چهارشنبه 30 سپتامبر 2009 06:01
گزارشی از مناظره ی اعلمی و قره باغی در دانشگاه امیرکبیر

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، ناصر قره‌باغي کارشناس مسايل سياسي عصر امروز در مناظره با اکبر اعلمي نماينده سابق مجلس که به دعوت انجمن اسلامي دانشگاه صنعتي اميرکبير در سالن آمفي‌تئاتر مرکزي اين دانشگاه برگزار شد در حالي که افرادي منتسب به جنبش سبز اجازه صحبت‌ کردن به او را نمي‌دادند و در پاسخ به […]

به گزارش خبرنگار سياسي ايرنا، ناصر قره‌باغي کارشناس مسايل سياسي عصر امروز در مناظره با اکبر اعلمي نماينده سابق مجلس که به دعوت انجمن اسلامي دانشگاه صنعتي اميرکبير در سالن آمفي‌تئاتر مرکزي اين دانشگاه برگزار شد در حالي که افرادي منتسب به جنبش سبز اجازه صحبت‌ کردن به او را نمي‌دادند و در پاسخ به اين مطلب که “دروغگو دروغگو 63 درصد کو؟” گفت: با آغاز دور سوم سفرهاي استاني اين مطلب مشخص مي‌شود.
وي که در نشست بررسي عوامل موثر در اطراف بحران انتخابات سخن مي‌گفت اظهار داشت: برخي معتقدند که اعتراضات يک حرکت خودجوش مردمي بود و بعد تقلب شد و مردم حق خود را از دست دادند.
وي افزود: برخي ديگر نيز معتقدند به هيچ وجه تقلبي در کار نبوده و اگر اعتراضي هست و معترضين استناداتي دارند مربوط به تخلفات است.
وي در ادامه اظهاراتش که با شعارهايي عليه نهاد بسيج همراه بود گفت: بسيجي واقعي بسيجي دانش‌آموزي است که اغتشاشگران در ميدان کاج تهران وحشيانه او را زدند و او يک ريال هم از جايي پول نمي‌گرفت.
قره‌باغي در درباره شعارهايي در خصوص اينکه بسيجي واقعي همت و باکري بودند، گفت: اگر شهيد همت و باکري بودند آيا در مقابل اهانت به خط امام سکوت مي‌کردند آيا در مقابل ياوه‌گويي راديو اسراييل و آمريکا سکوت مي‌کردند؟ آيا در برابر جنايات اسراييل عليه مردم غزه سکوت مي‌کردند؟
وي گفت: اگر شما در جنبش سبز يک خط مبني بر مخالفت با جنايات آمريکا و اسراييل نشان داديد من نيز به شما مي‌پيوندم.
قره‌باغي در واکنش به شعار نه غزه نه لبنان جانم فداي ايران گفت: آيا اگر شهيد باکري بود اين شعار را قبول مي‌کرد؟
اين کارشناس مسايل سياسي گفت: اگر در مواضع ليدر جنبش سبز در مخالفت با جنايات اسراييل طي 16 سال گذشته موضعي را ديديد من به شما مي‌پيوندم.
وي حمايت از امام را دليل ديگري بر عملکرد مدعيان خط امام دانست و گفت: زماني که گنجي‌ها و کديورها گفتند تفکر امام به موزه پيوسته است چه کساني سکوت کردند.
وي افزود: اگر اين تفکر به قدرت برسد همه را اعدام مي‌کند.
قره‌باغي افزود: اين تفکر متعلق به کساني است که دهان روشنفکران حامي مشروطه را دوخت و آنها را به دار آويخت.
قره‌باغي در ميان شعارهاي جنبش سبز و کساني که در صدد ايجاد اخلال در اين مناظره بودند گفت: چرا ليدر جنبش سبز از جانيان صهيونيسم اعلام برائت نمي‌کند.
وي تصريح کرد: اگر اين تفکر حاکم شود پاي سربازان اسراييلي و آمريکايي به کشور باز مي‌شود.
در اين هنگام حاضران شعار دادند “مرگ بر روسيه و مرگ بر چين” که قره‌باغي گفت: اين شعارها را بايد در دوراني مي‌داديد که دولت‌هاي سازندگي و اصلاحات پاي قراردادها با اين کشورها را باز کردند.
وي بدترين سانسور را خودسانسوري دانست و گفت: بدترين حالت زماني است که افراد کاناليزه مي‌کنند و اخبار را از يک کانال مي‌گيرند.
قره‌باغي در واکنش به شعاري که عليه صدا و سيما در اين مناظره مطرح شد گفت: صدا و سيمايي که شما بر عليه آن شعار مي‌دهيد پيش از اينکه اصولگرايان را به تصوير بکشد دهه فجر چه کساني را به نمايش گذاشت؟
وي گفت: آيا مديران صدا و سيما گرايش هاي احمدي‌نژادي و اصولگرايي به معنايي که شما تصور مي‌کنيد دارند و ببنيد در اين 16 سال صدا و سيما دست چه کساني بوده است.

