پنج‌شنبه 01 فوریه 2018 21:13
مصاحبه نماینده سپرده‌گذاران کاسپین در کنفرانس خبری مدعی العموم

یکی از نمایندگان سپرده‌گذاران کاسپین در کنفرانس خبری مدعی العموم که روز چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه، در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، حضور یافت و از ریشه مشکلات و دغدغه‌های سپرده‌گذاران سخن گفت. وی با بیان اینکه همه ما دلبسته انقلاب و رهبری هستیم، اظهار داشت:« اعتراض ما به سیاست‌های پولی غلط در کشور است.»

یکی از نمایندگان سپرده‌گذاران کاسپین در کنفرانس خبری مدعی العموم که روز چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه، در دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار شد، حضور یافت و از ریشه مشکلات و دغدغه‌های سپرده‌گذاران سخن گفت. وی با بیان اینکه همه ما دلبسته انقلاب و رهبری هستیم، اظهار داشت:« اعتراض ما به سیاست‌های پولی غلط در کشور است.»

 

 

 

 

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، نماینده سپرده گذاران موسسه مالی اعتباری کاسپین امروز در کنفرانس خبری که با عنوان مدعی العموم با حضور مسئولان بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران در محل دانشگاه امیرکبیر برگزار شد گفت: اعتراض ما به عنوان سپرده گذاران موسسه مالی اعتباری کاسپین به سیاست‌های پولی و بانکی غلطی است که در کشور وجود دارد و گرنه ما نیز دوستدار رهبرمعظم انقلاب، مردم و آرمان‌های انقلاب هستیم و هیچ گاه خلاف این آرمان‌ها عمل نمی‌کنیم و اگر الان هم سکوت کرده ایم به خاطرمصالح نظام است و حقوق مردم را به حقوق خود ترجیح داده ایم.

وی با بیان اینکه باید موسسه کاسپین را مجزای از همه موسسات بدانیم، چون این موسسه دارای مجوز از بانک مرکزی بوده و مردم نیز به اعتماد بانک مرکزی در این موسسه سپرده گذاری کرده اند افزود: مسئولان می‌گویند پولی را که به سپرده گذاران فریب خورده موسسه مالی کاسپین داده ایم از محل بیت المال به آن‌ها پرداخت شده است سوال ما این است که چرا وقتی بحث منابع ۸ هزار میلیارد تومانی صندوق فرهنگیان مطرح شد کسی نگفت پول مردم را هدر داده اند. چرا کسی حرفی نزند، ولی الان که بانک مرکزی و وزارت تعاون، مردم را فریب داده اند می‌گویند که پول سپرده گذاران را از بیت المال پرداخت کرده اند.

نماینده سپرده گذاران موسسه مالی اعتباری کاسپین با بیان این که قطعا وزارت تعاون و بانک مرکزی که مجوز موسسه مالی کاسپین را صادر کرده اند از انگلیس نیامده بودند افزود: در این کلاهبرداری هر آنچه که هست اگر بانک مرکزی مباشرت نداشته باشد معاونت داشته است، چون مردم را فریب داده و مردم براساس استعلام از بانک مرکزی در موسسه کاسپین سرمایه گذاری کرده اند.

وی گفت: مگر تسهیل مال نامشروع به چه می‌گویند؟ موسسه فرشتگان وموسسه مالی کاسپین در این کلاهبرداری مباشرت داشته اند و اگر بانک مرکزی مباشرت نداشته معاونت داشته است.

نماینده سپرده گذاران موسسه مالی اعتباری کاسپین با بیان اینکه پولی که به سپرده گذاران پرداخت شده به پشتوانه اموال این موسسات و خط اعتباری بوده که به آن‌ها داده اند پس پول داده شده به مردم فی سبیل الله نیست تصریح کرد: چرا می‌خواهید به خاطر این که اشتباه خود را نادیده بگیرید می‌گویید که پول پرداخت شده به سپرده گذاران پول بیت المال است کاش این غیرت را داشتید و می‌گفتید پول‌هایی که اختلاس می‌شوند پول مردم است.

وی با اشاره به اینکه رهبر معظم انقلاب در کنار مردم بوده اند و آن اقداماتی که صورت گرفت به خاطر ایشان بود، چون معظم له به سران قوا دستور دادند تا به قید فوریت مشکل مردم حل شود افزود: اگر چه ایشان تاکید کرده اند که مشکل مردم به قید فوریت حل شود، اما سوال این است که آیا این اتفاق افتاد؟ و مشکل مردم حل شد؟

نماینده سپرده گذاران موسسه مالی اعتباری کاسپین گفت: آقایان برای اینکه به خیال خود مشکل سپرده گذاران را حل کنند آمدند وپول یک عده از سپرده گذاران که میزان آن کمتر بود را از سپرده دیگران که بیشتر بود پرداخت کردند. سوال این است که آیا این منطق انقلاب است؟ به عنوان نمونه می‌گویند سپرده‌های تا ۲۰۰ میلیون تومان را تسویه کرده اند در واقع تسویه به این صورت بوده که اگر سپرده گذاری دویست میلیون تومان سپرده گذاری کرده و به ازای این سپرده گذاری ۸۰ میلیون سود گرفته است، سود دریافتی را به عنوان بخشی از اصل سپرده حساب کرده اند.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب به مسئولان اختیار فراقانونی داده اند تا مشکلات مردم حل شود، ولی آن‌ها هم چنان پول خود را نگرفته اند تصریح کرد: حرف ما این است که چرا مردم را فریب می‌دهند وچرا به همان چیزی که قانون گفته عمل نمی‌کنند و این در حالی است که مردم قانونی رفتار کرده اند و براساس مستندات قانونی پیگیر احقاق حق خود بوده اند.

