دوشنبه 06 آوریل 2009 12:06
با درگيري در دانشگاه عين‌الشمس مصر اعتصاب ضد دولتي مردم مصر آغاز شد
لحظاتي پيش و با درگيري در محوطه دانشگاه عين‌الشمس مصر، اعتصاب عمومي مردم مصر در اعتراض به سياست‌هاي خفقان‌آور حكومت حسني مبارك آغاز شد.
به گزارش فارس به نقل از پايگاه خبري ابناء مصر، لحظاتي پيش درگيري ميان دانشجويان نيروهاي ملي و دانشجويان امنيتي و “گروه‌هاي اشرار ” در محوطه دانشگاه عين الشمس آغاز شده است.
اين در حالي است كه بنا به گزارش خبرنگاران تمام مكان‌هايي كه احتمال تجمعات اعتراض‌آميز در آنها وجود داشت، از سوي نيروهاي امنيت و پليس به صورت كامل محاصره شده است.
از سوي ديگر در آستانه برگزاري اعتصاب‌هاي عمومي و اعتراضات گسترده عليه سياست‌هاي دولت حسني مبارك، نيروهاي امنيتي مصر ديشب 10تن از اعضاي جماعت اخوان المسلمين مصر را در سه استان قاهره، الجيزه و قليوبية بازداشت كردند.
نيروهاي امنيتي مصر اين 10نفر را به دليل پيوستن به جماعت غيرقانوني و نيز برگزاري نشست‌هاي سازماني با هدف جذب عناصر جديد و ترويج افكارشان و نيز در اختيار داشتن كتاب‌ها و اعلاميه‌هاي مخالف با نظام حاكم، بازداشت كردند.
پايگاه خبري الجزيره قطر نيز اعلام كرد كه نيروهاي امنيتي مصر در تلاش براي ممانعت از برگزاري اعتصاب‌ها، نيروهاي مخفي‌شان را به ميان مردم فرستاده اند و بيش از 20 تن از فعالان جنبش 6 آوريل را نيز بازداشت كردند.
موج گسترده بازداشت مخالفان دولت حاكم مصر در حالي صورت مي‌گيرد كه قرار است استانهاي مختلف مصر امروز شاهد اعتصاب عمومي و اعتراضات گسترده‌اي نسبت به سياست‌هاي دولت حسني مبارك باشد.
احزاب و گروه‌هاي سياسي مخالف نظام حاكم مصر، 6 آوريل را كه يادآور اولين سالروز اعتصاب كارگران شهرك ريسندگي و بافندگي شهر «المحله الكبري» است، را روز اعتصاب مخالفان دولت اعلام كرده‌اند.
جماعت اخوان المسلمين مصر پيش از اين از مردم و احزاب سياسي اين كشور خواسته بود عليه سياست‌هاي دولت «حسني مبارك» دست به اعتصاب سراسري بزنند.
در بيانيه گروه اخوان المسلمين آمده است: اعتصاب و اعتراض مسالمت‌آميز و اعلام نارضايتي، يكي از مهمترين حقوق شهروندي و منطبق با قانون اساسي است و جوانان بايد براي خروج از بحران كنوني و ساختن آينده‌اي درخشان، از هيچ تلاش و اقدامي دريغ نكنند.
کاروان طریق القدس

آرشیو