** اعلمي: کاري نکنيد که ما به بي‌نزاکتي متهم شويم

اکبر اعلمي نيز در اين مناظره تلويحا به شعارهايي که داده مي‌شد اعتراض کرد و گفت: کاري نکنيد که ما به بي‌نزاکتي متهم شويم. با سکوت خود حرف مرا تاييد کنيد.
اين نماينده سابق مجلس با اشاره به اظهارات قره‌باغي در خصوص شهيد باکري و همت گفت: اگر شهيد باکري و همت و تمامي شهدا بودند از کشته شدن مردم فلسطين ابراز انزجار مي‌کردند اما اگر شهيد همت و باکري بودند در جايي از ايران که به روي مردم گلوله گشوده مي‌شد و تعدادي از مردم به خاک و خون کشيده مي‌شدند اولويت را به دفاع و حمايت از هموطنان مي‌دادند يا به مردم فلسطين عنايت مي‌کردند.
وي گفت: تمامي سپاهيان و بسيجيان واقعي و جبهه ديده در برابر ريخته شدن خون مردم بي‌تفاوت نبودند.

**در 30 سال گذشته انتخابات به مفهوم واقعي برگزار نشد

اعلمي در ادامه سخنانش گفت: بجز دو سه مورد در کشور انتخابات به مفهوم واقعي برگزار نشده است.
وي افزود: انتخاباتي که متناسب با خواست و اراده عمومي مردم باشد و مردم بتوانند در يک شرايط منطقي خواست و اراده واقعي خود را بروز و ظهور دهند انتخابات واقعي است.
اعلمي افزود: اما برخي قيم‌مابانه به نيابت از مردم تصميم مي‌گيرند چه کساني حق دارند از حق انتخاب شدن استفاده کنند و توده‌هاي مردم نيز براي اينکه بتوانند از حق انتخاب کننده برخوردار شوند ناگزير هستند انتخاب خود را به سمتي که شوراي نگهبان مي‌پسندد معطوف کنند.
در اين هنگام يکي از دانشجويان خطاب به اعلمي گفت: خودت هم نماينده شده‌اي و وي پاسخ داد: البته من جايي از دست شوراي نگهبان در رفتم و سه دوره هم رد صلاحيت شدم.
وي با بيان اينکه فرد مستقلي هستم گفت: براي من فرقي نمي‌کند شما احمدي‌نژادي، موسوي‌چي يا خاتمي‌چي باشيد حرف من اين است که در 30 سال گذشته انتخابات به مفهوم واقعي برگزار نشد.
اعلمي افزود: در انتخابات اخير مردم براي صيانت از آراي خود به خيابان‌ها ريختند و حتي براي آنکه از خواست خود دفاع کنند حاضر شدند به پاي خواسته‌هاي خود خون دهند.
اعلمي انتخابات اخير را مشابه انتخابات گذشته دانست و گفت: دامنه تخلفات در اين انتخابات آشکارتر و معنادارتر از گذشته بوده است.
وي سپس عوامل موثر ديگر در بحران انتخابات را به دو بخش پيش زمينه و پس زمينه تقسيم کرد و گفت: اولين و مهم‌ترين عامل اين بود که مردم يا کساني که معترض بودند و تعدادشان نيز قابل توجه بود اعتماد خود را به بخشي از هيات حاکمه از دست دادند.
نماينده مجلس هفتم با بيان اينکه شوراي نگهبان 6 عضو منصوب و 6 عضو نيمه منصوب دارد گفت: چند نفر از اعضاي شوراي نگهبان هنگام انتخابات و قبل از آن در کابينه احمدي‌نژاد حضور داشتند.
وي اظهار داشت: در اين انتخابات آقاي جنتي و يزدي رسما به نفع احمدي‌نژاد موضع گرفتند.
در اين هنگام دانشجويي گفت: هاشمي رفسنجاني هم به نفع ديگري موضع گرفت و اعلمي پاسخ داد: قرار نيست هر کسي از گوشه‌اي تيري رها کند، شما که اقليت هستيد رعايت کنيد.
آن دانشجو هم گفت: شما و حاميانتان آقاي قره‌باغي را تيرباران کرديد.
اعلمي با بيان اينکه قاضي بايد بي‌طرف باشد گفت: اگر طرفين دعوا ثابت کنند قاضي و بازپرس از طرفين پرونده جانبداري کرده و يا از اقوام و آشنايان بوده است مي‌تواند درخواست رد دادرسي کند.

