شنبه 11 سپتامبر 2010 04:46
گزارش کامل دیدار نمایندگان دانشجویان با سفیر واتیکان در تهران؛ دانشجویان به رسم دوستی و محبت یک جلد قرآن کریم به نماینده پاپ هدیه کردند

نمايندگان تشكل‌هاي دانشجويي بعدازظهر روز دوشنبه  22 شهریور در محل سفارت واتيكان در ايران با سفير واتيكان در كشورمان ديدار كردند و در مورد مسائل مربوط به هتك حرمت قرآن كريم در آمريكا به تبادل نظر پرداختند


نمايندگان تشكل‌هاي دانشجويي بعدازظهر روز دوشنبه 22 شهریور در محل سفارت واتيكان در ايران با سفير واتيكان در كشورمان ديدار كردند و در مورد مسائل مربوط به هتك حرمت قرآن كريم در آمريكا به تبادل نظر پرداختند.

در ابتداي اين مراسم ژان پل گوبل سفير واتيكان در ايران در گفت‌وگو با دانشجويان حاضر در اين مراسم اظهار كرد:‌ از اين‌كه فرصتي براي تبادل نظر بين ما ايجاد شده است، خوشحالم. شما دانشجو هستيد و آينده جامعه خود را مي‌سازيد و من كاملا نگراني شما را كه جنبه‌ مذهبي هم دارد درك مي‌كنم.

علي اللهياري نماينده جنبش عدالتخواه دانشجويي نيز با تشكر از وي اظهار كرد:‌ ما مي‌توانيم با تفاهم فضا را پيش ببريم براي ما حضرت مسيح(ع) و حضرت مريم(ع) جايگاه والايي دارند. حضرت مسيح يكي از پيامبران اولوالعزم براي ما مسلمانان محسوب مي‌شود. ما مسلمانان در کنار پیامبر خود به تمامي پيامبران از حضرت آدم تا حضرت موسی و عیسی ايمان داريم.

وي خاطرنشان كرد: ماجراهاي اخير و اين‌كه كسي بخواهد رابطه‌ بين مسلمانان و مسيحيان را دچار اشكال كند، باعث نگراني ما شد در حالي‌كه در قرآن مسلمانان و مسيحيان نزديكترين گروه‌ها نسبت به هم شناخته مي‌شوند. در طول تاريخ همزيستي مسالمت‌آميزي با يكديگر داشته‌اند و اين همزيستي مسالمت‌آميز همواره با احترام و رضايت متقابل همراه بوده است.

وي ادامه داد: چند سالي است كه ما شاهد برخي از رفتارهايي در جهت بر هم زدن اتحاد بين مسلمانان و مسيحيان هستيم. مي‌بينيم كه زورگويان جهاني نمي‌خواهند كه اهل كتاب به يكديگر نزديك شوند. و هميشه به دنبال ايجاد تفرقه در ميان آن‌ها هستند ولي همواره اين توطئه‌ها از سوي مسلمانان شناخته شده است.

اين نماينده جنبش عدالتخواه دانشجويي اظهار كرد: قرآن كريم براي ما مسلمانان مهمترين چيز در زندگي است. تمامي مسلمانان به آن عشق ورزيده و حاضر به فداي تمامي زندگي خود در برابر آن هستند. همان‌طور كه مسيحيان در برابر حضرت مسيح چنين مي‌كنند. بايد گفت اتفاقي كه افتاده است راهي براي اقداماتي عليه اديان الهي است.

وي ادامه داد: در سال‌هاي گذشته ما شاهد هتك حرمت‌هايي در مورد حضرت محمد(ص) و حضرت عيسي (ع) بوده‌ايم و هتك حرمت به قرآن كريم را در آمريكا دنباله آن‌ها مي‌دانيم.

وي ادامه داد: ما در صدد اين هستيم كه با اين حركت خود اين توطئه‌اي را كه براي ايجاد فرقه ميان مسلمانان و مسيحيان طرح‌ريزي شده است را ناكام بگذاريم.

به گزارش ايسنا، در اين ديدار قرآني به زبان عربي و انگليسي به سفير واتيكان اهدا شد و سپس اللهياري در ادامه سخنان خود گفت: قرآن آن‌قدر براي ما عزيز است كه ما بدون وضو به آن دست نمي‌زنيم. اميدواريم با هديه‌ گرانقدري كه به شما اهدا شد، روابط حسنه‌ بين ما ادامه يافته و اين توطئه شوم ناكام بماند.

وي اظهار كرد: ما مطمئنيم كه پاپ، مسيحيان و جنابعالي از هتك حرمت به قرآن كريم دل‌آزرده شدند و اين را فرصت خوبي مي‌دانيم كه با توكل به خدا بر عليه تمامي كساني كه عليه دين و انسان‌ها فعاليت مي‌كنند متحد شويم.

