شنبه 18 جولای 2009 09:50
آیت الله یزدی: سكوت طولاني‌ هاشمي‌ حمايت از اغتشاشگران بود

عضو فقهاي شوراي نگهبان خطاب به هاشمي‌رفسنجاني: اگر شما طرفدار حفظ قانون هستيد، چرا مي‌گوييد اين افراد را آزاد كنيد، شما مي‌توانيد بگوييد كه به پرونده دستگيرشدگان اغتشاشات اخير رسيدگي شود اما نبايد از طرف دستگاه‌هاي قضايي حكم صادر كنيد قبل از انتخابات چه كسي به مقام معظم رهبري نامه نوشت و در آن نامه اشاره كرده بود كه در خيابان‌ها آتش فتنه برپا شد و چنين و چنان خواهد شد؟ آيا اين بذر ترديد نبود كه در زمينه انتخابات افشانده شد؟


به گزارش خبرگزاري فارس از قم، آيت‌الله يزدي عضو فقهاي شوراي نگهبان پيش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با انتقاد از اظهارات روز گذشته هاشمي رفسنجاني در نماز جمعه تصريح كرد‌: در حكومت اسلامي مشروعيت و مقبوليت با يكديگر متفاوت است و همراهي مردم، براي حكومت مشروعيت ايجاد نمي‌كند.
وي بيان داشت: آقاي هاشمي رفسنجاني در خطبه‌ اول و دوم خود زيربناي ديگري را مطرح كرده است كه مي‌خواهم بگويم حتما ايشان اشتباه كرده و اشتباه مي‌كنند. به آنچه مورد اتفاق فقهاي اسلامي و شيعه‌ي اثني عشري است توجه نشده است و آن مساله‌ي حق حاكميت در نظام جمهوري اسلامي ايران است كه ناشي از مردم و خداوند متعال است.
يزدي با بيان اينكه مشروعيت با مقبوليت تفاوت دارد، تاكيد كرد: مشروعيت حاكميت در اسلام از طرف خداوند است و مقبوليت حاكميت با همراهي مردم است.
وي توضيح داد: درست است كه بدون همراهي مردم هيچ حاكم اسلامي نمي‌تواند كاري انجام دهد اما همراهي مردم، مشروعيت حكومت را ايجاد نمي‌كند حتي در مورد پيامبر اسلام (ص) هم اين‌گونه بود.
عضو فقهاي شوراي نگهبان در ادامه به بخش ديگري از سخنان هاشمي رفسنجاني در خطبه‌هاي روز گذشته نماز جمعه تهران اشاره كرد و گفت: تاريخي كه ايشان ذكر كردند و البته بخشي از آن را اشاره كرده و بخشي را اشاره نكرده‌اند در واقع اين است كه پيامبر خدا به غير از مقام پيامبري، رهبر و امام هستند. به حكم آيات شريفه‌ي معين كه از جمله در هشت آيه‌ي قرآن از كلمه‌ي اطيعوا الله و اطيعوا الرسول نام برده شده است تماما مويد اين مطلب است كه براي پيامبر اكرم (ص) در كنار وظايف پيامبري، كارهاي نظارتي و كارهايي كه توسط حاكم جامعه انجام مي‌شود در نظر گرفته شده بود.
يزدي ادامه داد: اما آيات ديگري هست كه ولايت رسول را قرار داده است. در طول جنگ مصادره‌ي اموال و خراب كردن مسجد منافقين تماما دستورات حكومتي بوده است.
وي خاطرنشان كرد: پيامبر همه‌جا رافت و مهرباني و رحمت نمي‌كرده است. در جايي كه لازم بوده جنگ كرده و دستور تخريب مسجد ضرار را داده است و اين امر لازم بوده است.
رييس جامعه مدرسين حوزه علميه قم ادامه داد: اصل مهمي كه زيربناي حكومت اسلامي است، مورد توجه آقاي هاشمي قرار نگرفت اين‌كه اگر مردم باشند حكومت هست و اگر نباشند نيست، اين غلط است. شك نداريم كه علي‌(ع) خليفه‌ي پيامبر (ص) است اما زماني كه پيامبر (ص) رحلت نمودند مردم با ايشان همراهي نكردند. آيا اين مساله به اين معنا بود كه حضرت علي (ع) خليفه نبود، اين گونه نيست. حضرت علي(ع) كنار نرفتند و در حد توان حتي مردم را ارشاد و راهنمايي كردند. يعني اميرالمومنين در 25 سال خليفه‌ي مسلمين بودند به عبارت ديگر ايشان مشروعيت را داشتند اما مقبوليت نبود. بعد از مرگ عثمان مي‌بينيم كه مردم همراهي كردند و علي (ع) خليفه شد.