نماینده سپرده گذاران موسسه مالی اعتباری کاسپین به اقدامات صورت گرفته در راستای احقاق حقوق سپرده گذاران این موسسه اشاره کرد و افزود: در این راستا جلساتی با نمایندگان مجلس برگزار کردند و نمایندگان نیز در نهایت به این نتیجه رسیدند که بانک مرکزی نیز تخلف کرده است.

وی با اشاره به اینکه ۱۸۳ نفر از نمایندگان مجلس در رای گیری صورت گرفته بانک مرکزی را متخلف دانسته و بر ضرورت اعمال ماده ۲۳۶ در مورد بانک مرکزی تاکید کرده اند تصریح کرد: پس از رای نمایندگان به تخلف بانک مرکزی پرونده به قوه قضاییه رفت، اما آنجا چه اتفاقی افتاد واقعیت این است که این پرونده مدتی نزد حجت الاسلام اژه‌ای معاون قوه قضاییه بود و پس از آن ایشان پرونده را نزد آقای صارمی فرستادند و این پرونده مدت هاست که آنجا مانده است در حالی که نمایندگان بر ضرورت پیگیری این پرونده با قید فوریت و بدون تشریفات دادرسی تاکید کرده اند.

نماینده سپرده گذاران موسسه مالی اعتباری کاسپین اضافه کرد: پرونده مزبور در تاریخ ششم شهریور سال ۱۳۹۶ بابت تخلفات بانک مرکزی به قوه قضاییه ارجاع شده است، اما برخی از رسانه‌ها آن را با عنوان پرونده تخلفات کاسپین عنوان کردند. در هر حال سوال این است که قوه قضاییه در این رابطه چه اقداماتی انجام داده است چرا تاکنون حتی یک نفر هم برای شرکت درجلسه دادرسی احضار نشده است؟

وی گفت: متاسفانه علی رغم این که ۱۸۰ نماینده بر تخلفات بانک مرکزی صحه گذاشته اند، اما آن‌ها نتوانستند یک پرونده قضایی علیه بانک مرکزی را تشکیل دهند. سوال از رئیس جمهورحق نمایندگان است، اما وقتی که هیئت رئیسه نمی‌خواهد این اتفاق بیفتد در نتیجه زمینه برای سوال از رئیس جمهور فراهم نمی‌شود.

نماینده سپرده گذاران موسسه مالی اعتباری کاسپین اضافه کرد: رئیس جمهور باید توضیح دهد که چه اتفاقی برای بانک مرکزی افتاده است امروز مردم مستاصل و درمانده شده اند به گونه‌ای که یک روز در مقابل بانک مرکزی و یک روز در مقابل دادسرا تجمع می‌کنند.

وی با بیان اینکه در این پرونده اعلام شد که ۶۸ ملک شناسایی شده است و تمام محاسبات بانک مرکزی براساس این ۶۸ ملک بوده تصریح کرد: در اعترافات نیز صد ملک دیگر شناسایی شده این املاک توقیف یا جابه جا شده اند، اما بحث این است که فعل خواستنی برای تعیین تکلیف این اموال وجود ندارد و پرونده در اینجا قفل شده است.

نماینده سپرده گذاران موسسه مالی اعتباری کاسپین با بیان اینکه اگر چه مجلس در این ماجرا اقداماتی انجام داده، اما زورش نمی‌رسد افزود: نمایندگان فقط رئیس جمهور را استیضاح نکرده اند و گرنه هر کاری برای سپرده گذاران انجام داده اند. امیدواریم نیرو‌های انقلابی و فراجناحی پیدا شوند و با این مسئله مقابله کنند تا حق مردم در سیاسی کاری‌ها گم نشود.

وی با اشاره به اینکه برخی از سپرده گذاران رانت اطلاعاتی داشته اند پیش از اینکه کار به این مراحل برسد سپرده خود را از موسسه خارج کرده اند افزود: من واقعا امیدی ندارم که مشکل حل شود.

نماینده سپرده گذاران موسسه مالی اعتباری کاسپین از عملکرد صدا و سیما در قبال سپرده گذاران موسسات مالی انتقاد کرد و افزود: هنگام بروزمسائل این چنینی صدا و سیما بار‌ها با مسئولان مصاحبه می‌کند، اما در این ماجرا حتی یک بار هم از سپرده گذاران دعوت نکردند.

وی با بیان اینکه عمده سپرده گذاران با سپرده خود امورات زندگی شان را می‌گذرانند افزود: چرا سپرده گذاران باید تاوان سومدیریت را بدهند؟

نماینده سپرده گذاران موسسه مالی اعتباری کاسپین بیان کرد: یکی از معضلاتی که باعث می‌شود مشکلات مردم حل نشود این است که می‌خواهیم مشکل را توسط عامل و مسبب اصلی آن حل کنیم مثلا وقتی که ما به نمایندگان مجلس می‌گوییم که فریب بانک مرکزی را براساس استعلاماتی که از این بانک گرفته ایم خورده ایم آن‌ها می‌گویند که اجازه دهید تا با رئیس بانک مرکزی صحبت کنیم. با این وجود ما هر جا برای پیگری اقدام می‌کنیم مرجع رسیدگی بانک مرکزی است با این وجود چه طور می‌شود عامل بروز این مشکل، مشکل مردم را حل کند.

 

کاروان طریق القدس

آرشیو