** بخش عمده ساکنان جنوب و شرق تهران به احمدي‌نژاد راي دادند

اعلمي در عين حال گفت: بخش عمده ساکنان جنوب تهران و شرق تهران به دليل ترکيب جمعيتي به احمدي‌نژاد راي دادند.
وي گفت: من از شهرهاي حوزه انتخابيه خود يعني آذربايجان استعلام کردم به جز تبريز، اردبيل و اروميه در برخي روستاها بيشترين راي را به احمدي‌نژاد دادند.
وي افزود: اما نخبگان جامعه که آنها را در خيابان ديديم و دانشگاهيان که نحوه برخوردشان را مي‌بينيم به کساني جز احمدي‌نژاد راي دادند.
نماينده سابق مجلس گفت: برخلاف آنچه وانمود مي‌شود موسوي 23 ميليون راي نياورده است.
اعلمي سپس تجمع حاميان احمدي‌نژاد در ميدان ولي‌عصر را زير سوال برد و گفت: البته از نظر من به عنوان يک حقوقدان هيچ کدام از اينها نمي‌تواند دليل باشد بلکه جزو شواهد و قرائني است که باعث شده است آن احساس به وجود آيد.

**قره باغي: درود بر خاتمي چون جريان نفاق را رو کرد

ناصر قره باغي در مناظره با اکبر اعلمي گفت: من هم با شعار درود بر خاتمي موافقم چون اشتباهات زيادي کرد که باعث شد، دست جريان نفاق رو شود.
وي افزود: در جبهه مقابل افرادي مثل خاتمي به خاطر حرفهايي که مي زنند و رسوايي هايي که به بار مي آورند براي ما نعمت است.
وي در ادامه گفت: کساني که اهل انصاف هستند بروند و يکبار ديگر حرفها و مواضع خاتمي را در دوران رياست جمهوري مرور کنند و ببينند ايشان چقدر مواضع اسراييلي داشت و تا چه حد از مردم مظلوم فلسطين اعلام حمايت کرد.
قره باغي گفت: خاتمي کسي بود که قبل از انتخابات در کشورهاي عربي و غربي دوره افتاد و براي هزينه انتخابات اعانه جمع کرد.
اين کارشناس در پاسخ به افرادي که در اين جلسه مناظره شعار مرگ بر ديکتاتور مي دادند، گفت: ديکتاتور کسي است که قبل از اعلام نتايج انتخابات مي گويد من برنده انتخابات هستم.
اين کارشناس مسايل سياسي در پاسخ به اظهارات اعلمي مبني بر اين که اگر امروز شهيد باکري زنده بود اولويت را به مردم کشور خودش مي داد و در چنين شرايطي به غزه نمي پرداخت گفت: شما موضع هشت سال دولت اصلاحات را عليه اسراييل براي ما بگوييد که چقدر عليه اسراييل بود و چه قدر در دفاع از فلسطين موضع گرفت.
قره باغي در پاسخ به اين سخن اعلمي که بعد از انقلاب انتخابات واقعي در کشور برگزار نشده است، گفت: اگر انتخابات در اين کشور واقعي نيست چرا شما شرکت مي کنيد و چگونه به واسطه همين انتخابات مدتي نماينده مجلس بوديد.
وي افزود: شما که مي گوييد انتخابات در کشور واقعي نيست پس چرا مردم در هر دوره از انتخابات بيشتر از دوره هاي قبل شرکت مي کنند.
قره باغي ضمن تقدير از اعلمي به خاطر استفاده از عبارت تخلف در انتخابات به جاي تقلب گفت: در تمام دوره هاي انتخابات تخلفاتي صورت گرفته و در زمان جريان اصلاحات دعواهاي انتخاباتي بين خود اصلاح طلبان بود به حدي که در انتخابات شوراها اختلافات آنها به جايي رسيد که نزديک بود به روي هم چاقو کشي کنند.
وي در پاسخ به اظهارات اعلمي در خصوص شوراي نگهبان گفت: بيان عملکرد شوراي نگهبان و ايراد گرفتن به آن هرگز سندي براي اثبات تخلف در انتخابات محسوب نمي شود، ضمن اين که نمايندگان آقاي مير حسين سر صندوقها حاضر بودند و ناظر انتخابات بودند.
قره باغي افزود: آقاي اعلمي در مورد شوراي نگهبان گفت که قاضي بايد بي طرف باشد در حالي که شوراي نگهبان وظيفه اش حمايت از قانون اساسي و اسلام است و وقتي که برخي کانديداها و آقاي خاتمي صحبت هايي بر خلاف موازين اسلام مي کنند و مي گويند که از سکولاريزم گريزي نيست، شوراي نگهبان موظف است در مقابل چنين رويکردهايي موضع بگيرد.

