دوشنبه 13 جولای 2009 12:28
بررسی وقایع اخیر چین در جلسه با سفیر ایران در این کشور
بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر با توجه به نگرانی موجود درباره ناآرامی ها و وضعیت مسلمانان کشور چین و به منظور اطلاع دقیق از وقایع اخیر در آن منطقه، در جلسه ای با سفیر ایران در چین به بررسی موضوع پرداخت.


به دنبال درگیری های خونین در منطقه ترکستان شرقی (ایالت سین کیانگ چین)، و اخبار ضد و نقیض منتشر شده در رسانه ها، و دغدغه و نگرانی موجود در قشر مذهبی و انقلابی جامعه نسبت به وضعیت مسلمانان آن منطقه، بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با دعوت از سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین -که در تهران به سر می برد- به بررسی اوضاع منطقه پرداخت.
در این جلسه که امروز در دفتر مرکزی بسیج دانشجویی دانشگاه امیرکبیر، و با حضور جمعی از فعالین دانشجویی این حوزه برگزار شد، دکتر جواد منصوری -سفیر ایران در چین و مبارز مشهور دوران ستمشاهی- ضمن بیان اطلاعاتی راجع به ترکیب جمعیتی، و وضعیت فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی مردم ایالت سین کیانگ، ماهیت اختلافات و سابقه ی تاریخی آن را مورد بررسی قرار داد.
ایشان ضمن بیان مواضع گروه های داخلی مسلمانان منطقه، به اهداف کشورهای قدرتمند در این منطقه و ارتباط سران گروه های تجزیه طلب معترض، با آمریکا و گروه های سلفی مورد حمایت آمریکا پرداخت.
پس از بیان نگرانی ها و سوالات دانشجویان پیرامون فعالیت دستگاه دیپلماسی کشور در این زمینه، سفیر ایران در چین  بعد از ذکر تلاش های رسمی و غیررسمی نظام در این مورد، به محدودیت های همیشگی وزارت امور خارجه در اطلاع رسانی اشاره کرد.
ایشان ضمن تأکید بر سیاست های اصولی، اسلامی و مشخص جمهوری اسلامی ایران، به تفاوت ریشه ای و غیرقابل قیاس اتفاقات صورت گرفته در فلسطین و چین پرداخت، و با ذکر مثال هایی از تاریخ سیاسی نظام، تغییر جدی در میزان حمایت جمهوری اسلامی از فلسطین را قبل و بعد از قرار گرفتن این مبارزات در بستر اسلامی (تبدیل شدن جنبش های قومی-عربی به جنبش های اسلامگرا) خاطر نشان کرد.
ضعف در اطلاع رسانی و ارائه تحلیل از مجاری غیررسمی، و چگونگی امکان ارتباط با مسلمانان ترکستان شرقی از دیگر مسائلی بود که مورد بحث قرار گرفت.

کاروان طریق القدس

آرشیو