چهارشنبه 26 نوامبر 2014 12:45
بررسی “قیمت‌گذاری خوراک گاز پتروشیمی‌ها” در میزگرد کارشناسی

میزگرد امیرکبیر 2 میزگرد امیرکبیر1 بسمه تعالی «بهترین روش سوال و پاسخ این است که مسئولین بیایند توی مجموعه های دانشجویی… مسولین بروند شرکت کنند. مقام معظم رهبری» جلسه میزگرد کارشناسی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با موضوع «قیمت گذاری خوراک گاز پتروشیمی ها » به همت واحد تخصصی بسیج دانشجویی برگزار گردید. در این نشست از […]

گاز1

میزگرد امیرکبیر 2

میزگرد امیرکبیر1

بسمه تعالی

«بهترین روش سوال و پاسخ این است که مسئولین بیایند توی مجموعه های دانشجویی… مسولین بروند شرکت کنند. مقام معظم رهبری»

جلسه میزگرد کارشناسی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با موضوع «قیمت گذاری خوراک گاز پتروشیمی ها » به همت واحد تخصصی بسیج دانشجویی برگزار گردید. در این نشست از نمایندگان مجلس آقای دوگانی، آقای کاتب، آقای سقایی، آقای نعمتی، آقای قادری، آقای عبدالاهی و … نیز دعوت شده بودند.  از مدیران سطوح مختلف نفتی هم دعوت شد ولی همانند نشست بنزین امیرکبیر، اظهار کردند که نمی توانند برخلاف موضع وزارت نفت، اظهار نظر کنند، گویی سیستم اجرایی نفت اجازه اظهارنظر به سطوح مدیریتی خود را نمی دهد.  از مدعوین تنها آقای مهندس کهتری به عنوان کارشناس انرژی حضور داشتند و سایر مدعوین از جمله آقای مهدوی دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی  با وجود هماهنگی هایی که با ایشان صورت گرفته بود در جلسه حضور نیافتند.

 

با توجه به این که ساختار جلسه به صورت پرسش و پاسخ و مناظره ای در نظر گرفته شده بود ، به دلیل عدم حضور مدعوین صورت جلسه تغییر یافت. مجری برنامه پس از بیان کلیات موضوع جلسه از مهندس کهتری درخواست کردند که به صورت تخصصی به بیان جزئیات فرمول پیشنهادی و مزایا و معایب آن بپردازند.

مهندس کهتری موضوعات مورد بحث خود را با تشریحی درباره پتروشیمی ها و ساختار آنها آغاز کرد. از نظر کارشناس جلسه، به دلیل عدم حضور مدعوین، بسیاری از سوالات کارشناسی بی جواب ماند. معنای حمایتی که در فرمول مدنظر است، ارزان فروشی است؟ معنای رقابت چیست درصورتی که کشورهای حوزه خلیج فارس بیشتر از نوع مایع هستند و از نظر ساختاری تفاوت داریم؟…. سه محور مهمی که در فرمول پیشنهادی قابل نقد است، یک تضمین حدقل 25 درصد نرخ بازده سرمایه، دوم وابسته بودن قیمت خوراک به قیمت محصولات پتروشیمی های بالادستی و سوم در نظر نگرفتن کف قیمت است. مجلس که شاخص گذاری کرده و تعیین قیمت را به عهده دولت گذاشته، شاخص های شفافی را تعیین نکرده به طوری که قیمت گذاری قایم به شخص بوده و با تغییر دولت، تغییر می کند. یکی از نقدهای وارده این است که چرا مجلس در این باب، توجهی به نهادهایی که کارشناسی عمل می کنند ندارد، از جمله اینکه توجهی به گزارش های مرکز پژوهش های مجلس نیز وجود ندارد.

یکی از پیشنهادات کارشناسان این حیطه، افزایش پلکانی قیمت گاز است، بدین صورت که یک قیمت پایه در نظر می گیرند و با توجه به گاز صادراتی، قیمتی برای خوراک تعیین می شود. در این صورت تنظیم پله ها تنها کار دولت است.

آقای کهتری تاکید کرد، حرف ما این نیست که قیمت افزایش یابد، ما می خواهیم که قیمت منطقی شود.

در انتها به سوالات حضار پاسخ داده شد. از جمله محور سوالات، مقایسه سود صنایع بالا دستی و پایین دستی و اشتغال زایی آنها، هزینه های زیست محیطی و آلودگی های انسانی صنایع بالادستی، مخالفت های نمایندگان بخش های خصوصی در قیمت گاز  و … بودند.

میزگرد امیرکبیر 2

میزگرد امیرکبیر1

گاز1

گاز 2

کاروان طریق القدس

آرشیو