اين عضو جنبش عدالتخواه دانشجويي گفت:‌ حضور فعال مسيحيان و مراجع مسيحي در محكوميت اين واقعه مي‌تواند توطئه‌ آنان را ناكام بگذارد و خوشحال مي‌شويم اگر مواضع مراجع مسيحي به اطلاع ما رسيده شود و ما نيز مواضع‌مان را به گوش آن‌ها برسانيم.

به گزارش ايسنا، در ادامه سفير واتيكان با تشكر از صحبت‌هاي مطرح شده و با بيان اين‌كه « مي‌خواهم خيلي واضح صحبت كنم» اظهار كرد: ‌اين اخباري كه از ايالات متحده مبني بر فكري كه داشته‌اند تا قرآن را بسوزانند خيلي ما را ناراحت كرده است.

ژان پل گوبل افزود: سوزندان يك كتاب آسماني هر چند متعلق به دين ديگري باشد، نشانگر لغزشي است كه انسان را ناراحت مي‌كند و زماني كه اين خبر به گوش ما رسيد بلافاصله واتيكان در مورد آن موضع‌گيري كرد و گفت اين عمل غيرقابل قبول است و غير قابل قبول‌تر، اين است كه كسي كه اين فكر را كرده، كسي است كه خود را يك مسيحي معرفي مي‌كند. من بايد بگويم هيچ مسيحي واقعي نمي‌تواند قرآن را بسوزاند و اين خارج از درك ماست كه به نام دين بتوان كتاب دين ديگري را آتش زد. من اين تصور را ندارم كه يك مسيحي بتواند چنين كاري كند. اين آنقدر بديهي است كه توضيح ديگري نمي‌توان در مورد آن داد.

وي گفت: چيزي كه الان مي‌خواهم بگويم خيلي مهم است؛ ما چنين فكري نداريم كه آزادي بيان و فكر كه ما مدافع آن هستيم به معناي آزادي اهانت به دين ديگري است.

سفير واتيكان در ايران اظهار كرد: اخيرا ما شاهد اين بوديم كه در بعضي موارد مثل فعاليت‌ هنري، هم پيامبر شما را و هم مسيح را مورد تمسخر قرار دادند كه از آن جمله مي‌توان به كاريكاتورهاي دانماركي اشاره كرد.

وي افزود: براي ما مسيحيان اين‌كه يك فرد، كاريكاتوري بكشد كه باعث رنجش ديگران شود غيرقابل درك است.

گوبل گفت: من چند روز پيش اين فرصت را داشتم كه به يكي از مقامات شما بگويم كه در اين مورد ما با شما هم‌ نظر هستيم و بايد گفت كه اين رفتارها از سوي يك اقليت بسيار كوچك اتفاق مي‌افتد و اين رسانه‌ها هستند كه موضوع را بزرگ مي‌كنند.

سفير واتيكان در ايران با بيان اين‌كه « گرچه هر دو ما يك ايمان نداريم ولي به يكديگر احترام متقابل داريم» گفت: ما عميقا اعتقادات شما را محترم مي‌شماريم همان‌طور كه شما به اعتقادات ما احترام مي‌گذاريد. من فكر مي‌كنم در زمان حاضر راه همين است. از اين طريق است كه ياد مي‌گيريم چگونه همديگر را بشناسيم و دوستي را رشد دهيم.

وي با بيان اين‌كه « براي ما هرچه كه در جهت مخالف رشد دوستي متقابل باشد نمي‌تواند متعلق به به مسيحيت نام گيرد» گفت: به همين دليل است كه تا خبر هتك حرمت به قرآن كريم به گوش حضرت پاپ رسيد، ايشان گفتند كه اين عمل غيرقابل قبول است. و اين‌كه شما به ديدن ما آمديد فرصت بيان صريح اين موارد را فراهم آورد.

وي اظهار كرد: شما مي‌دانيد چه در ميان مسيحيان و چه در ميان مسلمانان كساني هستند كه تفكراتي خاص دارند و ما نبايد بگذاريم كه آن افراد فكر خود را حاكم كنند. بايد دانست كه در برابر يك فرد ديوانه هزاران فرد عاقل وجود دارد. در برابر يك فرد با نيت بد افراد خوش نيت بسياري هستند كه خواهان رشد دوستي هستند. زماني يك ديوانه سنگي را به چاه مي‌اندازد كه عاقل‌هاي بسيار نمي‌توانند آن را بيرون بكشند و ما نبايد بگذاريم كه ديوانه‌ها قانون‌گذاري كنند. من فكر مي‌كنم كه در اين مورد با هم، هم‌نظر هستيم.