يزدي تاكيد كرد: اين مساله كه مشروعيت با مقبوليت متفاوت است زيربناي اسلامي است كه از زمان پيامبر اكرم (ص)‌،‌ائمه معصومين،غيبت كبري و در زمان ما اين گونه است كه ولي فقيه با دستور الهي، ولي امر است و حضور مردم امكان عمل و استيفاي حق را مي‌رساند.
رييس شوراي عالي جامعه مدرسين حوزه علميه قم خاطرنشان كرد:‌ آقاي هاشمي رفسنجاني به اين مساله مهم اسلامي بي‌توجهي كردند و هم خطبه‌ي اول و هم در خطبه‌ي دوم به گونه‌اي بحث كردند كه فقط حكومت مردمي است.
يزدي با بيان اين‌كه مساله نصب الهي مطرح است و اين‌كه ولي فقيه در زمان غيبت ولي امر از جانب امام زمان(عج) است، خاطرنشان كرد: فتواي بيشتر فقها اين است كه او بايد اعلام حضور كند و مردم بايد با او همراهي كنند.
نايب رئيس مجلس خبرگان رهبري تصريح كرد: در زمان امام خميني(ره) نيز هنوز شاه حكومت مي‌كرد كه امام به اتكاي ولي فقيه دستورات حكومتي صادر مي‌كردند كه عدم اجازه از شوهر و پدر در مورد به خيابان آمدن زنان و دختران يكي از اين دستورات حكومتي بوده است.
عضو فقهاي شوراي نگهبان بيان داشت: ايشان در خطبه دوم موضوع بذر ترديد افشاندن را مطرح كردند كه بايد از ايشان پرسيد چه كسي براي اولين بار اين بذر را در جامعه گسترش داد.
وي افزود: قبل از انتخابات چه كسي نامه نوشت و گفت “آتش فتنه را دور سازيد ” هنوز كه انتخابات آغاز نشده بود، آيا اين نامه بذر ترديد نبود.
رئيس جامعه مدرسين حوزه علميه قم با اشاره به مطرح شدن تشكيل كميته صيانت از آراي مردم عنوان داشت: اين امر نيز يك موضوع غيرقانوني بود كه اين موضوع نيز سبب ايجاد بذر ترديد در جامعه شد.
يزدي خاطرنشان كرد: آقاي هاشمي رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام است و اين سخنان در خور مصلحت نظام نبود.
يزدي با اشاره به سخنراني آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در خطبه دوم نماز جمعه تهران پيرامون مسئله انتخابات رياست جمهوري اظهار داشت: هاشمي رفسنجاني در ابتداي اين خطبه از حضور حداكثري مردم در انتخابات تقدير كردند و اين واقعيتي است كه همه مردم اين مسئله را مي‌دانند، من نيز از آحاد جامعه كه در اين انتخابات شركت كرده بودند، قدرداني مي‌كنم؛ اما ايشان اشاره كردند كه در اين انتخابات بذر ترديد افشانده شد، من از ايشان سئوال مي‌كنم كه نخستين كسي كه بذر ترديد در جامعه پاشيد‌، چه كسي بود؟
وي ادامه داد: قبل از انتخابات چه كسي به مقام معظم رهبري نامه نوشت و در آن نامه اشاره كرده بود كه در خيابان‌ها آتش فتنه برپا شد و چنين و چنان خواهد شد؟ آيا اين بذر ترديد نبود كه در زمينه انتخابات افشانده شد؟ آيا خود هاشمي رفسنجاني با نامه بدون سلام خود بذر ترديد را نيفشانده است.
يزدي با اشاره به غيرقانوني بودن كميته صيانت از آرا گفت: قانون نظارت بر انتخابات را به شوراي نگهبان و اجراي آن را به وزارت كشور محول كرده است، من نمي‌خواهم اسم فردي را كه به دست ايشان منصوب شده است، بگويم.
