكا ، عنوان كرد: جايگاه ايران در جهان امروز بسيار ممتاز است و ايران را در تراز بزرگترين قدرت‌هاي دنيا مي‌سنجند و نقش ايران در جهت‌گيري‌ها در مناسبات جهاني تعيين‌كننده است.
احمدي‌نژاد با بيان اينكه حضور فرهنگي ايران در تمام دنيا بسيار آشكار بوده و ايران امروز بسيار عزيز است، خاطرنشان كرد: به لطف خدا و ايستادگي مردم، تهديد نظامي از ايران اسلامي برطرف شده كه اين مسئله حاصل ايستادن ملت در فضاي انقلابي و آرماني است و در اين فضا اگر ملت متحد بايستد همه موانع را برخواهد داشت اما اگر فضا، فضاي سستي باشد تا داخل خانه‌هاي ما نيز مي‌آيند.
رئيس جمهور با بيان اينكه سياست‌هاي گوناگون را در اين كشور تجربه كرديم، تصريح كرد:‌ هرگاه محكم روي مواضع خود ايستاديم كمترين هزينه را پرداخته و بيشترين منافع را بدست آورديم.
وي در ادامه با بيان اينكه تغيير در سياست‌هاي آمريكا يك ضرورت است كه بر‌آن‌ها ديكته شده است، افزود: دنيا و مردم آمريكا به نقطه‌‌اي رسيده‌است كه بايد رفتار دولتمردان آمريكا عوض شود و اگر اين تغيير صورت نگيرد ادامه زندگي و حفظ موجوديت برايشان مشكل مي‌شود.
احمدي‌نژاد با بيان اينكه اگر همان كالاي قبلي را در زرورق جديد ارائه كنند خيلي زود لو خواهند رفت، گفت:‌ دنيا زود اين مسئله را مي‌فهمد و عكس‌‌العمل دنيا و بويژه مردمي كه به آنها رأي داده‌اند شديد خواهد بود.
رئيس جمهور با بيان اينكه منتظريم نشانه‌هاي تغيير واقعي را ببينيم عنوان كرد: بايد ببينيم در صحنه عمل چه تغيير بنياديني اتفاق مي‌افتد و آيا قرار است همان سياست‌هاي بوش با لبخند و قدرت هوشمند انجام شود و يا واقعاً توبه كرده‌اند و مي‌خواهند به حقوق و كرامت ملت‌ها احترام بگذارند مثلاً حقوق ملت فلسطين داده شود و حقوق ملت‌هاي افغانستان و عراق به رسميت شناخته شود و ساختار سازمان ملل اصلاح شود.
وي با بيان اينكه بسياري چشم‌هاي تيزبين در جهان در حال رصد شرايط هستند، افزود: اگر تغييرات بيناديني اتفاق بيفتد كلاً همه روابط چيز ديگري مي‌شود و ما به اقتضاي شرايط و براساس منافع ملي و البته براي صلح و عدالت جهاني بهترين تصميم را مي‌گيريم و منطقي عمل مي‌كنيم.
مجري اين برنامه با بيان اينكه در گذشته براي مذاكره پيش‌شرط تعليق را مطرح كرده و اكنون اين پيش‌شرط را برداشته‌اند آيا اين تغيير نيست، كه احمدي‌نژاد در پاسخ گفت: ما از آن مرحله عبور كرده‌ايم و بازگشت به آن ارتجاع است.
رئيس جمهور در ادامه توسعه كشور را حاصل كار ملت ايران دانست و افزود: بعد از انقلاب حركت ملت شتاب گرفت و زماني كه فضا آرماني مي‌شود سرعت‌ها خيلي بالا مي‌رود و بعضي‌ها كه آمار را تكذيب مي‌كنند چون با معادلات خودشان مي‌سنجند برايشان غيرقابل باور است.