** اعلمي: با شعار مرگ بر آمريکا مخالف هستم!

در ادامه اين مناظره اعلمي در بخشي از سخنان خود گفت: با شعار مرگ بر روسيه و مرگ بر آمريکا مخالف هستم.
وي در ادامه گفت: البته با شعار مرگ بر اسراييل موافقم چون جزء ايدئولوژي هاي ماست.
اعلمي اظهار داشت: من به موضع ميرحسين هم خرده مي گيرم که شب قبل از اعلام نتايج انتخابات اعلام کرد که پيروز انتخابات است، هر چند خبرگزاري هاي دولتي هم همان شب پيروزي احمدي نژاد را تيتر اول خروجي هاي خود قرار دادند.

**قره باغي: در ماجراي کهريزک يکي از قاضي‌هاي حامي موسوي دستور داده است

قره باغي گفت: در ماجراي کهريزک يکي ازقاضي هاي دادگاه انقلاب و حامي موسوي دستور داده است.
ناصر قره باغي در مناظره با اکبر اعلمي در پاسخ و پرسشي درباره ماجراي کهريزک گفت: در حالي که زندان اوين براي هزار نفر پيش بيني شده است بايد معلوم شود به سفارش چه کسي 160 نفر به کهريزک مي روند؟
وي افزود: مقام معظم رهبري بلافاصله بعد از اطلاع از اين موضوع دستور تعطيلي بازداشتگاه را صادر مي کنند و اولين کشته در اين ماجرا در حين برگشت بود.
قره باغي گفت: ما مي دانيم چه کسي چنين سفارشي را کرده و اين را در کاسه مرتضوي گذاشته است.
وي گفت: اين فرد يکي از قاضيان دادگاه انقلاب و طرفدار موسوي است.
وي از دانشجويان خواست در اين موضوع تحقيق کنند.
اين کارشناس مسايل سياسي با بيان اين که ما از عوامل تحريک کننده اغتشاشات، فهرست بلند بالا داريم که مستند است گفت: بالاترين تحريک اين بود که بدون ارايه هيچ سندي گفتند تقلب شده است.
قره باغي با اشاره به اظهارات اعلمي در اين مناظره گفت که من خوشوقتم که آقاي اعلمي مي گويد که تقلب نشده است.
اعلمي هم گفت من نگفتم که تقلب نشده و قره باغي افزود: شما گفتيد قرائن و شواهد چنين احساسي را بوجود آورده است، اما با قرائن و شواهد نمي توان عمل کرد زير اگر چنين باشد ما از رقيب هم قرائن و شواهد داريم.
قره باغي گفت: شما از سال 1376 ما را متهم به بي سوادي مي کرديد و مي گفتيد علم نظر سنجي را نمي دانيد تا نتايج انتخابات را پيش بيني کنيد.
وي گفت: اکنون چرا تمام نظر سنجي ها به جز نظر سنجي هاي ستادهاي موسوي و حتي نظرسنجي هاي آمريکايي ها، اروپايي ها و مراکز بي طرف پيروزي يک نامزد را پيش بيني مي کند به آن بي اعتنا هستيد.
وي سپس از آنچه که شکنجه سفيد گفته مي شود، نام برد و گفت‌: اگر استخر، ماساژور، وبلاگ و غذاهاي آنچناني شکنجه است اي کاش ما را شکنجه بدهند.
قره باغي با اشاره به هشت سال اسارت خود گفت: من بايد به شما توضيح بدهم تا معناي شکنجه را متوجه بشويد.
وي با اشاره به بخش ديگري از اظهارات اعلمي درباره موضع رهبري ، گفت: من از شما سئوال مي کنم آيا اين دو موضع فرقي با هم ندارد؟
قره باغي افزود: در حالي که هنوز شمارش آرا تمام نشده، نامزدي اعلام پيروزي مي کند، اما فرداي انتخابات طبق روال هر دوره رهبري به مردم تبريک مي گويد.
وي در پاسخ به اظهارات ديگر اعلمي که ادعا کرد احمدي نژاد مخالفان خود را خس و خاشاک ناميده است و اين از عوامل بحران انتخابات است، گفت که من خواهش مي کنم يک جلسه فيلم سخنراني احمدي نژاد در ميدان وليعصر را پخش کنند.