عضو مجلس خبرگان رهبري ادامه داد: همان شوراي نگهبان و وزارت كشوري كه ناظر و مجري انتخابات رياست جمهوري دوره‌هاي گذشته بوده است، اين انتخابات را نظارت و برگزار كرده است، چطور در آن زمان اين بحث‌ها نبود، اما اكنون عده‌اي مسئله خيانت و تقلب را مطرح مي‌كنند، آقاي هاشمي مسئله خيانت و تقلب در انتخابات را چه كسي و در كجا مطرح كرده است.
وي افزود: هنوز كه انتخابات به پايان نرسيده بود، برخي‌ها سخن از خيانت در انتخابات مي‌زدند، اين چه معنايي دارد؟
وي اضافه كرد: بايد با آنهايي كه بذر ترديد را در جامعه افشانده و كساني كه اين بذر را آبياري كردند، كه اين بذر سر از زمين درآورده و به خيابان‌ها ريخته و به جان و مال مردم تجاوز كرده و دو هفته امنيت كشور را زيرسئوال برده، برخورد قانوني شود.
يزدي ادامه داد: هاشمي‌رفسنجاني در نماز جمعه پيشنهاد مي‌كند كه بازداشت‌شدگان حوادث انتخابات آزاد شوند، ايشان رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام هستند و بايد به مسائل در حيطه كارشان بپردازند، كار آزاد يا بازداشت‌كردن دستگيرشدگان بر عهده دستگاه قضايي است.
عضو فقهاي شوراي نگهبان خطاب به هاشمي‌رفسنجاني افزود: اگر شما طرفدار حفظ قانون هستيد، چرا مي‌گوييد اين افراد را آزاد كنيد، شما مي‌توانيد بگوييد كه به پرونده دستگيرشدگان اغتشاشات اخير رسيدگي شود اما نبايد از طرف دستگاه‌هاي قضايي حكم صادر كنيد.
وي ادامه داد: طبيعي است كه در يك فتنه عده‌اي دستگير مي‌شوند و آنهايي كه مشكل ندارند آزاد مي‌شوند و كساني كه پول مي‌گيرند و در متن تخريب قرار مي‌گيرند، مجازات مي‌شوند.
يزدي اضافه كرد: اگر از من بپرسند كه دستگيرشدگان را چه كار كنند، من مي‌گويم كه بايد آنها را مجازات كنند، براي اينكه مملكت قانون دارد.
عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: من به عنوان يك فرد از آقاي هاشمي رفسنجاني مي‌پرسم كه شما چه كاره هستيد كه مي‌گوييد دستگيرشدگان انتخابات بايد آزاد شوند، اگر خيرخواه مردم و نظام هستيد، بايد توجه كنيد كه در بررسي‌ پرونده اين افراد بايد دقت بيشتري شود.
وي ادامه داد: بعد از مسائل انتخابات و فتنه‌ها اين دوره و سخنراني‌ مقام معظم رهبري در 22 خرداد، سكوت طولاني‌ مدت آقاي هاشمي رفسنجاني يعني چه؟ آيا اين سكوت نوعي حمايت و طرفداري و پشتيباني از مخالفان و تاييدكردن اغتشاشات اخير نيست.
يزدي تصريح كرد: من به عنوان يك دوست و همكار آقاي هاشمي رفسنجاني و نايب رئيس مجلس خبرگان رهبري از رئيس مجلس خبرگان مي‌پرسم كه اگر خيرخواه مردم و نظام هستيد، چرا در اين مدت سكوت كرديد؟ چرا آدم‌كشي و تجاوز به حقوق مردم را محكوم نكرديد.
وي گفت: ايشان در خطبه‌هاي نماز جمعه گفتند كه شوراي نگهبان با وظايف خود عمل نكرده است. من در دو دوره‌اي كه در شوراي نگهبان بودم، در پيشگاه خداوند شهادت مي‌دهم كه حتي يك جا طرفداري از جناحي صورت نگرفته‌ و فقط بر اساس قانون و شرع اسلام عمل شده است.
يزدي با اشاره به اينكه گزارش تفصيلي شوراي نگهبان پيرامون انتخابات به‌ زودي چاپ مي‌شود، اظهار داشت: اين گزارش در 50 تا 60 صفحه تهيه شده و در آن به ريزمسائل پيرامون انتخابات رياست جمهوري اشاره شده است.