احمدي‌نژاد ظرفيت آلومينيوم كشور را قبل از انقلاب 25 هزار تن، قبل از دولت نهم 218 هزار تن و در شرايط فعلي 457 هزار تن عنوان كرد و افزود: ما قبل از انقلاب توليد مس نداشتيم قبل از دولت نهم 178 هزار تن و اكنون 260 هزار تن ظرفيت توليد داريم و در زمينه خودرو قبل از انقلاب در يك سال 100 هزار دستگاه، قبل از دولت نهم 970 هزار دستگاه و اكنون 5/1 ميليون دستگاه توليد داريم و به 13 كشور خودرو صادر مي‌شود.
وي ظرفيت توليد سيمان قبل از انقلاب را 2/6 ميليون تن و قبل از دولت نهم 34 ميليون تن و در شرايط فعلي 64 ميليون تن عنوان كرد و افزود: به زودي جشن خودكفايي در توليد سيمان را خواهيم گرفت و تا توليد 110 ميليون تن سيمان نيز كار در حال انجام است.
رئيس جمهور توليد فولاد در كشور در قبل از انقلاب را 370 هزار تن، قبل از دولت نهم 9 ميليون تن و در شرايط فعلي 15 ميليون تن عنوان كرد و بيان داشت: توليد زغال سنگ كه قبل از دولت نهم يك ميليون تن بوده اكنون اين رقم به 2 ميليون و 20 هزار تن رسيده است و كُك كه قبل از دولت نهم 900 ميليون تن بوده به هزار و 300 ميليون تن افزايش پيدا كرده است.
احمدي‌نژاد با بيان اينكه دريافتي خانواده‌هاي تحت پوشش بهزيستي و كميته امداد امام خميني (ره) از سال 81 تا 83 ثابت و بين 8 تا 16 هزار تومان بوده، افزود: در اين دولت اين مبلغ به 35 تا 60 هزار تومان در هر ماه افزايش پيدا كرده كه اين هم ناچيز است.
وي با بيان اينكه كل فضاهاي ورزشي تا قبل از دولت نهم سه هزار و 750 فضا بوده، اظهار داشت: در دولت نهم 2 هزار و 500 فضا اضافه شده است.
رئيس جمهور با بيان اينكه در 4 سال قبل از دولت نهم يك ميليون و 200 هزار متر مربع فضاي ورزشي شامل 600هزار مترمربع مسقف و 600هزار مترمربع روباز ايجاد شده، اضافه كرد: در دولت نهم 8 ميليون متر مربع فضاي ورزشي شامل 3 ميليون متر مربع مسقف و 5 ميليون متر مربع روباز ايجاد شده است.
احمدي‌نژاد با بيان اينكه تا سال 84 مجموعاً 385 مدال در جهان و آسيا گرفته‌ايم، عنوان كرد:‌ در اين سه و نيم سال 127 مدال كسب كرده‌ايم كه معادل يك سوم مدال‌هاي تاريخ كشور است.
وي در پاسخ به اين سؤال كه مگر بعد از انقلاب اسلامي فضا آرماني نبوده است، گفت: بله بوده است و به همين خاطر در انقلاب خيلي كار انجام شده است؛ عده‌اي تا سال 60 فضا را تخريب مي‌كردند و باعث مشكلاتي مي‌شدند اما وقتي عوامل تخريب‌كننده فضاي آرماني از فضاي سياسي كشور خارج شدند پيروزي‌ها در جنگ آغاز شد.
رئيس جمهور آمار گردشگران در سال 83 را 800 هزار نفر و در سال 86 دو ميليون و 200 هزار نفر عنوان كرد و افزود: روحيه آرماني يك حركت و لطف خداست و با اين روحيه مي‌توانيم با سرعت چند برابر حركت كنيم.
احمدي‌نژاد در ادامه با بيان اينكه مي‌بينم كه وزرا و استانداران چگونه كار مي‌كنند، تصريح كرد: اگر مجموعه مديريت كشور و همه مردم اينگونه كار كنند خيلي روشن است كه چند برابر كار انجام خواهد شد.
وي در پايان با تشكر از كليه مديراني كه بعد از انقلاب به نظام اسلامي خدمت كرده‌اند، خاطرنشان كرد:‌ بايد هرچه سريعتر فاصله‌ها را كم و پر كنيم كه اين نيازمند همدلي و كار و تلاش است.

کاروان طریق القدس

آرشیو