وي گفت: چگونه کسي که به 40 ميليون راي دهنده تبريک مي گويد، طرفداران نامزد ديگر را خس و خاشاک مي نامد.
قره باغي گفت: احمدي نژاد گفته است اراذل و اوباشي که اغتشاش کرده اند خس و خاشاک مي باشند.
وي که بارها سخنانش از سوي طرفداران جنبش سبز قطع مي شد، گفت: مگر طرفداران موسوي بانک آتش زده اند و يا با کوکتل مولوتف به پايگاه بسيج حمله کرده اند که خود را اين گونه مي پندارند.
اين تحليلگر با اشاره به سخنان اعلمي که به نقل از قاليباف گفت که‌ سه ميليون نفر در تهران به خيابانها ريخته اند، گفت: دو ميليون و 300 هزار نفر به موسوي راي داده اند چگونه سه ميليون نفر به تظاهرات آمده اند.
وي گفت: روز قدس چند ميليون بوده اند اين به معناي ريزش است، وقتي مردم ديدند که حرفها بي منطق است و سندي براي تقلب وجود ندارد و بلکه با راديو اسراييل و آمريکا همسويي مي شود، کنار کشيدند.
قره باغي افزود: من دوستان ايثارگري دارم که در ستاد موسوي بوده اند چون فکر مي کردند وي در خط امام و همسنگر همت و باکري است، اما وقتي ديدند با راديو آمريکا و اسراييل همسو است کنار کشيدند.
وي گفت که حاضر است اين افراد را به اين گونه جلسات دعوت کنند تا مطالبشان را بگويند.
قره باغي سپس گفت: چرا موسوي از اسراييل و راديو آمريکا اعلام برائت نمي کند.
وي با اشاره به اين گفته اعلمي درباره فرزند آيت الله جنتي، گفت: افتخار جنتي، گيلاني و مشکيني اين است که فرزندان خود را اعدام کرده اند. گيلاني خود حکم اعدام فرزندش را داد.
قره باغي افزود: چرا فرزندان آقايان امروز اعدام نمي شوند.
وي سپس با اشاره به خاطره اي از شهيد رجايي گفت: فردي در حضور شهيد رجايي به او توهين مي کند، اما شهيد رجايي پس از رفتن آن فرد به همراهش مي گويد امروز يقين کردم انقلاب ماندگار است.
اين کارشاس مسايل سياسي افزود: وقتي افراد آزادند به هر کسي فحش بدهند (‌اشاره به اهانت به مقامات کشور در اين مناظره) به کوري چشم دشمنان انقلاب ماندگار است چون افراد مي دانند کسي در نظام با آنان کاري ندارد و اين از موضع اقتدار است.
وي گفت: حتما آزادي است که برخي نامه سرگشاده به رهبري مي نويسند و مي گويند بايد جام زهر را بنوشيد.
وي در واکنش به اظهارات ديگر اعلمي که گفت که اگر با سهميه وارد دانشگاه مي شدم روزي پنجاه بار شعار مرگ بر ضد ولايت فقيه مي دادم، گفت: سهميه مال دانشگاه آزاد است نه مال دانشگاه دولتي.
قره باغي با بيان اين که تمامي اظهارات اعلمي پاسخ قاطع دارد، گفت: کساني مردم را سرکوب مي کردند که سال 64 و 65 در خيابانهاي تهران زنجير مي کشيدند و سر مردم و جوانان را مي تراشيدند.
وي گفت: دولت موسوي تحمل انتقاد روزنامه رسالت را نداشت و روزنامه سلام که رهبري مخالف تعطيلي آن بود با فشار هاشمي رفسنجاني تعطيل شد.
قره باغي در واکنش به استناد اعلمي به اجرا نشدن اصل 27 قانون اساسي گفت: خوب است به اصل 40 هم توجه شود، آزادي اجتماعات در صورتي ممکن است که مخل آزادي و امنيت عمومي نشود.

کاروان طریق القدس

آرشیو