وي ادامه داد: اين گزارش فردا يا دو روز ديگر منتشر مي‌شود تا عموم مردم در جريان مسائل انتخابات قرار بگيرند.
عضو فقهاي مجلس خبرگان رهبري در بخش ديگر از سخنان خود با اشاره به اظهارات آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در مورد فراهم‌ كردن زمينه‌اي براي بيان ديدگاه‌هاي نامزدهاي انتخاباتي بيان داشت: اينكه گفته مي‌شود كه فضا را آماده كنيد تا هر كسي مي‌تواند حرف بزند و مردم تصميم بگيرند، يعني ميرحسين موسوي بگويد بايد انتخابات باطل شود و مردم نيز عمل كنند، اين حرف چه خاصيتي دارد.
وي خطاب به هاشمي رفسنجاني اضافه كرد: آقاي هاشمي شما با همه سوابقي كه داشته‌ايد و داريد مصلحت كشور اين طور ايجاب مي‌كند همه دلسوزان نظام به ايشان توصيه كرده بودند كه اين نماز جمعه بايد وحدت‌آفرين باشد، شما با بيان اين سخنان خود ايجاد اختلاف كرده‌ايد.
يزدي اضافه كرد: جريانات اخير براي مردم روشن كرد كه اقداماتي قبل از انتخابات طراحي شده بود كه به دنبال براندازي و واژگون‌ كردن حكومت و ساقط‌ ‌كردن رهبري بودند و خوشبختانه پول‌هاي آمريكا و تدبيرهاي شياطين در اين مورد براي مردم رو شد.
عضو مجلس خبرگان رهبري خاطرنشان كرد: آيا اين مصلحت كشور بود كه عده‌اي جوانان فريب‌خورده به خيابان‌ها بريزند و سوت و كف بزنند و پارچه‌هاي سبز ببندند و بگويند كه اسلام را مي‌خواهند، مگر اكثريت مردم اسلام را نمي‌خواهند.
عضو شوراي نگهبان در مورد توصيه بزرگان و فقها به آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در مورد ضرورت پرهيز از بيان جملاتي تحريك‌آفرين در خطبه‌هاي نماز جمعه اظهار داشت: در روز پنجشنبه در جلسه‌اي به همراه برخي دوستان تصميم گرفته بوديم كه با آقاي هاشمي رفسنجاني صحبت كنيم و اين كار را هم كرديم و به ايشان در مورد نظرات خبرگان رهبري و حوزه پيرامون سخنراني ايشان در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران مطالبي را گفتيم و اين مطلب را اشاره كرديم كه نبايد مسائل تحريك‌آميز دوباره زنده شود.
يزدي گفت: مقام معظم رهبري خطر اغتشاشات را برطرف كردند ولي آقاي هاشمي مجددا دنبال اين است كه خطر را دامن بزند، من توقع ندارم كه ايشان به آن اندازه‌اي كه مقام معظم رهبري از او تمجيد كردند ايشان هم همين كار را بكنند. كشور در سايه رهبري امنيت و اقتدار دارد و براي آقاي هاشمي هم مثل روز روشن است كه اگر رهبري نباشد كشور اداره نمي‌شود.
وي مطالب ارائه شده از سوي هاشمي رفسنجاني در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران را دور از انتظار توصيف كرد و افزود: اگر شوراي نگهبان صحت انتخابات رياست جمهوري را تائيد كرد آقاي هاشمي رفسنجاني ديگر نبايد حرف‌هاي غيرقانوني مطرح كند، من از شخص هاشمي رفسنجاني مي‌خواهم كه به قانون جمهوري اسلامي پايبندي داشته باشند و احترام شوراي نگهبان و مقام معظم رهبري را حفظ كنند.
يزدي در پاسخ به سئوالي اظهار داشت: اگر ميرحسين موسوي در دوره بعدي انتخابات رياست جمهوري شركت كند من صلاحيت او را رد مي‌كنم.
وي اضافه كرد: ميرحسين در جريان برگزاري انتخابات قبل از پايان مهلت قانوني انتخابات، خودش را پيروز ميدان معرفي كرد و تا الان به دنبال ابطال اين دوره از انتخابات بوده است.
عضو مجلس خبرگان رهبري گفت: حتي برخي مراجع و علما نيز از برخورد ميرحسين موسوي ناراضي هستند و درخواست او براي ابطال انتخابات را معقول نمي‌دانند.
