پنج‌شنبه 25 فوریه 2010 06:56
كتابخانه تخصصي فرهنگ و تمدن ايران اسلام در دانشگاه اميركبير گشايش يافت

براي اولين بار در سطح دانشگاه‌هاي فني و مهندسي كشور، كتابخانه تخصصي فرهنگ و تمدن ايران اسلام در دانشگاه صنعتي اميركبير گشايش يافت.


به گزارش حوزه دانشگاه خبرگزاري فارس، در مراسم افتتاحيه اين كتابخانه عليرضا رهايي رئيس دانشگاه صنعتي ‌اميركبير اظهار داشت: ساخت اين مجموعه از سال 85 شروع و به مناسبت دهه فجر انقلاب اسلامي افتتاح آن در اين روز صورت گرفت كه گروه معارف و علوم انساني دانشگاه صنعتي اميركبير طي چند سال گذشته جهت آشنايي بيشتر و عميق اساتيد دانشجويان و كاركنان دانشگاه با فرهنگ و تمدن ايران و اسلام در جهت غناي هويت ايراني- اسلامي جامعه دانشگاهي موفق به توسعه بخش گنجينه كتابخانه معارف و علوم انساني در دو موضوع ايران شناسي و اسلام شناسي شد.

وي افزود: اين كتابخانه داراي بيش از 6 هزار جلد كتاب است كه از آن جمله مي‌توان به كتب مرجع و دائره المعارف‌هاي مهم جهان در دو موضوع اسلام و ايران، كتب اسنادي در مناسبت‌هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي ايران با كشورهايي مانند انگلستان، فرانسه، امريكا و آلمان، كتب اسنادي در موضوع خليج فارس و مناسبت‌هاي ايراني با كشورهاي عربي منطقه، مجموعه از كتب اسنادي در ارتباط با رجال سياسي و فرهنگي ايران و آرشيوي از فعاليت‌هاي مطبوعاتي ايران از آغاز شكل‌گيري آن از دوره قاجار تاكنون كه يكي از غني‌ترين مجموعه‌ها در زمينه نشريات در كشور است.

در ادامه اين مراسم رضا حاجي‌ابراهيم مسئول گروه معارف دانشگاه صنعتي اميركبير اظهار داشت: در مجموع دانشگاه‌هاي فني و مهندسي اين اولين كتابخانه تخصصي است كه در سطح كشور افتتاح شده و بالغ بر 6 هزار جلد كتاب در رابطه با تاريخ و تمدن ايران و اسلام در آن گردآوري شده است.

وي تصريح كرد: اين كتابخانه با همت و مساعدت رياست دانشگاه به اين مرحله رسيده و منابع ارزشمندي كه به نحوي با فرهنگ ايراني و اسلامي در ارتباط هستند از جمله فلسفه و تفسير و آرشيوي از نشريات زمان قاجار در آن وجود دارد.

وي خاطرنشان كرد: در صنعت آرشيو اين كتابخانه آثاري كه مربوط به زمان احمدشاه بوده و در واقع از آن زمان كار مطبوعاتي شكل گرفته جمع‌آوري شده كه برخي به شكل روزنامه و برخي هم به شكل مجله هستند كه در مجموع غناي بسيار خوبي را در آن مشاهده مي‌كنيم.

کاروان طریق القدس

آرشیو