دوشنبه 27 جولای 2009 15:23
این روزها…

روزی که رهبری بگویند وحدت را حفظ کنید و ما مشغول تفرقه افکنی و فتنه انگیزی باشیم، روزی که رهبری بگویند با یک عمل اشتباه، دیگران را به طور مطلق طرد نکنید و ما باز هم به تخریب بپردازیم، روزی که خود را مطیع رهبری بدانیم و عملکردمان خلاف دیدگاه های وی باشد، آن روز، روز مرگ ولایت پذیری ما است
این روزها، روزهای امتحان فرزندان انقلاب است. تا مردان راه پر فراز و نشیب انقلاب از نامردان متمایز گردند.


روزی که شرایط کشور را بحرانی بدانیم، روزی که خود قانون گریز باشیم و مردم را به قانون پذیری دعوت کنیم(1)، روزی که غرورمان اجازه ندهد تا از مواضع رهبری دفاع کنیم، روزی که خود را بزرگ مرد انقلاب و تنها یار امام (ره) بدانیم که انقلاب به ما بدهکار است، روزی که دشمنان اسلام را با حرف هایمان شاد کنیم، آن روز، روز سقوط نخبگان است.

روزی که رهبری بگویند وحدت را حفظ کنید(2) و ما مشغول تفرقه افکنی و فتنه انگیزی باشیم، روزی که رهبری بگویند با یک عمل اشتباه، دیگران را به طور مطلق طرد نکنید و ما باز هم به تخریب بپردازیم، روزی که خود را مطیع رهبری بدانیم و عملکردمان خلاف دیدگاه ها وی باشد، آن روز، روز مرگ ولایت پذیری ما است.

روزی که انتقاد کردنمان برای خدا نباشد، روزی که در انتقاد کردنمان خرده حساب های شخصی را وارد کنیم(3)، روزی که بیش از اشتباه طرف مقابل، وی را زیر سئوال ببریم، روزی که هیچ یک از نقاط مثبت دیگران را نبینیم و فقط به عیب های آنها بپردازیم، روزی که انتقاد هایمان مغرضانه باشد و نه دلسوزانه، آن روز، امروز است.

روزی که آقای مشایی را به عنوان معاون اول خود انتخاب کنیم، روزی که ایشان را از معاون اولی برکنار کنیم و دومرتبه به عنوان مسئول دفتر انتخاب کنیم، روزی که در پایان دولت نهم چند تن از وزیران را برکنار کنیم، آن روز، روز تعجب ملت از دولت است.

روزی که تنها از بین طرفداران خود مسئولین کشور را انتخاب کنیم، روزی که بر نظرهای خود پافشاری کنیم، روزی که افرادی با گفتمانی متفاوت با گفتمان خود و انقلاب انتخاب کنیم، آن روز، روز استفاده نکردن از تمام پتانسیل های نخبگان است.

روزی که همواره در حال دعوا و کشمکش های سیاسی باشیم(4)، روزی که همواره به فکر حزب و جناج سیاسی خود باشیم، روزی که همواره به دنبال جنجال آفرینی سیاسی باشیم، آن روز، روز بازماندن از پیشرفت کشور است.

روزی که مستضعفین و پابرهنگان را فراموش کنیم، روزی که وارثان و صاحبان اصلی انقلاب را فراموش کنیم(5)، روزی که به تجمل گرایی و نه ساده زیستی روی آوریم، روزی که از دور و از پس حلقه محافظان برای مردم دست تکان دهیم و حاضر نشویم بین مردم برویم، روزی که کمتر از 8 ساعت کار کنیم، آن روز، روزی است که احمدی نژادی نبودیم.

هر چند مردم با حضوری 40 میلیونی، از امتحان خود سربلند بیرون آمدند؛ ولی این روزها، روزهای امتحان فرزندان انقلاب است(6). تا مردان راه پر فراز و نشیب انقلاب از نامردان متمایز گردند.

 

(1)    أَتَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبِرِّ وَتَنسَوْنَ أَنفُسَكُمْ

آيا مردم را به نيكى فرمان مى‏دهيد در حالیکه خود را فراموش مى‏كنيد. سوره مبارکه بقره، آیه 44.

(2)    وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ

و همگى به ريسمان خدا چنگ زنيد و پراكنده نشويد. سوره مبارکه آل عمران، آیه 103

(3)    وَلاَ يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَى أَلاَّ تَعْدِلُواْ اعْدِلُواْ هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَى وَاتَّقُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ خَبِيرٌ بِمَا تَعْمَلُون

و البته نبايد دشمنى گروهى شما را بر آن دارد كه عدالت نكنيد عدالت كنيد كه آن به تقوا نزديكتر است و از خدا پروا داريد كه خدا به آنچه انجام مى‏دهيد آگاه است. سوره مبارکه مائده، آیه 8.

(4)    وَأَطِيعُواْ اللّهَ وَرَسُولَهُ وَلاَ تَنَازَعُواْ فَتَفْشَلُواْ وَتَذْهَبَ رِيحُكُمْ

و از خدا و پيامبرش اطاعت كنيد و با هم نزاع مكنيد كه سست‏شويد و مهابت‏شما از بين برود. سوره مبارکه انفال، آیه 46.

(5)    وَنُرِيدُ أَن نَّمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِينَ

و مى‏خواستيم بر كسانى كه در زمين ضعیف شمرده شده اند منّت نهيم و آن ها را پيشوايان }مردم{ گردانيم و ايشان را وارثان }زمين{ كنيم. سوره مبارکه قصص، آیه 5.

(6)    أَحَسِبَ النَّاسُ أَن يُتْرَكُوا أَن يَقُولُوا آمَنَّا وَهُمْ لَا يُفْتَنُونَ

آيا مردم پنداشتند كه تا گفتند ايمان آورديم رها مى‏شوند و مورد آزمايش قرار نمى‏گيرند. سوره مبارکه عنکبوت، آیه2.


 علی جهانشاهی

کاروان طریق القدس

آرشیو