وي افزود: قريب به 40 ميليون مردم در انتخابات رياست جمهوري راي دادند چرا و به چه دليلي بايد انتخابات ابطال شود.
يزدي با اشاره به حساسيت انتخابات ملي در مقايسه با انتخابات منطقه‌اي و شهري گفت: در انتخابات مجلس شوراي اسلامي كه منطقه‌اي و محدودتر است امكان بروز مشكلات بيشتر وجود دارد و گاهي اوقات مشاهده شده كه آراي صندوق‌هايي را ابطال كردند و حتي نتيجه انتخابات به نفع ديگران تغيير كرده است اما در انتخاباتي كه در سطح كشور برگزار مي‌شود نمي‌توان نتيجه را بدون دليل به نفع شخص ديگري تغيير داد.
عضو مجلس خبرگان رهبري خاطرنشان كرد: موسوي تا امروز به قانون پايبند نبوده است و حرف منطقي نمي‌زند به گونه‌اي كه دوستان ايشان به او تذكر دادند.
وي با اشاره به بازنگري 10 درصد صندوق‌هاي راي گفت: متاسفانه موسوي در اين بازنگري حضور نيافته بودند و حتي نمايندگانشان نيز حاضر به حضور در اين اقدام نشدند.
يزدي در بخش ديگري از سخنان خود در پاسخ به سئوال خبرنگاري در مورد علت انتخاب اسفنديار رحيم‌مشايي به عنوان معاون اول از سوي رئيس جمهوري با وجود مساعد نبودن نظرات مراجع از مشايي افزود: همكاران رئيس جمهوري دو دسته‌اند؛ يك دسته آنهايي كه انتخابشان در حيطه وظيفه شخص رئيس جمهوري است و عده‌اي ديگر كه مجلس شوراي اسلامي بايد آنها را تائيد كند.
يزدي گفت: در مورد كساني كه شخص رئيس جمهوري براي تصدي سمتي انتخاب مي‌كند ممكن است دلسوزان نظام نظر مساعدي نداشته باشند از اين رو بايد به رئيس جمهوري تذكر دهند كه فلاني گزينه مناسبي براي پست پيشنهادي نيست.
عضو مجلس خبرگان رهبري ادامه داد: رئيس جمهوري امر و نهي را فقط از جانب مقام معظم رهبري مي‌پذيرد و نصيحت و موعظه بزرگان و دلسوزان نظام را قبول مي‌كنند و ممكن است بنا به دلايلي قبول هم نكنند.
وي افزود: در مورد انتخاب مشايي تذكراتي به رئيس جمهوري داده شده و بهتر است باز هم تذكراتي داده شود و خود به خود بعد از تذكرات، شخص ايشان مي‌داند كه چطور عمل كند.
يزدي در بخش ديگري از سخنان خود در پاسخ به سئوال ديگري در مورد سخنان مشاور رئيس جمهوري در امور روحانيت پيرامون تحصن برخي طلاب حوزه‌هاي علميه در جريان انتخابات رياست جمهوري گفت: حوزه حساب جدايي دارد. رياست عاليه حوزه با مراجع و بعد از آنها با شوراي عالي حوزه است و حركاتي كه حوزه انجام مي‌دهد بايد با نوعي موافقت مراجع همراه باشد اما برخي حركت‌هايي كه رنگ سياسي دارد بايد با موافقت شوراي عالي حوزه انجام شود.
عضو فقهاي شوراي نگهبان خاطرنشان كرد: مراجع عظام شخصيت‌هاي وارسته‌اي هستند كه مباني اسلامي در قلب و دل آنها ريشه دارد و متكي به مباني اسلامي هستند، اما مسائلي وجود دارد كه ممكن است براي آنها روشن نباشد و بايد با برگزاري ديدارهاي دوطرفه و چندطرفه مطالب را روشن كرد.
يزدي در مورد تحصن عده‌اي از طلاب در جريان انتخابات تصريح كرد: اين افراد هم مجوز داشتند و هم نداشتند؛ يعني از مسئولان بالاتر اجاز گرفته بودند اما از مقام‌هاي پائين‌تر اجازه نداشتند

به نقل از خبرگزاری فارس

کاروان طریق القدس

آرشیو