دوشنبه 06 جولای 2009 15:26
دیدگاه های حضرت امام (ره) درمورد وقایع اخیر

1. نظر امام خمینی (قدس سره)درباره دعواها و اختلافات سیاسی چیست؟ – اختلاف از راه قانون شکنی پیش می آید.– دعواهای ما، دعوائی نیست که برای خدا باشد. این را همه از گوشتان بیرون کنید! همه تان، همه ما از گوش مان بیرون کنیم که دعوای ما برای خداست، ما برای مصالح اسلام دعوا می […]

1. نظر امام خمینی (قدس سره)درباره دعواها و اختلافات سیاسی چیست؟

– اختلاف از راه قانون شکنی پیش می آید.
– دعواهای ما، دعوائی نیست که برای خدا باشد. این را همه از گوشتان بیرون کنید! همه تان، همه ما از گوش مان بیرون کنیم که دعوای ما برای خداست، ما برای مصالح اسلام دعوا می کنیم؟! خیر! مسئله این حرف ها نیست … همه کسانی که دعوا می کنند برای خودشان است … می خواهم همه مملکت ایران را به هم بزنم، برای اینکه من باشم و هیچ کس نباشد! نه، همه باشید و همه هم حفظ کنید ممکت را، همه باشید و همه روی قانون عمل بکنید. قانون اساسی را باز کنید و هر کس حد و مرز خود را تعیین کند. (1)
2. نظر اسلام درباره قانون چیست؟
– در اسلام قانون حکومت می کند. پیغمبر اکرم هم، تابع قانون بود؛ تابع قانون الهی؛ نمی توانست تخلف بکند. خدای تبارک و تعالی می فرماید: اگر چنانچه برخلاف آن چیزی که من می گویم، تو بگویی، تو را اخذ می کنم (می گیرم) وتینت (رگ دل تو) را قطع می کنم.(2)
قانون برای همه است. کسانی که با قانون مخالفت می کنند، اینها با اسلام مخالفت می کنند.(1)
3. اگر قانون برخلاف رای و نظر ما بود، تکلیف چیست؟
– همه باید مقید به این باشید که قانون را بپذیرید، ولو برخلاف رای شما باشد. برای اینکه میزان اکثریت است و تشخیص شورای نگهبان که مخالف قانون نیست ومخالف اسلام هم نیست میران است، همه ما باید بپذیریم.
نباید چنانچه یک قانونی برخلاف نظر من بود، من بیایم بیرون و هیاهو کنم که من این قانون را قبول ندارم، این قانون خوب قانونی نیست. قانون خوب است، شماها باید خودتان را تطبیق بدهید با قانون، نه قانون (خودش را) با شما تطبیق بدهد. اگر قانون بنا باشد که خودش را تطبیق بدهد با یک گروه، تظبیق بدهد با یک جعیت، تطبیق بدهد با یک شخص، این قانون نیست.(3)
4. جواب کسی که می گوید: من قانون و شورای نگهبان را قبول ندارم، چیست؟
– نمی شود از شما پذیرفت که ما قانون را قبول نداریم. غلظ می کنی قانون را قبول نداری! قانون تو را قبول ندارد. نباید از مردم پذیرفت، از کسی پذیرفت، که ما شورای نگهبان را قبول نداریم … من رئیس جمهور را قبول ندارم … نمی توانی قبول نداشته باشی. مردم رای داده اند به اینها … به قانون اساسی … مردمی که رای داده اند، منتظرند که قانون اساسی اجرا بشود(4)
5. بعضی می گویند:”قانون”، ولی خود با قانون مخالفت می کنند، پاسخ امام(ره) به ایشان چیست؟
-تبعیت از قانون، فقط در لفظ نباشد و در واقع خلاف (آن)، واقعا سر فرود بیاورید به قانون و … به اسلام … لفظ را همه می گویند؛ شاید از شیطان هم بپرسند، می گوید: من انقلابی هستم!!…
این جمهوری را تضعیف نکنید. بترسید از ان روزی که مردم بفهمند در باطن ذات شما چیست و یک انفجار حاصل بشود.(5)
6. اگر کسی بخواهد در مخالفت با قانون مردم را تحریک کند، تکلیفش چیست؟
-بعد از اینکه یک چیزی قانونی شد، دیگر نق زدن در آن (معنی ندارد)، اگر بخواهد مردم را تحریک کند مفسد فی الارض است و دادگاهها باید با او عمل مفسد فی الارض بکنند.
اگر می خواهید از صحنه بیرونتان نکنند، بپذیرید قانون را، نگویید هی قانون و خودتان خلاف قانون بکنید. بپذیرید قانون را.(6)
7. چه کسانی از قانون بدشان می آید؟
– البته دزدها از قانون بدشان می آید، و دیکتاتورها هم از قانون بدشان می آید و کسانی که مخالفتها می خواهند بکنند، از قانون بدشان می آید. لکن … قانونی که مال همه ملت است … و برای آرامش خاطر … و مصالح … همه ملت است، باید محترم شمرده شود. قانون برای نفع ملت است. برای نفع جامعه است. برای نفع بعضی اشخاص و بعضی گروهها نیست.(7)
8. نتیجه عمل برخلاف قانون چیست؟
– بعد از اینکه قانون وظیفه را معین کرد، هرکسی بخواهد برخلاف او عمل کند، این یک دیکتاتوری است که حالا به صورت مظلومانه پیش آمده است و بعد به صورت قاهرانه پیش خواهد آمد و بعد این کشور را به تباهی خواهد کشید و این کشور وقتی به تباهی کشیده شد و این مردم از هم متفرق و با هم مختلف شدند؛ این همان وظیفه ای است که برای ابرقدرتها باید انجام بدهد، این آدم انجام داده ولو خودش نمی فهمد؛ اگر بفهمد، دیگر مصیبت بالاتر است.(8)
9. چه زمانی کشور قانونی می شود؟
– قانون در راس واقع شده است و همه افراد هر کشوری باید را با آن تطبیق دهند. اگر قانون برخلاف خودشان هم حکمی کرد. باید خودشان را در مقابل قانون تسلیم کننند. آن وقت است که کشور، کشور قانون است.(9)
* من همیشه میل دارم که همه طبقاتی که هستند، همه کسانی که در صحنه ها حاضر هستند،همه با هم بنشینند، اصلاح کنند مسائل را …
برای خدا کار بکنید. برای خدا آرامش بگیرید.
برای خدا دعوت به آرامش بکنید. برای  خدا توی سر هم نزنید…
من از خدای تبارک و تعالی، امید این را ارم که به ما عنایت بفرماید و ما را هدایت کند به یک راهی که مرضی اوست…
و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته(10)

1. صحیفه امام ج 14 ص 279و212
2.صحیفه امام ج10 ص 311
3. صحیفه امام ج 14 ص 377 و 415
4. صحیفه امام ج14 ص 377
5. صحیفه امام ج 14 ص 380
6.صحیفه امام ج 14 ص 377 و 379
7. صحیفه امام ج 14 ص 414
8. صحیفه امام ج 14 ص 415 و 416
9. صحیفه امام ج 14 ص 415
10. صحیفه امام ج 14 ص 376 و 380

به نقل از وبلاگ  ahmad3.blogfa.com

کاروان طریق القدس

آرشیو