گوبل با اشاره به هديه‌ فعالان دانشجويي كشور به وي كه يك جلد قرآن كريم به زبان عربي و انگليسي بود، گفت: من اين هديه را به خانه خود مي‌برم و با احترامي كه بايد به اين كتاب شود آن را حفظ مي‌كنم. من يكي دو نسخه ديگر از اين كتاب را دارم كه البته به زبان عربي و انگليسي نبودند.

به گزارش ايسنا، در ادامه اين ديدار اللهياري خطاب به سفير واتيكان در ايران گفت: ما از سوي دانشجويان از شما تشكر مي‌كنيم و اميدواريم كه اين ديدارها باعث افزايش دوستي ميان مسلمانان و مسيحيان شود و همگي تلاش كنيم تا عليه صهيونيست‌ها براي ساختن جهاني پر از محبت، صلح و عدالت با هم متحد شويم.

گوبل در پاسخ به صحبت يكي ديگر از دانشجويان در انتقاد به هتك حرمت قرآن كريم در آمريكا گفت: در دنيا بيش از يك ميليارد مسلمان و يك ميليارد مسيحي زندگي مي‌كنند كه در بين اين افراد كساني هستند كه زياد عاقل نيستند و افرادي هستند كه اصل پيام مذهبي را دريافت نكردند.

سجاد اكبري از بسيج دانشجويي ادامه داد: متاسفانه اين ديوانه‌ها از سوي برخي قدرت‌ها حمايت مي‌شوند و رويداد اخير در واقع در يازدهم سپتامبر اتفاق افتاد و در آن زماني كه اين واقعه صورت پذيرفت سربازان بسياري از سوي آمريكا در مرزهاي اطراف كشور ما قرار گرفتند و از سوي رييس‌جمهور آمريكا اعلام شد كه ما درصدد برپايي جنگي در ادامه جنگ‌هاي صليبي هستيم.

وي افزود: ما نگران اتحاد بين اديان هستيم و در اين واقعه بايد گفت كه دولت آمريكا مي‌توانست جلوي آن را بگيرد و ما انتظار داريم تا رهبران مسيحي مسوولان آمريكايي را مواخذه كنند.

اكبري گفت: ما حس مي‌كنيم كه قدرت‌هاي بزرگي مثل آمريكا به دنبال راه انداختن جنگ اديان هستند تا به اهداف خود برسند و از باتلاق‌هايي كه در عراق و افغانستان ايجاد كرده‌اند، نجات یابند. و اشتباهاتشان را توجيه كنند. بايد دانست كه در اين ميان عقايد هزاران مسلمان است كه زير سوال خواهد رفت.

گوبل در پاسخ گفت: براي همين من به همدلي اشاره كردم ما بايد فراتر از اينها حركت كنيم تا آنچه را كه مطابق پيام هر دوي دين‌هاي ما است عمل نماييم و با عشق به همديگر برسيم.

وي افزود: پس ما نبايد تسليم اين تحريك‌ها شويم تا هر دو خوب بمانيم و بايد بگويم كه مسيحيان خوب اين كار را نمي‌كنند.

به گزارش ايسنا، در ادامه اين ديدار عباسي‌مهر نماينده دفتر تحكيم حاضر در اين مراسم گفت: ما در طي سالهاي گذشته با همكاري‌هايي كه بين دانشگاه و حوزه بوده است سعي كرده‌ايم تا افراطي‌گري را در جهان اسلام به حداقل برسانيم ولي متاسفانه اين مهم در مسيحيت كمتر ديده مي‌شود و اينكه ما برخلاف روال ديپلماتيك سه نفرمان با شما صحبت كرديم به دليل آن است كه شما را شخصي مذهبي مي‌دانيم و نه ديپلماتيك.

گوبل نيز در جواب گفت: كار بسيار خوبي كرديد.

به گزارش ايسنا، در پايان اين ديدار نمايندگان تشكل‌هاي دانشجويي حاضر خطاب به سفير واتيكان در ايران گفتند كه ان‌شاءالله دفعه بعدي براي دوستي به نزدتان بياييم و گوبل نيز آرزو كرد تا اين دانشجويان در امتحانات خود موفق شوند و به افرادي باوجدان، باصداقت و عامل پيشرفت در جامعه‌ خود مبدل شوند.

 

 

در پايان اين ديدار نمايندگان تشكل‌هاي دانشجويي به همراه سفير واتيكان در ايران به صرف عصرانه و طرح مباحث دوستانه پرداختند.

کاروان طریق القدس

آرشیو