جمعه 26 نوامبر 2010 19:48
دانشگاه امیرکبیر در 16 آذر 89 + گزارش تصویری


امروز 16 آذر 89، روز اول محرم، دانشگاه صنعتی امیرکبیر شاهد عزاداری و حرکت دانشجویان آگاه و بصیر در صحن اصلی دانشگاه بود.


 

امروز 16 آذر 89، روز اول محرم، دانشگاه صنعتی امیرکبیر شاهد عزاداری و حرکت دانشجویان در صحن دانشگاه بود. مراسم دمامه زنی در صحن دانشگاه از ساعت 11 با استقبال زیاد دانشجویان، آغاز گردید. این مراسم شروع برنامه ی عزاداری دانشجویان به مناسبت اول محرم بود.

از سویی دیگر تعدادی از دانشجویان وابسته به گروهکی خاص که جمعیتی 20 الی 30 نفره داشتند مقابل دانشکده عمران جمع شدند. سپس تعدادی دیگر از دانشجویان دانشگاه نیز به آنها نزدیک شده و به پرسش از علت کارشان و مباحثه و گفتگو پرداختند. با شروع شدن مراسم دمامه زنی، این جمعیت قلیل با گریز  از گفتگو با دانشجویان اقدام به خواندن سرودن کردند. اما دانشجویان با ادامه دادن مراسم عزاداری به سر دادن شعارهای مرتبط با فضای محرم و شعارهایی ضد استکباری متناسب با روز دانشجو علیه آمریکا و اسرائیل پرداختند.

 

برنامه ی عزاداری با رسیدن به وقت نماز ظهر و عصر قطع گردید و دانشجویان به سمت مسجد دانشگاه حرکت کردند. در این هنگام آن عده ی قلیل که از رفتن دانشجویان عزادار به نماز جماعت و به تبع آن خالی شدن صحن دانشگاه از حضور آنها اطمینان یافته بودند، با جمع شدن مقابل دانشکده برق با تشکیل زنجیری کوچک، از دانشجویان می خواستند تا به آنها بپیوندند که با عدم استقبال شدید دانشجویان مواجه شد.
دانشجویان پس از نماز با ایجاد دسته ی عزاداری و حرکت در صحن دانشگاه، به ادامه عزاداری خود پرداختند که با رسیدن جمعیت زیاد عزاداران، آن عده ی قلیل پراکنده و متفرق گردیدند. هر چند این عده با خواندن شعر و سر دادن شعارهای انحرافی، سعی در برهم زدن نظم و برنامه عزاداری داشتند اما به دلیل جمعیت زیاد عزاداران، موفق به انجام آن نشدند.


در پایان، دانشجویان عزادار با جمع شدن مقابل ورودی آمفی تئاتر اصلی دانشگاه، به صحبت های یکی از دانشجویان دانشگاه امیرکبیر پیرامون 16 آذر و نسبت آن با محرم و جنبش دانشجویی گوش دادند. وی در ابتدا با اشاره به نزدیک شدن به ساعت شروع کلاسها صحبت ها و نکات خود را بدون استفاده از بلندگو ادامه داد.
 وی با اشاره به قربانی کردن 3 دانشجو مقابل پای نیکسون، گفت: 30 سال است که روزگار ذلت به پایان رسیده است. امروز غرب در مذاکرات هسته ای مجبور است بنا به طرح ایران اسلامی، مذاکره کند. غرب مجبور است بابت تمام جنایت ها به خصوص دو ترور اخیر دانشمندان هسته ای پاسخگو باشد. این عزت و قدرت ریشه در حرکت ضد ظلم و ضد آمریکایی دانشجویان دارد.


وی پس از تکبیر دانشجویان ، در ادامه با اشاره به این که خون این سه شهید، باعث شنیده شدن فریاد مرگ بر آمریکا در ایران شد، گفت: جنبش دانشجویی و اساسا فطرت انسانی نمی تواند نسبت به ظلم و جنایت و استکبار عده ای سکوت کند. روحیه ضد آمریکایی و ضد استکباری همواره جزء ویژگی های جوانان و دانشجویان باقی خواهد ماند.

 

این دانشجو ادامه داد: واقعا جای سوال است که چطور عده ای رویشان می شود و این جرات را به خود می دهند که سنگ جنایتکارانی چون آمریکا را اینچنین به سینه بزنند.
وی همچنین با آرزوی شادی روح سه شهید 16 آذر، شهدای انقلاب اسلامی، دفاع مقدس، شهدای لبنان، فلسطین، سومالی، عراق و افغانستان و سایر نقاط جهان اسلام، به همزمانی 16 آذر و محرم اشاره کرد و گفت: این تطابق یعنی اینکه جنبش دانشجویی باید با حفظ روحیه ضد ظلم و ضد استکباری خود راه امام حسین و شهدای کربلا را ادامه دهد.
در پایان نیز با اشاره به زمان شروع کلاس ها، پایان مراسم اعلام شد. 

گزارش های ویدئویی مرتبط:

http://autbasij.org/http://basij.aut.ac.ir/wp-content/uploads/2010/11/MOV01314.MP4
http://autbasij.org/http://basij.aut.ac.ir/wp-content/uploads/2010/11/MOV01299.MP4
http://autbasij.org/http://basij.aut.ac.ir/wp-content/uploads/2010/11/MOV01298.MP4

کاروان طریق القدس

آرشیو