یکشنبه 26 جولای 2009 08:28
شاید هاشمی شهریور برود

بدون شک یکی از برجسته ترین اتفاقات سیاسی پس از انقلاب اسلامی درخشش ملت ایران در حماسه22خرداد88 و ثبت رکورد کم‌نظیرمشارکت 85درصدی در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری است. پس از انتخابات ریاست جمهوری انتظار این بود که نهاد مهم و تاثیرگذاری چون مجلس خبرگان رهبری با موضع‌گیری به موقع و قرارگرفتن در مسیر ملت […]

بدون شک یکی از برجسته ترین اتفاقات سیاسی پس از انقلاب اسلامی درخشش ملت ایران در حماسه22خرداد88 و ثبت رکورد کم‌نظیرمشارکت 85درصدی در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری است. پس از انتخابات ریاست جمهوری انتظار این بود که نهاد مهم و تاثیرگذاری چون مجلس خبرگان رهبری با موضع‌گیری به موقع و قرارگرفتن در مسیر ملت بزرگ ایران مهر تاییدی بر حرکت آگاهانه شکل‌گرفته در انتخابات باشد اما در این دوره حساس چند اتفاق نادر رخ داد. اول اینکه اولین بیانیه این نهاد که از سوی دبیرخانه مجلس خبرگان تقریبا یک هفته و دومین بیانیه 9روز پس از برگزاری انتخابات صادر شد که 2احتمال را به ذهن متبادر میکند:
1-      اعضای مجلس خبرگان رهبری که به قول برخیها زمان شناسی برایشان از نان شب هم واجبتر است حساسیت روزهای پس از انتخابات را درک نکرده و کمی دیر به یاد شکوه حماسه ملت ایران افتاده اند. این احتمال با توجه به شناختی که از اعضای این مجلس وجود دارد بسیار بعید است.
2-      اما احتمال دوم این است که برخی از اعضای این نهاد مهم با استفاده از نفوذ و اعتبار خود تلاش کرده اند تا تقدیر از حماسه ملت را به تاخیر انداخته یا آن را کوچک بشمارند. اگر این موضوع صادق باشد تامل در چرایی وجود و تحقق آن بجا و شایسته خواهد بود.
اتفاق نادر دیگری که به نوعی چاره اندیشی از سوی برخی از اعضای مجلس خبرگان تلقی می شود صدور بیانیه خارج از چارچوب معمول این نهاد یعنی صدور از ناحیه هیات رئیسه یا دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری بود. به این معنا که 50نفر از خبرگان منتخب ملت که اکثریت قاطع این مجلس نیز هستند با شکل‌دادن گروهی غیررسمی و با نام اکثریت نمایندگان مجلس خبرگان رهبری در 40روز اخیر پس از انتخابات اقدام به صدور بیانیه های روشنگرانه و قاطعی کردند تا ثابت کنند علاوه بر زمان شناسی کماکان بینش انقلابی خود را حفظ کرده و عنداللزوم در تقویت راه امام راحل و پیروی از رهبرمعظم انقلاب اقدامات شایسته را پیگیری خواهند کرد. البته در صدور این بیانیه‌ها نیز عنصر تاخیر معنی‌دار حداقل یک هفته ای مشاهده می شود که علی الظاهر ناشی از همان احتمال دومی است که در بالا ذکر شد.
اما از دیگر اتفاقات نادر اخیر که مرتبط با مجلس خبرگان رهبری است هشدار نرم و غیرمستقیم اکثریت اعضای این مجلس به آقای هاشمی رفسنجانی است آنجا که پس از مقدمه مفصل و تاکید بر واجب الاطاعه بودن پیروی از ولایت فقیه به وی متذکر میشوند که بسیاری از علما نخبگان و شخصیت‌ها و دلسوزان نظام انتظار دارند که رئیس مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت با تدبیر و فراست در کنار رهبری بماند و در شرایط کنونی با پشتیبانی بیش‌تر و شفاف‌تر از ولایت فقیه و بیانات رهبری دشمنان اسلام و نظام و کینه‌توزان و بدخواهان و فرصت‌طلبان را در نقشه شیطانی برای آسیب به وحدت و همدلی، ناکام گذارد. این هشدار برای هاشمی می تواند پیامهای گوناگونی باشد:
1-      هاشمی باید در تبعیت و پشتیبانی از رهبری که خود را عاشق او خوانده بود صداقت بیشتری نشان داده و اقدامات عملی بروز دهد تا دیگر محلی برای این درخواستها از وی نباشد.
2-      برخی اظهارات و اقدامات رئیس مجمع تشخیص فرصتی موهوم را برای کینه توزان و بدخواهان تصویر کرده است که ضروری است هاشمی این گردوغبار خیالی را بزداید.
3-      حدود یک ماه تا اجلاسیه بعدی خبرگان رهبری فاصله وجود دارد. این احتمال هست که در صورت عدم اصلاح برخی مواضع از سوی هاشمی رفسنجانی که سال گذشته و برای 2سال به عنوان رئیس مجلس خبرگان برگزیده شد با درخواست اکثریت قاطع اعضای مجلس خبرگان که بیش از یک سوم نمایندگان عضو این مجلس هستند انتخاب رئیس جدید برای مجلس خبرگان رهبری در دستور کار اجلاسیه شهریورماه مجلس خبرگان قرار گیرد تا در اتفاق نادر دیگری ریاست مجلس خبرگان رهبری قبل از پایان مهلت قانونی آن به فرد دیگری سپرده شود.
در پایان شایسته است یادآور شد بعید است حافظه تاریخی هاشمی این قدر پاک شده باشد که فراموش کند کسانی که در این چند روز داد حمایت از وی و سخنان دور از انتظارش را سر میدهند همانهایی هستند که چندی پیش وی را عالیجناب سرخپوش و بانی بسیاری از مشکلات کشور می خواندند و همان زمان اگر نبود حمایتهای رهبرمعظم انقلاب و همین امت حزب الله که در آن زمان از شما حمایت میکرد شاید امروز وضع دیگری می داشت. لذا بهتر است هاشمی به نقشه های افراد شناخته شده ای که ادامه حیات سیاسی خود را در ایجاد و هدایت آشوب و اغتشاش و ایجاد روحیه یاس و ناامیدی در بین مردم از راه امام و انقلاب اسلامی می بینند دل نبندد.

مهدی قمصریان

به نقل از وبلاگ : فقط بگو علی!

کاروان طریق القدس

آرشیو